Mistrem ČR družstev mládeže je Šachklub Sokol Klatovy

O víkendu od 12. do 14. dubna 2019 se hrálo ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě Mistrovství České republiky družstev mládeže, které je završením extraligy mládeže. Hrálo se na hotelu Pavla, kde se na šachová klání sjíždí nejlepší mládežnické týmy České republiky už dlouhá léta. Týmy ve skupině „A“ se přetahovaly o medailová umístění v nejvyšším patře hotelu s online přenosem, kdežto týmy ve skupině „B“ bojovaly o udržení v přízemí v menším sále.

Vrchní sál skupiny „A“ s online přenosem

Spodní sál skupiny „B“

Loňský titul obhajoval tým Beskydské šachové školy z Frýdku-Místku. Do výsledků se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Západní skupinu vyhrál tým Šachklub Sokol Klatovy, který vyhrál všechny zápasy a do MČR si přinesl plných 9 bodů. Východní skupinu vyhrál tým 2222 ŠK Polabiny, který též vyhrál všechny zápasy a též si přinesl do MČR 9 bodů. Týmy z Klatov a Polabin favority na titul Mistra ČR. Všechny ostatní týmy si do finále přinesly shodně tři body za jednu výhru a dvě porážky. Šestičlenná družstva hrála 4 rozhodující partie tempem 2x 90min +30s/tah. První kolo bylo v pátek odpoledne, druhé a třetí v sobotu a čtvrté v neděli dopoledne.

(na fotografii je loňský vítěz BŠŠ Frýdek-Místek „A“ proti Klubu šachistů Říčany 1925 v druhém kole, zápas vyhrála BŠŠ Frýdek-Místek 4,5 – 1,5)

Drama o titul Mistra České republiky pro letošní sezónu panovalo až do posledních chvil, kdy 2222 ŠK Polabiny, který vedl skupinu o 1 bod, hrál poslední kolo proti Šachklubu Sokol Klatovy. Bylo to derby mezi vítězi obou základních částí soutěže. Nakonec se z vítězství radoval Šachklub Sokol Klatovy a stává se letošní mistrem České republiky s 18 body. Na druhém místě po rozhodujícím zápase skončil 2222 ŠK Polabiny s 16 body a na těsném třetím místě skončil loňský vítěz BŠŠ Frýdek-Místek „A“ s 15 body.

Mistr ČR: Šachklub Sokol Klatovy

2. místo: 2222 ŠK Polabiny

3. místo: Beskydská šachová škola

V příštím ročníku Extraligy mládeže neuvidíme TJ Štefanydes Poličku, TJ Bohemians Praha, SK Slavii Orlová a BŠŠ Frýdek-Místek „B“, protože po nezdařile zahraném finále sestupují do Prvních lig. Z Prvních lig postupují do Extraligy Siesta Solution Unichess, SK 64 Plzeň, 2222 ŠK Polabiny „B“ a ŠK Duras BVK Královo pole.

Mistrovství ČR družstev mládeže 2019 uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou za finanční podpory Kraje Vysočina a Okresního sdružení sportů Havlíčkův Brod. Hlavním rozhodčím byl Jiří Siebenbürger, který je současně vedoucím soutěže, takže mohl průběžně aktualizovat výsledky v databázi soutěží. Pořadatel zajistil on-line přenos 30 šachovnic.

Děkujeme pořadatelům za bezproblémový průběh, ideální podmínky k turnaji takové úrovně a těšíme se na hráče i trenéry v příští Extralize mládeže!

Fotogalerie:
https://sachysvetla.rajce.idnes.cz/Mistrovstvi_CR_druzstev_2019/

Výsledky:
https://www.chess.cz/soutez/2292/
https://www.chess.cz/soutez/2293/