MČR mládeže je odloženo na červen

Komise mládeže ŠSČR informuje o odložení soutěží. MČR mládeže do 16 let, MČR juniorek a MČR juniorů, které měly příští týden začít v Koutech nad Desnou, se odkládají na červen. Bližší informace si přečtěte níže nebo se podívejte na video pořadatele těchto soutěží Zdeňka Fialy.

 

Vážení šachoví přátelé,

mám pro Vás aktuální informace k Mistrovství ČR mládeže, Mistrovství ČR juniorů a dorostenců a Mistrovství ČR juniorek a dorostenek. Vzhledem k pandemické situaci je amatérský sport již několik měsíců zakázaný. Pro vrcholné akce je možno žádat Ministerstvo zdravotnictví ČR o výjimku a podmínky uspořádání. Společně se Šachovým svazem ČR jsme požádali MZ o výjimku a o stanovení podmínek, za jakých bychom mohli hrát mistrovství ČR.

Přestože se situace s Covidem nevyvíjela dobře, chtěli jsme být připravení, a proto jsme vše zajišťovali i s vědomím, že to může být marně vynaložené úsilí. Pro naši mládež jsme připravili krásnou sestavu trenérů. Účast v roli trenérů Mistrovství ČR přislíbili GM Pavel Šimáček, GM Petr Velička, IM Zuzana Hagarová, IM Richard Biolek mladší, FM Lukáš Vlasák a KM Pavel Benčo. Účast potvrdil též manažer mládežnické reprezentace IM Petr Pisk, který zajistil i další zajímavé hosty. Většinu šachového materiálu a technického vybavení již máme Koutech, v klubovně ŠK máme připravenou řadu krásných cen a dárků pro účastníky mistrovství.

Ministerstvo zdravotnictví nám výjimku pro Mistrovství České republiky neudělilo. Přesněji řečeno, Ministerstvo zdravotnictví a Národní sportovní agentura nám dosud nedoručili odpověď na naši žádost o výjimku. Je čtvrtek 25. února 13:00 a my už nemůžeme dále nechávat účastníky v nejistotě. Mistrovství ČR plánovaná na březen jsme tak museli přeložit na náhradní termín na konci června. Mistrovství ČR mládeže a Mistrovství ČR juniorek a dorostenek se bude hrát od 22. do 29. června. Mistrovství ČR juniorů a dorostenců začne tradičně o den dříve, tedy 21. června.

Odložení mistrovství z března na červen přináší dvě otázky. Co bude s platbami účastníků a jak to bude s postupy náhradníků?

Účastníci, kteří mají zaplaceno, mají dvě možnosti. Jednak mohou potvrdit či aktualizovat svoji přihlášku na červnový termín. Pokud potvrdí či zaktualizují svoji přihlášku na červnový termín, zůstane jejich rezervace ubytování v platnosti i pro červen a budou mít zaplaceno. Druhou možností je vrácení platby. Pokud budou účastníci chtít platbu vrátit, sdělí tuto skutečnost pořadateli. Jejich přihlášku do turnaje a pobyt na hotelu zrušíme. Platbu obratem vrátíme na účet, z kterého byla zálohová faktura uhrazena. Platbu vrátíme v plné výši. Pokud budou mít tito účastníci zájem zúčastnit se mistrovství v červnovém termínu, vyplní a odešlou novou přihlášku. Následně bude pořadatel řešit jejich ubytování dle aktuálních možností. Pokud někdo z účastníků neuhradil zálohovou fakturaci, jeho přihlášku do turnaje a pobyt na hotelu automaticky zrušíme.

Dále bych Vás chtěl seznámit s principy, jak budeme postupovat v případě nepřihlášených hráčů a náhradníků.

„Pokud měl hráč postup do dvou věkových kategorií a rozhodl se hrát vyšší věkové kategorii, musel se zříct svého postupu v nižší kategorii. Toto rozhodnutí je konečné a již ho nemůže změnit.“

„Pokud se hráč nepřihlásil na březnové Mistrovství ČR, pořadatel místo něj pozval náhradníka. Pro Mistrovství ČR v červnovém termínu se stav postupových práv vrací před přihlášky. Hráči, kteří jsou uvedeni na seznamu oprávněných, mají právo startovat na Mistrovství ČR v červnovém termínu a náhradníci se opět stávají náhradníky.“ Důvod: Pokud někdo nemůže hrát v březnu ze zdravotních důvodů, z důvodu karantény či studijních důvodů, tak mu nemůžeme upřít právo účasti v červnu, když už bude zdravý či nebude mít jiné problémy.

Sloučením předchozích dvou otázek vzniká třetí otázka. Co bude s platbami náhradníků? Hráči, kteří byli pozváni na březnové Mistrovství ČR jako náhradníci, mají též dvě možnosti. Jednak mohou aktualizovat svoji přihlášku na červnový termín. V mailu či přihlášce upřesní, zda chtějí hrát FIDE OPEN či Národní OPEN. Jejich rezervace ubytování zůstane v platnosti i pro červen a budou mít zaplaceno. Pokud se pro náhradníka uvolní místo v mistrovské kategorii, přeřadíme ho automaticky do příslušné kategorie. Pokud budou náhradníci chtít platbu vrátit, sdělí tuto skutečnost pořadateli. Jejich pobyt na hotelu zrušíme a zálohovou platbu obratem vrátíme na účet, z kterého byla zálohová faktura uhrazena. Platbu vrátíme v plné výši.

Propozice Mistrovství ČR a další informace budou v nejbližší době zveřejněny na svazovém webu. Všichni věříme, že situace v ČR bude červnu již lepší a že se mistrovství uskuteční. Stejně tak věříme, že se nám podaří uspořádat další mládežnické akce. V polovině května se má hrát v Nových Hradech Mistrovství ČR dětí do 8 let. Na konci května se má hrát v Chrudimi Mistrovství ČR družstev starších žáků. V polovině června se má v Praze konat Mistrovství ČR družstev mladších žáků. Do konce června bychom chtěli dohrát mládežnické ligy. Výhodou mládežnických lig oproti soutěžím dospělých je systém srazů. Většina družstev má odehrané 4 zápasy. Družstvům chybí dohrávky dvou sobot, zpravidla se jedná o jeden dvojzápas a o zápas ve dvojičce. Mládežnické ligy pak budou zakončeny závěrečným srazem všech družstev. Věříme, že všechny družstva udělají maximum pro regulérní dohrání ročníku 2020/2021. Stejně tak věříme, že se uskuteční všechny mládežnické akce plánované na druhé pololetí roku 2021.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří jsou schopní a ochotní pracovat pro mládež v této nelehké době. Děkuji Vám všem za porozumění a věřím v brzký návrat za šachovnice.

 

Ing. Zdeněk Fiala, předseda Komise mládeže ŠSČR
Ve Světlé nad Sázavou dne 25. 02. 2021.

 

Zpráva ve formátu pdf – Aktuální informace k MČR