Mistrovství ČR v šachu mužů 2020 – aktuální zpráva k 23. 6. 2020

Již jen dva měsíce zbývají do začátku letošního Mistrovství České republiky v šachu mužů. I když šíření epidemie koronaviru SARS-CoV-2 a s tím související restriktivní opatření výrazně ovlivnilo průběh příprav, mistrovství proběhne v plánovaném termínu od 23. do 31. srpna 2020 v Plzni, v reprezentačních sálech „SECESE“ Plzeňského prazdroje v rámci Šachového festivalu PLZEŇ 2020.

Symbolem pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde se bude Mistrovství ČR mužů 2020 konat, je Jubilejní brána, zařazená na seznam kulturních památek České republiky.

Mistrovství ČR mužů se bude hrát na 9 kol švýcarským systémem tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce + přídavek 30 sekund na tah od začátku partie. Právo účasti v turnaji Mistrovství ČR mužů mají hráči a hráčky s titulem GM, IM, WGM a WIM, krajští přeborníci mužů 2019, hráči s ratingem nad 2200 a v omezeném počtu i hráči s ratingem pod tuto hranici (pozn.: v současné době počet zájemců o účast v MČR s ratingem pod 2200 převyšuje stanovenou kvótu, z toho důvodu budou další zájemci zařazeni do Mezinárodního turnaje – CALLIDITAS OPEN a jejich přeřazení do turnaje MČR bude provedeno až po navýšení kvóty).

Seznam přihlášených hráčů naleznete na https://chess-results.com/tnr528358.aspx. Nasazenou jedničkou je obhájce titulu mistra ČR z loňského roku velmistr David Navara, svoji účast již potvrdili také další čeští reprezentanti velmistři Viktor Láznička, Jiří Štoček, Peter Michalík, Vlastimil Babula a Thai Dai Van Nguyen.

Zájemci o účast v Mistrovství České republiky v šachu mužů 2020, případně v doprovodném Mezinárodním turnaji – CALLIDITAS OPEN, se mohou přihlašovat buď pomocí formuláře na webových stránkách https://www.sachovyfestivalplzen.cz/ nebo e-mailem na adrese: herejkpetr@seznam.cz. Propozice Mistrovství ČR mužů naleznete ZDE, propozice celého festivalu ZDE. Termín přihlášek je 2. srpna 2020.

Následky opatření proti koronaviru si bohužel dodatečně vyžádaly některé změny a úpravy původních propozic. Provozovatel levného ubytování v SOUE, Vejprnická, změnil s odůvodněním na zpřísněné hygienické předpisy podmínky pro ubytování (především se výrazně zvýšila cena), proto bylo zajištěno náhradní „levnější“ ubytování ve Vysokoškolských kolejích Západočeské univerzity, Borská 53 (buňky 2+2 s vlastním sociálním zařízením) v ceně 311 Kč/noc. Nově bylo také dohodnuto zvýhodněné ubytování pro účastníky festivalu v plzeňském Parkhotelu**** (1 lůžkový pokoj – 900 Kč, 2lůžkový pokoj – 1300 Kč, vč. snídaně). A z důvodu minimalizace rizika přenosu virové nákazy bude v hracím prostoru vyloučena přítomnost diváků.

Zároveň však upozorňujeme, že pokud by vývoj epidemiologické situace omezil podmínky pro hru či turnaj dokonce znemožnil, budeme to plně respektovat a veřejnost o tom včas informovat.

Pevně ale věříme, že se tak nestane a turnaj proběhne bez výrazného omezení tak, abychom v pondělí 31. 8. 2020 v 15:00 mohli toho nejlepšího hráče vyhlásit mistrem České republiky mužů pro rok 2020!

Za pořadatele: Petr Herejk, e-mail: herejkpetr@seznam.cz, tel. 773 870 333.