MČR družstev mládeže 2020

Víkend, kdy se hrálo MČR družstev mládeže 2020, byla má poslední šance ukázat se v mládežnické extralize. Nebylo to tím, že jsme ve výsledku spadli do 1. ligy, ale mým rychle ubíhajícím věkem.
Mé prvotní dojmy na nové prostředí, kde většina hráčů ani nikdy nebyla, byly velmi smíšené.
Při východu z vlakového nádraží se Světlá nad Sázavou jevila jako každá druhá obec, přes kterou teče větší řeka. To nás hráče přivedlo na omyl, jelikož po prozkoumání hracích prostorů a bližšího centra města jsme byli mile překvapeni, když jsme zjistili, co vše nám může město s téměř 6,5 tisíci obyvateli nabídnout.

Jako již tradičně, byly čtyři důležité partie rozděleny do 3 dnů. Myslím si, že takové rozpoložení je u hráčů velmi oblíbené, protože nemusí brzo ráno vstávat, aby stihli ráno první finálové kolo, a po posledním kole se nevrací domů v noci, jak by tomu bylo při rozdělení partií do 2 dnů (každý den dvě partie). Hrací sál a obecně hrací prostory, které nám poskytovalo zázemí Šachového klubu Světlá nad Sázavou, byly před každou partií dokonale připravené a čisté, dokonce jsem ani nezaznamenal žádný problém s online přenosem, což beru jako úspěch, jelikož se letos všechny partie odehrály na digitálních online šachovnicích. A sám dost dobře vím, jaké to je s nimi pracovat, když pořádáme Mistrovství Moravy a Slezska.

Jak už jsem nakousl v odstavci výše, oproti minulým ročníkům se odehrály úplně všechny partie na digitálních online šachovnicích. A to ocenili nejen naši trenéři, kteří v jim vymezeném sále měli přehled o všech šachových bojištích jejich svěřenců, ale i my hráči, kteří jsme pak měli snadnější a rychlejší analýzy partií. Zároveň to celé akci dodávalo ještě prestižnější nádech, který se u mnohých určitě ukázal i na šachovnici. Jediné, co mohlo být pro trenéry a kapitány týmů nepříjemné, bylo to, že po odehrání partie se hráč stal divákem a nesměl se nadále vracet do hrací místnosti, kam trenéři neměli vstup povolen vůbec. Mohly tak ojediněle nastat situace, kdy se hráči neměli s kým poradit, zda vzít/nevzít či nabídnout/nenabídnout remízu. Teď už ale k samotné extralize.

Svým krátkým komentářem se zaměřím spíše na finále A, ve kterém se hrálo o cenná umístění v celorepublikovém souboji těch nejlepších. Loňský vítěz Šachklub Sokol Klatovy měl těžkou pozici na to, aby pomýšlel na obhajobu loňského titulu. Kvůli věku se letos nemohli zúčastnit šachoví velikáni jako Jan Miesbauer a Tomáš Hurdzan, kteří byli na prvních dvou šachovnicích jasnými tahouny týmu (Honza Miesbauer uhrál úctyhodných 83% na první desce).

Naopak iniciativy se chopili hráči Beskydské šachové školy, která nastoupila v téměř autentické sestavě jako loni. Jedinou větší změnou byla náhrada Luciana Vantucha, místo kterého letos nastoupil o rok starší Ondřej Nytra. Tady se dá s jistotou říct, že jasnými tahouny byly poslední tři desky, které na finále uhrály dohromady 9,5bodů z 12 možných, přičemž bezchybná byla WFM Kristýna Laurincová (3,5/4). Když se ale pozorněji zadívám na výsledky základní časti východní extraligy a na výsledky finále A, přicházím na fakt, že BŠŠ bylo nejen bezchybná, ale dokonce neztratila jediný bod, neboť vyhrála úplně všechny zápasy. Titul mistra České republiky krásně podepsali v posledním kole, ve kterém porazili 3,5:2,5 loňské mistry z Klatov.

