Mezinárodní šachový festival Znojmo 2021, 4. září, Loucký klášter

Pod záštitou místostarosty města Znojma Mgr. Karla Podzimka a předsedy OS ČUS Znojmo Zdeňka Kolesy se uskutečnil Mezinárodní šachový festival Znojmo 2021. Královské hře se tradičně na jihu Moravy v prostorách Louckého kláštera dostalo velmi působivého prostředí. Festival zahájily fanfárové znělky, které pozvaly účastnice k šachovnicím do štukového sálu Louckého kláštera. Po jejich doznění jsme si vyslechli státní hymnu České republiky. Slavnostní zahájení 35. ročníku pokračovalo zdravicemi hostí s přáním dobrých tahů v mistrovských partiích. Ředitel turnaje Josef Lahodný předal slovo panu rozhodčímu, který připomenul hlavní body  rozpisu turnaje a pravidla FIDE. Po rozlosování dal IA Petr Záruba, ředitel Beskydské šachové školy, pokyn k zahájení 1. kola turnajů s mezinárodní účastí.

 Mezinárodní šachový festival se skládal z těchto turnajů:

Mistrovství ČR 2021 žen v rapid šachu – Znojemská královna 2021

Znojemská královnička (soutěž dívek)

Memoriál Ing. Jana Turka

Celkový technický servis hráčkám a hráčům v těchto turnajích zajistil Šachový spolek Znojmo z pověření ŠSČR, Města Znojma a OS ČUS Znojmo.

S ohledem na pandemii Covid-19 a vládní opatření byl po dohodě s STK turnaj upraven na devět kol se zápočtem na FIDE rapid ELO a rapid LOK. Tempo hry 10min + 5s/tah.

Zúčastnilo se celkem 22 hráček, z toho 10 královniček. Byly vyhlášeny zvlášť kategorie žen, dívek do 16 a do 14 let.

Mistryní ČR i Znojemskou královnou v rapid šachu se stala:

 1. WIM Kristýna Novosadová 8,5 bodů (loni třetí) z Beskydské šachové školy z.s.
 2. WIM Nataša Richterová 6.5 b., TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší
 3. WGM Olga Sikorová 7 b., TŽ Třinec
 4. Třasáková Adéla 6 b., 2222 ŠK Polabiny z.s.

 

Nejmladší účastnicí byla Sochorová Valentýna, ŠK ZŠ Horka nad Moravou. Nejúspěšnější domácí hráčkou se stala Kružíková Eliška Optika Medek TJ Hodonice.

Z 22 zúčastněných hráček byla 1 velmistryně, 2 mezinárodní mistryně.

Průměrné F ELO 1505, LOK 1577. Ve výpočtu byly vynechány hráčky s nulou.

Ověnčená šerpou MISS turnaje byla Daniela Dumková.

 

Po náročných partiích, rozhodčí vyhlásil konečné pořadí. Znojemskou královničku 2021  vybojovala:

 1. Zádrapová Amálie Šachový klub Vsetín, z.s.
 2. Sikorová Jana TŽ Třinec
 3. Mikešová Lenka Agentura 64 Grygov, všechny 5 bodů
 4. Jeřábková Julia Šachový klub Mohelnice z.s. 4,5 bodů.

Další pořadí viz tabulka konečné výsledky.

K festivalovým turnajům se neodmyslitelně řadí již tradiční Memoriál Ing. Jana Turka v rapid šachu.

Startovalo 26 hráčů (3 znojemští hráči). Tempo hry 10 min. + 5s/tah, 9 kol. Vzhledem ke krizové situaci, bylo tempo jednotné pro všechny.

 

Zvítězil IM Neubauer Martin 9 bodů z Rakouska

 1. Urbanec Ladislav 6,5 b.
 2. Sochor Stanislav 6,5 b.
 3. Vincze Roman 6 b.,
 4. Josef Růžička 6 b.,

(9. Petlák Josef 5 b., 12. Říčka Petr 4,5 b., Znojmo).

 

Průměrné ELO 1673. Senior Benda Vladimír. První tři získali finanční ceny dle rozpočtu a diplomy.

Celý festival zdárně řídil tým rozhodčích pod vedením IA Petra Záruby. Měli přehled o dění na šachovnicích a přispěli ke zdaru festivalu. Technické vybavení zapůjčila firma Petr Bojanovský.

Pořadatelé festivalu Šachový spolek Znojmo spolu se Šachovým svazem České republiky děkují Městu Znojmu, akciové společnosti Atlanta, Elektrokovu a.s. Znojmo, Znovínu Znojmo a všem dalším sponzorům, příznivcům i firmám za přízeň a podporu Znojemské královny. Při vyhlašování pořadí hráčů bylo zásluhou města Znojma předáno 17 pohárů a diplomů.

Poděkování patří také paní Adámkové za zajištění ubytování a náležitostí kolem tradičního cenového fondu. Pohoštění a malé občerstvení během celého turnaje s velkou pečlivostí zajišťoval Hotel Morava, sladkostmi přispělo Cukrářství Vala Mramotice.

Ostatním nejmenovaným členům pořadatelského týmu vyslovuji díky za odvedenou zodpovědnou     a časově náročnou práci při šachovém festivalu, v přípravách i při závěrečném zakončení.

Bylo to opravdu krásné spojení šachové hry a historických památek, které i letos oslovilo účastníky šachového klání.  Děkujeme hráčům, že se i v této pandemické situaci zúčastnili. Dodrželi jsme všechna vládní opatření, aby bylo o bezpečnost všech dobře postaráno

Ze zprávy rozhodčího to podstatné: Turnaj proběhl v přátelské atmosféře a rozhodčí nemuseli řešit žádný problém, krom několika nemožných tahů. Hráčkám patří poděkování za fair play hru.

GENS UNA SUMUS

Ve Znojmě dne 11. září 2021 Šachový spolek Znojmo

Josef Lahodný