Česko těsně poráží Polsko

Poslední kolo opět přineslo drama a velmi bojovné partie. Zápas pro nás sice nezačal dobře, protože Tadeášovi (který hrál černými figurami) se nepovedl přechod ze zahájení do střední hry, což v sicilské obraně bývá problém. Jeho soupeř Kacper Piorun toho využil a připsal si relativně snadný bod. Celkově ovšem Tadeáš odehrál slušný turnaj (2,5/5), když hrál zajímavé a bojovné partie.

Jako druhý skončil Jirka, který hrál bílými figurami proti Pawlu Teclafovi. V této partii jsme rozhodně půlku ztratili, protože Jirka získal velkou výhodu, kterou bohužel nevyužil. Možná se na něm podepsaly dvě předchozí delší partie. Jirka, který udělal 3/5 je v družstvu platný hráč, protože jeho nápadité a zajímavé šachy platí proti spoustě soupeřům.

Další tři partie se protáhly, ale po časové kontrole jsem začal tušit, že to pro nás dopadne dobře. Nejdříve vyrovnal Van, který si svoji první výhru nachystal na ten správný okamžik. Svoji malou výhodu proti vicemistrovi Polska Danielovi Sadzikowskému hezky stupňoval a získal důležitou výhru. Jeho výsledek 2,5/5 je dobrý a určitě má potenciál na ještě lepší. Předposlední skončil Honza, který hrál bílými proti Igoru Janíkovi. Mně sice připadalo, že v této partii máme šance, ale nakonec to byl spíše Honza, kdo byl při podepsání smíru spokojenější. Na jeho výsledku 2/5 se podle mě podepsala hlavně delší herní pauza. Poslední tak dohrával Vlasta (mimochodem i nejzkušenější hráč zápasu :-)) , který hrál černými proti Nasutovi. Už v průběhu zápasu jsem věděl, že tohle bude rozhodující partie, protože po zahájení to byl klasický trojtip. Vlasta se v ostré pozici orientoval lépe než jeho soupeř a v časové tísni  získal výhodu, kterou bezpečně dovedl k výhře. Stejně jako Jirka získal 3/5 a velmi přispěl k našemu celkovému vítězství.

foto: IA Jan Sikora

Zápas jsme tedy vyhráli 3-2 a celkově 13-12. Myslím, že to byl velmi zajímavý zápas a dobrá zkušenost pro naše hráče. Na závěr musím ještě poděkoval Rosťovi Svobodovi, který zajistil ve Zlíně pro všechny velmi dobré podmínky a organizace celé akce byla po všech stránkách perfektní.

Zbyněk Hráček

Odkaz na výsledky: ZDE

_____

Aktualizace 18. 9. 2020:

Dneska bylo poprvé v dosavadním průběhu zápasu cítit, že se blíží finále (možná to bylo i mírnou únavou). V každém případě poprvé v zápase jsme viděli dvě kratší remízy. Honza Krejčí remizoval mírně horší pozici s Pawlem Teclawem a Vlasta Babula pro změnu mírně lepší pozici s Kacperem Piorunem. Na zbývajících šachovnicích se ovšem hezky jiskřilo. Van, který hrál černými proti Igoru Janikovi dostal ze zahájení sice dobrou pozici, ale tahem 21.. a5 asi sešel ze správné cesty. Soupeř toho velmi hezky využil a musím přiznat, že manévr Ja1,c2,e3,d5 s obětí pěšce na mě udělal dojem. Janikovi to pak vyneslo první výhru a Polákům vedení v zápase. Vypadalo to ovšem, že brzy budeme kontrovat. V partii Kriebela proti Sadzikowskému se Tadeášovi povedla obětovat figura (typicky v jeho stylu) a vypadalo to, že jeho pěšci c6,b7, brzy rozhodnou v náš prospěch. Tadeáš bohužel nenašel nejtechničtější řešení a v časové tísni se pak rozhodl opakovat tahy. Jirka Štoček tentokrát černými proti Nasutovi hrál stejně jako včera nejdelší partii a i podobně dramatickou. Tentokrát ovšem se šťastným koncem pro nás. Musím přiznat, že když mi ukázal při přípravě svůj nápad, jaké chce hrát zahájení, tak mě to nadchlo a vehementně jsem ho v tom podporoval. Kolem 20. tahu jsem toho sice zalitoval, ale Jirka projevil svoji typickou vynalézavost a partii začal otáčet ve svůj prospěch. Po časové kontrole už měl slušné šance na výhru, které sice tahem 52.. Je5 vypustil, ale tentokrát se fortuna přiklonila na naši stranu. Soupeř nevyužil šance na záchranu a Jirka pak už s přehledem zaskóroval.