Na druhém místě se umístilo družstvo 2222 ŠK Polabiny A, kteří na první BŠŠ ztráceli celých 5 turnajových bodů. V tomto celku na finále vynikl Martin Buločkin, který na třetí šachovnici uhrál plný počet 4/4 a tím svůj tým ve finále značně podržel. V posledním kole remízovali 3:3 s KŠ Říčany 1925, což jim stačilo na druhé místo.

Remíza v posledním kole stačila také KŠ Říčany 1925 ke třetímu místu, na kterém ale ztráceli dalších 5 turnajových bodů na stříbrné Polabiny. Tyto enormní bodové rozdíly mezi medailovými družstvy jen podtrhují, jak suverénně letos Beskydská Šachová Škola ovládla extraligu (5 bodů náskok na stříbrnou příčku a celých 10 bodů náskok na bronzovou příčku).

Co se finále B týče, jediným cílem všech hráčských celků bylo si zajistit místo v dalším ročníku nejsilnější šachové soutěže mládeže v ČR. Jako jasní favorité s ambicemi na udržení soutěže nastupovala družstva ŠK AD Jičín a ŠK Staré Město. Naopak se sestupem už se ze začátku mohli smiřovat 1. Novoborský šachový klub a 2222 ŠK Polabiny B, kteří nastupovali do finále spíše jako outsideři.

Naděje na zdárný postup se snažili vybojovat šachisté TJ Kobylisy, kteří se přes úspěšné odremízování prvních dvou zápasů proti papírově silnějším celkům a suverénní výhře 6:0 s Polabinami B, postavili před těžký úkol. Aby extraligu mládeže udrželi i pro další sezónu, museli porazit šachové talenty ze Starého Města. Vítězství by Kobylisy posunulo na 12 bodů
ke Starému Městu a výhra aspoň 3,5:2,5 by jim zajistila lepší postavení v tabulce. Ale když jsem po asi dvou hodinách hry pohlédl na tabulku skóre a zahlédl 0:3, naděje na záchranu byly bohužel pryč.

Ve výsledku teda z extraligy mládeže spadly celky TJ Kobylisy, Šachový Klub 64 Plzeň, 2222 ŠK Polabiny B a 1. Novoborský ŠK.

Velké uznání patří organizátorům a rozhodčím, kteří i přes různá opatření kvůli nynější situaci dokázali MČR družstev mládeže uspořádat v takové kvalitě, jakou jsme my hráči mohli pocítit.

Na závěr jsem si vybral dva pěkné diagramy, které jsem měl tu čest zahlédnout na online přenosu a jako třetí jednoho z největších smolařů letošního finále.

V pozici má bílý krásnou a velmi častou taktiku. V partii Tajovský – Bára došlo k silnému 16.Sxf7+ s dalším Dd5+ a ziskem kvality. Dále měla partie rychlý spád: 16…Kxf7 17.Dd5+ Se6 18. Dxc6 Sg5 19.f4 exf4 20.Vhf1 Sg4 21. Sxf4 Kg8 22. Dd5+ a černý se vzdal. 1-0

Pozice na obrázku vznikla po 43…a3 v partii Jareš – Flajsman a bílý se ocitá v situaci, kdy si musí po oboustranných proměnách v dámu dávat pozor na manévry černých těžkých figur na prvních dvou řadách. Ovšem bílý Jareš si vše dobře spočítal a dovedl partii k matovému konci. 44.h8-D a1-D 45. Dxf8+ Sxf8 46. Sc7+ Ke8 47. Sd7#. 1-0

Tak a slíbený smolař na konec. V partii Demko – Hurtík neměli trenéři Interchessu zrovna radost, když v pozici na obrázku přišlo klidné a nevinně vypadající 10. Sf4 a po nekompromisním 10…Dxd4 se bílý vzdal. 1-0

Aleš Pekárek