Mistrovství Moravy a Slezska mládeže 2021

Ve dnech 26.10. až 31.10. se na hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou uskutečnilo 2 roky očekávané Mistrovství Moravy a Slezska mládeže ve vážném šachu. Jak jsem již nakousnul v řádku výše, není tajemstvím, že loňské MMaS bylo kvůli epidemiologickým opatřením zrušeno těsně před jeho začátkem. Nakonec jsme ale všichni rádi, že letos už to vyšlo a mladí šachisté mají opět možnost se utkat o cenná postupová místa na MČR, které by mělo tradičně proběhnout také v Koutech nad Desnou. Pořadatelé byli SK Slavia Orlová ve spolupráci s Moravskoslezským šachovým svazem. Ředitelem turnaje nebyl nikdo jiný, než předseda MKSS a SK Slavie Orlové, Jiří Novák. Hlavním rozhodčím byl IA Jiří Kopta.

(hrací sál č. 400, kde hrály kategorie U10 a U16)

Všechny kategorie včetně doprovodného FIDE Openu se odehrály na 9 kol tempem 90 minut + 30 sekund za každý provedený tah, ovšem bez přídavku 30 minut po odehrání 40 tahů. Kategorie byly do 10, 12, 14 a 16 let, přičemž chlapci a dívky hráli dohromady. Kromě prvního a posledních dvou hracích dnů, hráli hráči a hráčky každý den dvě kola. Během turnaje jsme se naštěstí nemuseli potýkat s nijak obzvlášť náročnými problémy. Lehkým „zpestřením“ byla povinnost kontrolovat a testovat bezinfekčnost všech hráčů a účastníků turnaje. Hlavní mistrovství doprovázel tradiční bleskový turnaj, který se odehrál v sobotu 30.10. odpoledne.

(sál č. 600, kde hrála kategorie U12)

Letošním „hitem“ se stal online přenos partií, který oproti předešlým ročníkům vzrostl o několik desítek šachovnic. To usnadnilo práci nejen rozhodčím, ale také trenérům a menším dětem z kategorie U10. Dohromady bylo tedy možno sledovat 64 partií, z nichž 31 zabrala kategorie U16. Dále kategorie U12 a U14 měly každá po 10 online šachovnicích a kategorie malých „capartů“ do 10 let obsáhla 13 online šachovnic. Téměř po celou dobu turnaje jsme s online přenosem partií neměli žádné problémy, takže trenéři, rodiče i jiní příležitostní diváci měli prostor sledovat každý jednotlivý tah svých svěřenců i s časovými údaji, konkrétně přes oficiální aplikaci livechess od DGT.

(IA Jan Sikora, předseda komise rozhodčích)

 

Bleskový turnaj

Netradičně začnu od konce, tím pádem bleskovým turnajem. Letošního „blitzáku“ se nakonec zúčastnilo celkem 64 hráčů, z nichž řekl bych asi 80 % tvořily děti do 15 let. Turnaj se hrál na 11 kol tempem 3 min + 2 s/tah. Zahájení turnaje proběhlo v sobotu 30.10. v 15:00. Hlavním rozhodčím byl IA Jiří Kopta. Po několika kolech, ve kterých se o první místo přetahovali Tomáš Horváth a FM Martin Fargač, přišel na první desky nový uchazeč o první příčky. Byl to David Brychta, který nakonec celý turnaj suverénně ovládl. David ve třetím kole lehce klopýtnul a prohrál s mladým Martinem Žažou z TJ Náměšť nad Oslavou. Po téhle prohře se ale vzpamatoval a poté vyhrál úplně vše. Porazil všechny zbylé umístěné hráče z vyhlašované TOP pětky, měl tedy 10 bodů z 11 možných. Druhé místo s 9,5 body obsadil FM Martin Fargač a na třetí místě skončil Tomáš Horváth s 8,5 body.

(zleva: Glozar Petr, Fargač Martin, Brychta David, Horváth Tomáš, Kolář Jan)

Mimo celkové umístění byli vyhlášeni i nejlepší dívka a hráči do 10, 12, 14 a 16 let. Nejlepší ženou se stala Zdeňka Vránová s 7 body. Nejlepší hráč do 16 let byl Cimburek Jan (7,5 bodů), do 14 let Buchta Bartoloměj (7 bodů), do 12 let Boff Ondřej (5 bodů) a do 10 let Chauvin Simon (3,5 bodu).