Zápas tedy skončil smírně 2,5-2,5 a celkový výsledek před posledním kolem je 10-10. Věřím, že v posledním kole se konečně alespoň jednou projeví výhoda třech bílých figur.

Zbyněk Hráček

Poslední kolo začíná 18.9. již 10:30, odkaz na online přenos ZDE.

foto: IA Jan Sikora

______

Aktualizace 17. 9. 2020:

Psát report z třetího kola není vůbec jednoduché, protože se nám vůbec nevyvedlo. Slibný náskok z prvních dvou kol +3 jsme ztratili v zápase, kdy se to moc nečekalo. Zvláště pak vzhledem k tomu, že jsme měli poprvé výhodu třech bílých figur. Zatím to tedy spíše vypadá, že servis není velká výhra.

Začátek zápasu přitom nevypadal tak špatně. Lehce podezřelou pozici Vlasty Babuly kompenzovala dobrá pozice Honzy Krejčího. Navíc časová spotřeba Grzegorze Nasuty dávala důvody k optimistickému průběhu partie (tedy alespoň z našeho pohledu). Okolo třetí hodiny hry se začal zápas rozhodovat. Vlastovi se povedlo jeho soupeře Daniela Sadzikowského přimět k chybě a partii mohl dostat do velmi nejasné pozice. Bohužel jeho 18..tah Ke7 (správné bylo 18..Kf7) se ukázal jako rozhodující chyba a jeho soupeř toho hezky využil a zajistil Polákům vůbec první výhru v zápase.

Jen o malou chvíli později dělá bohužel Honza Krejčí hrubou chybu 29. a4 a dostává se také do prohrané pozice. Jeho soupeř pak zvládá jak dlouhou časovou tíseň, tak i realizaci výhody a prohráváme nečekaně i tuto partii. Aby toho nebylo málo, tak nakonec i Van (proti Pawlu Teclafowi) a Jirka (proti Kacperu Piorunovi) mají bílými problémy. Chvíli to dokonce vypadá i na úplně katastrofický scénář. Vanovi se naštěstí partii podaří relativně lehce zachránit v koncovce bez kvality. Jirka pak v nejdelší partii dne prohrává, což je škoda, protože v závěru už byl velmi blízko remízy. Místo 76.Sg5 remizuje jakýkoliv tah králem. Na druhou stranu je ovšem třeba uznat, že Piorun nevyužil dříve svoje možnosti. Partie Tadeáše (černými) proti Igorovi Janikovi mezitím skončila asi spravedlivou remízou těsně před časovou kontrolou. Celkově tedy prohráváme tohle kolo 1-4 a celkový stav je 7,5-7,5.

Zbyněk Hráček

Odkaz na výsledky na chess-results.

Online přenos 4. kola poběží dnes (17.9.) od 15:00 ZDE

3. Kolo Datum kola 2020/09/16 Hodina 15:00
Šach. 1   Česko ELO 2   Polsko ELO 1 : 4
1.1 GM
Stocek, Jiri
2595 GM
Piorun, Kacper
2596 0 – 1
1.2 GM
Krejci, Jan
2543 GM
Nasuta, Grzegorz
2553 0 – 1
1.3 GM
Babula, Vlastimil
2571 GM
Sadzikowski, Daniel
2527 0 – 1
1.4 IM
Kriebel, Tadeas
2519 IM
Janik, Igor
2470 ½ – ½
1.5 GM
Nguyen, Thai Dai Van
2571 IM
Teclaf, Pawel
2464 ½ – ½

 

Foto z úterní návštěvy víceprezidenta FIDE Łukasze Turleje na mezistátním zápase ČR – PL.

Zdroj: fb víceprezident FIDE Łukasz Turlej

_______

Aktualizace 15. 9. 2020:

Po dvou kolech mezistátního zápasu ČR – Polsko vede česká reprezentace o tři body!

