Mistrovství Čech v šachu 2019 – kategorie 8 a 10 let

V Mostu – hotelu Cascade bylo v neděli 17. listopadu 2019 slavnostně zakončeno Mistrovství Čech v šachu dětí do 8 a 10 let plus doprovodný turnaj Cascade Open. Mistry Čech pro rok 2019 se stali: v kategorii H10 Popov Roman z oddílu Unichess a v kategorii D10 Day Sophia Olivia z Klubu šachistů Říčany. V mladší kategorii H8 Artamanov Mikhail z ŠK Molekula a v D8 Janoušková Eliška z ŠK Líně. V doprovodném turnaji „Cascade Open“ zvítězil Mičánek Tomáš (TJ Bohemians Praha) a v kategorii mládež – Holub Adam (Unichess).

V kategorii H10 nebylo jednoznačně rozhodnuto a tak se muselo bojovat o první příčky až v posledním kole. Vyhrál Popov Roman z Unichess, který získal 7,5 bodů. Druhé místo se 7 body Roubal Matyáš z ŠK Sokol Klatovy a na třetím místě Gorej Vojtěch z SK Děčín též se 7 body s horším pomocným hodnocením.

Nejlepší chlapci v kategorii H10

V kategorii D10 získala titul MČech Day Sophia Olivia z Klubu šachistů Říčany s 5,5 body, na druhém místě se umístila Slívová Linda z ŠK Teplice též 5,5 bodů (horší pomocné hodnocení) a na třetím místě Kammová Kateřina z ŠK JOLY Lysá n/Lab. se 4,5 body.

Nejlepší dívky v kategorii D10

Titul Mistra Čech do 8 let získal Artamanov Mikhail z ŠK Molekula se 7,5 body. Se stejným počtem bodů s horším pomocným hodnocením skončil na druhém místě Frantsev Iegor z ŠK Česká Lípa a na třetím místě Bára Jan z ŠK Dopravní podnik Praha se 7 body.

Kategorie chlapců do 8 let

V kategorii dívek do 8 let zlato získala Janoušková Eliška z ŠK Líně, která si uhrála pěkných 7 bodů. Na druhém místě se umístila Kůsová Nikola z Karlovarskýho klubu Tietz – 5 bodů a třetí místo s horším pomocným hodnocením obsadila Špírková Helena z ŠK Česká Lípa.

Nejlepší dívky do 8 let

Doprovodný turnaj CASCADE OPEN vyhrál se ziskem 9 bodů Mičánek Tomáš z TJ Bohemians Praha. Druhé místo obsadil Körschner Miroslav ml. z TJ Pankrác se ziskem 8 bodů a třetí skončili Jenč Milan z ŠK Líně a Petrík Peter z Šachového klubu při DDM Litomyšl se 6 body.
Nejlepší z mládeže do 15 let se umístil na 1. místě Holub Adam z Unichess, který získal 6 bodů. Na druhém místě se umístila Janoušková Adéla z ŠK Líně se ziskem 5 bodů a bronzový byl Švadlenka Michal z TJ Kobylisy s 5 body s horším pomocným hodnocením.

V mistrovských kategoriích startovalo celkem 96 hráčů a hráček. V Openu Cascade startovalo 22 hráčů.
Šachový klub Most uspořádal v rámci doprovodných akcí z řad hráčů Mistrovství Čech simultánku s IM Janem Vykoukem. Simultánky se účastnilo 19 dětí, které měly možnost změřit síly s velmistrem.

IM Jan Vykouk

Dále Šachový klub Most s komisí rodičů při Šachovém svazu ČR zajistil přednášku „Mladý šachista“ se šachovým velmistrem Michalem Novotným pro rodiče, doprovod a trenéry. Přednáška měla program – jeho vývoj, problémy a strachy role rodiče a role trenéra.

Přednáška FM Novotný Michal

Pro doprovod pořadatel zajistil volné vstupenky na koncert Jakuba Smolíka a Petra Koláře. Pro děti plavecký Aquapark, který byl hojně využíván a k dispozici bylo i kluziště vedle hotelu.

Hlavním rozhodčím celého Mistrovství Čech byl Ing. Šulc Jaromír a jeho tým doplňoval Sliva Richard, Sliva Michal a Škuthan Radek. Pořadatel zajistil 8 on-line šachovnic o které se skvěle staral Maščák Milan. Průběžné výsledky, nasazení kol a ostatní informace k turnaji byly vyvěšeny na nástěnkách.

Velké poděkování patří našim partnerům, kteří nás podpořili a my mohli Mistrovství Čech pořádat na této úrovni. Jsou to partneři: Ústecký kraj, město Most, Vršanská uhelná, Nemak s.r.o., Daniel s.r.o., Vazníky – Střechy.eu, Stavers, Nový Obzor, Hotel Cascade aj.

Zahájení turnaje Mistrovství Čech 8 a 10 let odstartovali prvním tahem hejtman Ústeckého kraje pan Bubeníček a primátor města Mostu pan Paparega.

Zahájení turnaje

Ukončení turnaje a předání cen účastníkům se zúčastnila senátorka ČR paní Dernerová a rodilý šachista IM Jan Vykouk. Všichni účastníci si z Mostu odvezli pěknou pamětní medaili.
Závěrem bych rád poděkoval vedení hotelu, kuchařům a obsluhy, které se o nás po celou dobu turnaje starali. Jídlo bylo perfektní a z řad účastníků a doprovodu nebyla žádná námitka.
Poděkování také patří především všem rozhodčím a organizačnímu týmu, kteří se na této akci účastnili a pomohli mi vytvořit skvělé podmínky pro uspořádání Mistrovství Čech. Díky moc.

Ředitel turnaje
Körschner Miroslav

Odkaz na FB stránky ŠK Most
https://www.facebook.com/sachy2016/

Odkaz na upoutávku MČech https://www.youtube.com/watch?v=X_1ylPi8fu8&feature=youtu.be

Odkaz na video reportáž:
https://www.youtube.com/watch?v=aD8yyFO4XWQ

Odkaz na přednášku FM Michala Novotného:
https://www.youtube.com/watch?v=7B9hk1mR4jk