Děkujeme všem zúčastněným za téměř bezproblémový turnaj!

(zleva: Cimburek Jan, Chauvin Simon, Vránová Zdeňka, Boff Ondřej, Buchta Bartoloměj)

 

FIDE Open

Otevřený FIDE Open, který letos skýtal 30 hráčů, se hrál na 9 kol tempem 90 minut + 30 sekund za každý provedený tah, bez přídavku 30 minut za odehrání 40 tahů. Rozhodčími byli IA Jan Sikora a Nytra Petr, přičemž se jednalo o jediný turnaj, jehož partie nebyly vysílány online. V tomto turnaji naplnil všechna očekávání Patrik Gnida z klubu Šachy Hošťálková. Patrik, jakožto první nasazený (společně s Petrem Glozarem z Durasu, který měl na bod stejné elo jako Patrik) dokázal, že jeho startovní číslo nemá jen tak. Po 7 kolech měl 7 bodů a k vítězství v turnaji už mu zbývalo velmi málo. V sobotním osmém kole remízoval s Kubou Mařákem ze Zlína, díky čemuž byl stále první s náskokem celého bodu před Peťou Glozarem. V posledním kole v klidu zvítězil, a tím pádem svou turnajovou dominanci ještě zvýraznil. Výsledek 8,5/9 se totiž nevidí moc často. Na druhém místě skončil mladík Petr Glozar se 7 body. Na místě třetím Mařák Jakub s 6 body, ale lepším pomocným hodnocením‚ než Kolář Jan.

(zleva: Tomáš Horváth, Martin Rell, Jan Kolář, Jakub Mařák, Patrik Gnida, Jiří Novák)

 

U16

V kategorii do 16 let jsme letos kupodivu viděli elově slabší hráče než ve „14kách“, ale i přes tento fakt jsme mohli vidět mnoho opravdu dobrých a kvalitních partií. Zde dominoval až 30. nasazený, Martin Vašínek z BŠŠ, který zůstal neporažen. Po pátém kole měl plný počet a zbylé čtyři partie v klidu odremízoval, a tak tedy se 7 body v turnaji zvítězil. Hned za ním s lehce horším pomocným hodnocením skončil Pelc Adam, který si stříbro zasloužil až v posledním kole, ve kterém na první šachovnici černými porazil Lucii Fizerovou. Na třetím místě skončil Zezula Jakub s 6,5 body, kterému se jako jedinému povedlo porazit stříbrného Pelca Adama.

(zleva: Adam Pelc, Martin Vašínek, Jakub Zezula)

Mezi dívkami si nejlépe vedla Lucie Fizerová z Interchessu, která veškerý svůj herní pobyt strávila na předních šachovnicích. Zároveň se stala prvním, komu se povedlo přerušit výherní šňůru Martina Vašínka v šestém kole. Celkově měla 6,5 bodů, což jí zároveň dostalo na celkově čtvrté místo. Na druhém místě skončila Taťána Nesporá, která uhrála solidních 5 bodů. Na místě třetím skončila Veronika Ondráčková s 4,5 body.

(zleva: Lucie Fizerová, Taťána Nesporá)

 

U14

Letos elově nejsilnější kategorie skýtala celkem 64 hráčů, což znamenalo, že se jednalo i o nejpočetnější kategorii letošního MMaS (o jednoho hráče méně měla kategorie U16). Tuto kategorii poměrně suverénně vyhrál Kubín Tomáš Daniel ze Sokol Postupky, který zůstal neporažen pouze se 3 remízami. Těsně za ním se 7 body Buchta Bartoloměj z BŠŠ a na třetím místě Šetina Václav z ŠK Kuřim.

(zleva: Bartoloměj Buchta, Kubín Tomáš Daniel, Václav Šetina)

Mezi dívkami dominovala Lucie Rybáčková z Gambit Jihlava s 6 body, která byla jednou z hráčů, které se povedlo uvzít si alespoň půlbod proti stříbrnému Buchtovi. Na místě druhém dohrála Lenka Mikešová s 5,5 body a hned jedno celkové umístění za ní její vrstevnice z BŠŠ, Denisa Bartečková.

