Memoriál Vlastimila Mareše

V sobotu 30. prosince uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou turnaj v rapid šachu „Memoriál Vlastimila Mareše.“ Turnaj byl určen pro mládež i dospělé, pro registrované i neregistrované. Turnaj byl poctou našemu obětavému trenérovi, který se věnoval šachové mládeži 40 let. Memoriál byl 6. turnajem GRAND PRIX ČR v rapid šachu 2023/2024. Turnaj se konal ve Společenském domě ve Světlé nad Sázavou. Na startu turnaje jsme přivítali 110 hráčů a hráček z celé České republiky.

1. – 5. šachovnice

1. šachovnice

pohled do hracího sálu

V turnaji na devět kol měl každý z hráčů dvanáct minut na partii plus pět sekund na tah. Pořadatelé z domácího Šachového klubu zajistili veškerý materiál a měli vše předem připravené, takže se mohlo zahájit včas. Pořadatel zajistil on-line přenos z 20 šachovnic. Hrálo se v prostorném tanečním sále Společenského domu. Hlavním rozhodčím turnaje byl IA Jaroslav Benák, kterému pomáhali Jaromír Volanin a Hana Langová. On-line přenos zajišťoval IA Petr Záruba a o organizaci turnaje se staral Zdeněk Fiala. Občerstvení a oběd jsme měli zajištěné v Městské restauraci, která je propojená s tanečním sálem. Účastníci měli dostatek prostoru nejen pro hru, ale i pro oddych mezi jednotlivými koly.

Turnaj vyhrál ziskem 7,5 bodů mezinárodní mistr Jakub Půlpán, který byl prvním nasazeným hráčem. Druhé místo obsadil GM Petr Neuman, který získal shodný počet bodů, ale měl horší pomocné hodnocení. Bronzovou příčku vybojoval GM Miloš Jirovský, který získal 7 bodů a měl lepší pomocné hodnocení než jeho tři konkurenti.

Nejlepší tři hráči turnaje GP

Nejlepší juniorka, žena a seniorka, senior a junior

Cenu pro nejlepší ženu získala Zdeňka Vránová, která získala též cenu pro nejlepší seniorku. Nejlepším seniorem byl František Hostička. Nejlepším juniorem byl Rudolf Jun, nejlepší juniorkou byla Viola Ruby Pejřimovská. Nejlepším hráčem do 16 let byl Michael Ulčák. V kategorii do 14 let byla nejlepší Hana Bártová z domácího oddílu, v U12 byl nejlepší Jan Bára a v U10 Zdeněk Vaňoušek, který byl nejmladším hráčem turnaje. IM Jakub Půlpán se vítězstvím ve Světlé přiblížil prvnímu místu v Grand Prix ŠSČR v rapid šachu 2023/2024.

Nejlepší 3 hráči KŠS Vysočina

Nejlepší juniorka a dorostenka, senior, žena, junior a dorostenec KŠSV

Memoriál Vlastimila Mareše byl současně Krajským přeborem KŠS Vysočina v rapid šachu. Titul krajského přeborníka získal FM Lukáš Karásek, stříbrnou medaili vybojoval Robert Pavlíček a třetí místo v KP obsadil David Kučera. Nejlepším seniorem byl Vlastimil Siebenbürger, nejlepší ženou byla WGM Eva Kulovaná, nejlepší juniorkou a dorostenkou se stala Hana Bártová, krajským přeborníkem v kategorii juniorů se stal David Kučera a titul krajského přeborníka dorostenců vybojoval domácí Šimon Lang.

Pohled do hracího sálu

Vítěz získal putovní pohár. Nejlepší hráči získali finanční ceny a věcné ceny. Cenu obdrželo prvních 40 hráčů a nejlepší hráči v jednotlivých kategoriích. Nejlepší hráči KP KŠS Vysočina získali medaile a finanční či věcné ceny.

Poděkování patří všem účastníků, kteří se memoriálu zúčastnili a svojí účastí poctili památku Vlastíka Mareše. Poděkování patří Kraji Vysočina za trvalou podporu šachu na Vysočině. Velké poděkování patří městu Světlá nad Sázavou za finanční podporu této krásné akce a také za trvalou za podporu šachu ve městě. Těšíme se na viděnou v roce 2024.