Na partie se můžete podívat zde. Během druhého kola zápas poctil návštěvou vzácný host, víceprezident FIDE Łukasz Turlej. Na fotografie se můžete podívat na našem Facebooku.

(Pohled do hracího sálu ve zlínském hotelu Moskva.)

____

Aktualizace 10. 9. 2020:

Za situace, kdy se většina světových šachových turnajů nekoná a před pandemií musela ustoupit i olympiáda v Rusku, hledá Šachový svaz České republiky pro své špičkové hráče adekvátní náhrady. Jednou z nich je i přátelské utkání mužské reprezentace proti Polsku, které se uskuteční od 14. do 18. září ve Zlíně.

Po festivalu Letní šachové Pardubice, který se konal na přelomu července a srpna, jde už o druhý „náhradní“ turnaj pro reprezentanty.

V pětičlenné nominaci ČR na mezistátní utkání s Polskem chybí čerstvý desetinásobný mistr republiky David Navara i domácí dvojka Viktor Láznička, oporami by tak měli být zejména vítěz loňského Czech Open Jiří Štoček, žebříčková pětka Vlastimil Babula a mistr Evropy do 18 let Thai Dai Van Nguyen. Ty doplní 11. a 12. šachista českého rankingu Jan Krejčí a Tadeáš Kriebel.

„Při neúčasti dvou nejlepších českých šachistů dostanou šanci nováčci a velmi se těším na to, jak si proti silnému polskému výběru povedou. Je skvělé, že naše reprezentace má šanci sehrát alespoň toto přátelské utkání, když už se nekonají mezinárodní turnaje a odložena byla i šachová olympiáda,“ říká místopředseda ŠSČR Rostislav Svoboda.

Utkání ČR vs. Polsko, které ve Zlíně začíná 14. září a nad nímž převzal záštitu radní Zlínského kraje Mgr. Miroslav Kašný, bude odehráno na pět kol tzv. scheveningenským systémem. To znamená, že každý hráč z jednoho družstva se postupně střetne se všem hráči soupeřova týmu.

Zlín nebyl vybrán náhodou, zdejší šachový klub letos slaví 95. narozeniny. Jednu ze svých prvních heren měl v současném Interhotelu Moskva, kde se uskuteční i nadcházející mezistátní utkání. Historie šachu ve Zlíně pamatuje mnoho významných klání, třeba v roce 1937 zde sehrál simultánku mistr světa José Raúl Capablanca, o šest let později další mistr světa Alexandr Aljechin. V roce 1998 se ve Zlíně uskutečnilo mistrovství ČR mužů.

Sestava týmu ČR pro přátelské utkání s Polskem: Jiří Štoček, Vlastimil Babula, Thai Dai Van Nguyen, Jan Krejčí, Tadeáš Kriebel, nehrající kapitán Zbyněk Hráček.

Všechny hrací dny budou mít také svůj online přenos, který naleznete na chess24 tomto odkazu, na Chessbase na tomto odkazu, na Follow Chess na tomto odkazu.

____

Doslova před pár hodinami skončily v Plzni boje o titul mistra republiky za účasti naší špičky a už můžeme nabídnout našim šachovým fanouškům další zajímavou akci – mezistátní zápas Česko – Polsko, který se bude hrát od 14. do 18. září ve Zlíně, v Interhotelu Moskva.

I přesto, že po dohodě budou chybět největší hvězdy (Navara a Láznička na naší straně a Duda s Wojtaszkem na polské straně), nastoupí několik zvučných jmen a očekáváme napínavý duel. Zápasy mezi českou a polskou reprezentací na olympiádách a mistrovstvích Evropy družstev jsou v posledních letech vždy nekompromisní a dramatické.

Za Českou republiku nastoupí Jiří Štoček, Vlastimil Babula, Thai Dai Van Nguyen, Jan Krejčí a Tadeáš Kriebel, za Polsko pak Kacper Piorun, Grzegorz Nasuta, Daniel Sadzikowski, Igor Janik a Pawel Teclaf. Poslední dvě jména v sestavě soupeře jsou možná méně známá, ale jedná se o perspektivní juniory, kteří se budou chtít ukázat.

Hraje se na 5 kol „scheveningenem“, kdy se všichni naši reprezentanti střetnou s každým hráčem soupeře. Partie začínají v 15.00 a týmy povedou kapitáni Zbyněk Hráček a Bartosz Socko.

Michal Konopka