(zleva: Lenka Mikešová, Lucie Rybáčková, Denisa Bartečková)

 

U12

V kategorii do 12 let letos vystrkoval růžky šestý nasazený, mladík Policar Martin z TJ Náměšť nad Oslavou. Martin měl téměř totožný průběh turnaje jako Patrik Gnida ve FIDE Openu. Po 7. kole měl plný počet a v osmém kole remízoval se Zuzanou Starou. V celkovém pořadí po 8. kole se tedy vyšplhal na první místo s náskokem dokonce bodu a půl. Náskok bodu a půl měl před pětici hráčů, kterou začínala Veronika Vančáková a zakončoval Šotek Šimon. Mezi jednotlivými hráči byly pouze malé rozdíly v pomocném hodnocení, takže bylo jasné, že o druhé a třetí místo rozhodnou líté boje v posledním kole. V posledním kole v klidu remizoval s Valérií Bartečkovou a s celkem 8 body svou kategorii ovládl. Na druhém místě dohrál již zmíněný Šimon Šotek s 6,5 body. Bronzovou příčku pro sebe urval Jan Knápek s 6 body.

(zleva: Jan Knápek , Martin Policar, Šimon Šotek)

V dívčí skupince do 12 let jsme byli svědky neobvyklé situace. Po osmém kole obsadily čtyři dívky 2. až 5. místo, z nich tři byly z BŠŠ. V posledním kole všechny čtyři remízovaly, což znamenalo, že o jejich osudu rozhodne pomocné hodnocení. Díky „pomocku“ vystřelila Valérie Bartečková z BŠŠ (po 8. kole celkově čtvrtá) na celkové druhé místo hned za Martinem Policarem. Hned za ní Veronika Vančáková a Zuzana Stará ze Starého Města. Všechna tato děvčata měla 6,5 bodů a strčila do kapsy všechny kluky kategorie do 14 let kromě celkového vítěze.

(zleva: Veronika Vančáková, Valérie Bartečková, Zuzana Stará)

 

U10

V nejmladší a nejroztomilejší kategorii jsme letos měli poprvé možnost sledovat všechny partie online, přičemž kategorie se zúčastnilo celkem 27 hráčů, tedy 13 online šachovnic. Mezi chlapci se zkušeně prosadil Grešek Oskar ze Slezanu Opava. Po 6. kole měl 5,5 bodů a turnaj vedl o půl bodu před prvním nasazeným, Lukášem Krišicou z TŽ Třince. V 7. kole ale lehce zaváhal a prohrál s Pavlem Brožem. Nakonec se ale vzchopil, poslední dvě partie vyhrál, a tím získal titul Mistr Moravy a Slezska do 10 let pro rok 2021. Na druhém místě skončil Matěj Šotek se 7 body, který si z tohoto mistrovství odváží pouze jednu prohru, a to s již zmíněným vítězem kategorie. O další půlbod dál jsme na třetím místě měli čest uvítat Pavla Brože, který měl slabší start (začínal turnaj se skóre 1 bod ze 3 možných), ale zbytek turnaje byl téměř bezchybný.

(zleva: Matěj Šotek, Oskar Grešek, Pavel Brož)

Mezi děvčaty zvítězila Martikánová Amálie z BŠŠ, která skončila celkově třetí a měla krásných 6,5 bodů. Se 4,5 body se na druhém místě umístila Trčálková Ema a na místě třetím Mazurková Viktorie s 4 body. Pro Viktorku bylo tohle mistrovství první a zároveň první větší turnaj, takže jsme rádi, že si hned odváží takový úspěch.

(zleva: Amálie Martikánová, Viktorie Mazurková)

 

Během turnaje měli hráči a jejich doprovod možnost využít hned několik mimošachových aktivit. Mimo nabídku hotelu, která obsahovala bazén, bowling a spoustu dalších zábav, měli hráči možnost zakoupit i různé šachové předměty (polštáře, klíčenky apod.). Včetně prodeje všelijaké šachové literatury, kterou zajistil David Kaňovský.

(zleva: David Kaňovský, Zdeněk Fiala)

 

Děkujeme všem hráčům, trenérům a rodinným příslušníkům za profesionální přístup, který nám napomohl uspořádat další bezproblémový ročník Mistrovství Moravy a Slezska. Dokonce i přes začínající vládní opatření proběhlo vše, jak mělo a jsme za to moc rádi. Gratulujeme vítězům a postupujícím na MČR a přejeme hodně štěstí příště všem, kterým to letos nevyšlo.

(Adam Fialka – rozhodčí, který se každý den snažil o bezproblémový chod zadních šachovnic kategorie do 12 let)

 

Za SK Slávii Orlovou,
Pekárek Aleš.