Mistrovství Evropy seniorských týmů 2019

Od 18. do 26. září probíhalo v hotelu Aurora v městečku Mali Lošinj, ležícím na jednom z chorvatských ostrovů v Jaderském moři Lošinj, mistrovství Evropy seniorských týmů v kategoriích nad 50 let a nad 65 let. Českou republiku reprezentoval v mladší kategorii tým ve složení Pavel Blatný, Vítězslav Priehoda, Marek Vokáč, Michal Konopka a Petr Špaček.

 

 

Dlouhé roky jsme mezinárodní seniorské soutěže družstev neobsazovali. Vzhledem k tomu, že se příští rok v březnu uskuteční v Praze mistrovství světa seniorských týmů, bylo třeba se na tyto akce zaměřit a udělat průzkum bojem. V Chorvatsku byli v obou kategoriích nejvýše nasazeni Rusové a podařilo se jim toto postavení potvrdit. Zatímco v kategorii nad 65 let vyhrál ruský tým vedený proslulými velmistry Balašovem a Svešnikovem zcela jednoznačně, v našem turnaji bylo vše do posledního okamžiku otevřené. Výborný domácí tým ve složení Kožul, Zelčič, Kurajica a Ferčec zápas s Rusy (Burmakin, Glejzerov, Ščerbakov, Ibragimov, Jakovič) remizoval 2:2. Poté začaly dostihy obou favoritů, zvítězili ve všech ostatních zápasech a ve prospěch Rusů rozhodlo až pomocné hodnocení. Náš tým, 4. nasazený, se tahal s 3. nasazenými Slovinci o bronz. Vzájemné utkání skončilo 2:2, a tak rozhodly zápasy s Chorvatskem 2. Zatímco my jsme pokazili slibně se vyvíjející duel a jen remizovali, Slovinci s nimi se štěstím zvítězili 2,5 :1,5. V poslední partii neuplatnil chorvatský hráč převahu kvality. A tak na nás zbylo jen 4.místo a „bramborová“ medaile – český tým se opíral o výkony Marka Vokáče a Petra Špačka (oba 5/7) – Marek skončil v individuálním hodnocení na třetím místě na 3. šachovnici, Petr druhý mezi náhradníky. Lídr týmu Pavel Blatný získal 3/7, Vítězslav Priehoda na 2.šachovnici 3,5/7 a Michal Konopka na 4.šachovnici 5/8. Celkově mužstvo vybojovalo 12 zápasových bodů za 5 výher, 2 remízy a 2 prohry.

 

 

Z ostatních individuálních výkonů stojí za zmínku nejlepší výsledek na 1. šachovnici v kategorii nad 65 let finského velmistra Rantanena (7,5/9). Mimochodem Finové měli velmi solidní tým, na 2.šachovnici hrál další známý velmistr Westerinen. Pokud přijedou v takové sestavě v březnu do Prahy, mohou hrát o přední místa. V Chorvatsku byli 2.nasazení, nakonec skončili 4. za již zmíněnými vítěznými Rusy, stříbrnými Švédy a bronzovými Němci.

 

 

O nadcházející pražské MS byl mezi účastníky ME zájem, řada z nich se ptala na podrobnosti. Lze předpokládat kvalitativně i kvantitativně lepší účast než nyní v Chorvatsku a máme se na co těšit. Věříme, že se nám podaří na MS (4.- 15. března 2020, Praha, hotel Olympik) postavit kvalitní reprezentační týmy a získat některou z medailí!

Michal Konopka