ME žen 2021, zisk normy WIM pro Annu Marii Koubovou

V pátek 20. srpna skončilo v rumunském Iasi Mistrovství Evropy žen. Českou republiku reprezentovaly Kristýna Novosadová, Anna Marie Koubová a Lada Zelbová, které se do Rumunska vydaly s trenérkou Julií Movsesjanovou.

Mistryní Evropy se stala arménská velmistryně Elina Danieljan (9 z 11), stříbro vybojovala Julia Osmak z Ukrajiny (8,5/11) a bronz překvapivě až 43. nasazená Polka Oliwia Kiolbasa (8/11).

Z našich hráček se nejlépe vedlo Anně Marii Koubové, která podala především ve druhé polovině soutěže výborný výkon, obsadila s 6 body z 11 partií 47. příčku (byla nasazena jako č.90) a připsala 103 bodů ratingu. Gratulujeme! Asi trochu víc očekávala od soutěže Kristýna Novosadová, která obsadila 100. místo se ziskem 4 bodů, a pro čtrnáctiletou Ladu Zelbovou (3/11, 115.místo) byl turnaj především o sbírání cenných zkušeností v konkurenci kvalitních dospělých hráček.

Za několik dní – 26. srpna – startují své Mistrovství Evropy muži v islandském Reykjavíku. Českou republiku budou reprezentovat David Navara, Thai Dai Van Nguyen a Vojtěch Plát.

Michal Konopka
předseda KRÚ

ME žen pohledem Julie Movsesjan

Letošní ME žen proběhlo v druhem největším městě Rumunska – Iasi.

Kvůli kolizi s již potvrzenou účastí na turnaji ve Skalici jsem sama ME odmítla. Nabídku jet s českou výpravou jako trenérka jsem se rozhodla akceptovat.

Ubytování a strava byly na výborné úrovni, kvůli anticovidovým opatřením nebyla až do poloviny turnaje možnost využit hotelového bazénu a fitness centra. Nechtěly jsme zbytečně riskovat a většinu času trávily s holkami společně při večerních procházkách či deskových Krycích jménech.

Celkový výkon hraček hodnotím jako solidní. Holky se snažily, bojovaly, konkrétní přípravy nám většinou vycházely dobře.

Lada Zelbová  (3/11)

Pro Ladu to byl premiérový turnaj v cizině, a hned ME žen! Jsem si jista, že pokud by úspěšně dotáhla vyhranou pozici v 1.kole, její výsledek mohl být úplně jiný. Lada je mladá a talentovaná šachistka. Je velmi pracovitá, turnaj ji ale bohužel nezastihl v dobrém rozpoložení. Náročné šachové léto pro Ladu se ke konci turnaje projevilo na nedostatku energie v závěru soutěže. Měla spoustu dobrých pozic proti papírovým favoritkám, ale nevyužila hned několik “mečbolů”. Věřím, že na další podobný turnaj již bude lépe připravená nejen po šachové, ale i fyzické stránce a využije ne ME získaných zkušeností k dalšímu zlepšení.

Kristýna Novosadová (4/11)

Výkon spíš podprůměrný, Kristýna sama určitě ví, že dokáže zahrát mnohem lépe. Mám pocit, že se u ní projevil nedostatek herní praxe, od loňského MČR žen sehrála minimum partií. Bylo znát, že většina hráček během lockdownu využívala online prostředí k hraní a trénovaní, Kristýna bohužel online moc ráda nemá.

Anna-Marie Koubová (6/11)

Hráčka, s výkonem které jsem já (i ona) velmi spokojená. Téměř ve všech partiích měla Elově silnější soupeřky, ve druhé polovině turnaje se rozehrála ke skvělému výkonu. Přestože se Aničce nepodařilo dotáhnout několik velmi dobře rozehraných partii, dva body v posledních 2 kolech znamenaly zisk normy WIM z 11 kol – zaslouženou odměnu za bojovnost a celkový výkon v těžkém turnaji.

Chtěla bych poděkovat ŠSČR za důvěru. I pro mne to byla nová a velmi cenná trenérská zkušenost, ME jsem se zatím vždy účastnila jako aktivní hráčka. Příprava, nervy u sledovaní partií holek, a vlastně celý turnaj – pro mne to byla také velmi dobrá škola. Děkuji i holkám, myslím si, že jsme byly dobrá parta. Doufám, že je tento turnaj bude motivovat a pomůže se i nadále zlepšovat.

Anna Marie Koubová o ME

Toto mistrovství Evropy žen pro mě bylo skvělým zážitkem – měla jsem možnost hrát velmi silný turnaj a věnovat se jedenáct dní pouze šachu. Celý turnaj vyjma šestého kola jsem hrála s papírově silnějšími hráčkami (i když z počátku hlavně díky tomu, že jsem v prvním kole udržela remízu proti ruské velmistryni Belenkaye). Ze zahájení jsem téměř vždy stála krásně, za což vděčím především přípravám trenérky Yulie Movsesian. Celkově jsem s výsledkem šest z jedenácti velmi spokojena, a to i když v partiích 7-9 mělo být bodů více. Nejvíce mě však potěšil zisk druhé WIM normy, o kterou jsem bojovala až do posledního, nervy drásajícího, kola.

Iași, ve kterém se soutěž hrála, je krásným velkým městem s historickým jádrem i množstvím zeleně. Zároveň jsem asi ještě nikdy neviděla tolik fontán, které byly téměř na každém kroku. Jedna největší za všechny:

Za celý pobyt pršelo pouze jeden den a teploty se držely v závratných výšinách, pročež jsme ven vycházely zpravidla až večer po partii. Nicméně odvážlivcům, kteří vytrčili nos přes den, se nabídl pohled na čistě modré nebe