Lysá slaví extraligový titul

Ve Frýdku-Místku na Velký pátek začalo závěrečné trojkolo extraligy, v 9. kole spolu vždy hrají nejbližší dvojičky mezi sebou.

Slavnostní zahájení – rozhodčí Jiří Krejnický, Richard Kudla, Petr Záruba a předseda ŠSČR Viktor Novotný

Pohled do hracího sálu

Lysá nad Labem měla před závěrečným trojkolem náskok jednoho bodu a titul ve svých rukou, v pátečním kole hrála s téměř jistě sestupujícím Unichessem B, přesto nic nepodcenila a nastoupila v jedné z nejsilnějších možných sestav. Pražáci statečně vzdorovali, ale přesto se nezmohli lepší výsledek než 0,5-7,5.

V zápase Unichess B – Lysá nad Labem na 5. šachovnici porazil Tomáš Oral Kristýnu Petrovou

Aby Nový Bor měl šanci ještě vůbec obhájit titul, tak si také musel připsat 100% bodový zisk. Překvapivě nastoupil pouze se dvěma cizinci. Přesto Unichessu A nedal šanci a zvítězil s přehledem 6-2.

Partie David Navara – Van Nguyen nakonec skončila remízou, šance na vítězství měli oba hráči

Přímý souboj o medaile se odehrál mezi GASCO Pardubice a ŠK ZIKUDA Turnov, do které Pardubice nastoupily také pouze se dvěma cizinci. Souboj výrazně lépe vyšel Severočechům, kteří třikrát proměnili výhodu bílých barev v bod, zatímco Pardubice pouze jednou. Turnov celkově vyhrál 5-3, čímž se přiblížil třetímu místu na pouhý bod.

ZIKUDA Turnov porazila stejně jako loni GASCO Pardubice, partie Votava – Vykouk skončila remízou

Brněnské žlutočervené derby mezi Moravskou Slavii a Durasem dopadlo po víc jak pěti hodinovém boji remízou 4-4. Duras se brzy ujal vedení o 2 body zásluhou Vyskočila a Červeného. Poté ale snížil Heberla a trochu lepší koncovku nakonec proměnil Blatný.

Pavel Blatný (v červeném) po 5,5 hodinách porazil Jakuba Roubalíka a zajistil svému týmu zápasovou remízu

Domácí Beskydská šachová škola vyzvala dalšího adepta na sestup Slavoj Český Těšín, ze souboje červených týmů byl nakonec úspěšnější ten zkušenější z Frýdku-Místku po vítězství 5,5-2,5.

Zápas Slavoj Český Těšín – BŠŠ Frýdek-Místek 2,5-5,5

Ostravské derby dopadlo lépe pro papírové favority ze Slavoje Poruba, porazili Labortech Ostrava jasně 5,5-2,5.

Zadní čtyři šachovnice Slavoje Poruba v zápase s Labortechem Ostrava

Sobotní kolo přineslo především zápas 1. Novoborského ŠK s GASCO Pardubice. Oba týmy nastoupily nezvykle pouze se dvěma cizinci. Východočeši překvapili favority a zásluhou Sergeje Movsesjana a Martina Petra se mohli radovat z těsného vítězství 4,5-3,5.

V partii Sergei Movsesian – Vidit Gujrathi zvítězil bílý a zajistil překvapivé vítězství svého týmu

Aby ŠK ZIKUDA Turnov mohla stále myslet na šanci na medaile, tak musela porazil Unichess A. Po velmi napínavém utkání, kde šance byly na obou stranách se, nakonec víc štěstí obrátilo k Severočechům. Zapracovaly zadní čtyři šachovnice, připsaly si 4 body a Turnov slavil vítězství 5,5-2,5.

Zadní čtyři šachovnice v zápase Siesta Solution Unichess A – ŠK ZIKUDA Turnov

Labortech Ostrava značně posílil oproti pátečnímu utkání, přesto měl Unichess B šanci získat nějaké body. Nakonec ale Ostraváci zvítězili 4,5-3,5 a pojistili si setrvání v soutěži o pro další ročník.

Partie Zbyněk Vrbata – Artur Jakubiec skončila remízou

Slavoj Poruba chtěl ještě zkomplikovat boj o titul Výstavišti Lysá nad Labem, z posledních let s nimi mají vyrovnanou bilanci, v loňském roce je dokonce porazili. Letos se v zápase také ujali vedení, nakonec se projevila síla předních šachovnic Lysé, která Ostravu porazila těsně 4,5-3,5.

Lysá v zelených dresech přehrála Slavoj Poruba 4,5-3,5

Vyrovnané bylo i utkání ŠK DURAS BVK Královo Pole s BŠŠ Frýdek-Místek, nakonec se radovala Beskydská šachová škola po těsném vítězství 4,5-3,5.

Přední šachovnice v zápase ŠK DURAS BVK Královo Pole – BŠŠ Frýdek-Místek

Moravská Slavia Brno vyzvala Slavoj Český Těšín, který se překvapivě ujal vedení. To ale nakonec neudržel, přesto s favoritem uhrál zápasovou remízu 4-4.

Souboj týmů v červených dresech skončil nerozhodně

Před posledním kolem je Lysá nad Labem již jistým šampionem. Tři týmy mají ještě šanci se poprat o dvě zbývající medaile, rozhodne přímý souboj mezi ŠK ZIKUDA Turnov a 1. Novoborský ŠK, GASCO Pardubice pro jistotu cenného kovu nesmí prohrát proti Siestě Solution Unichess A. Na druhé straně tabulky už je jasno, sestupuje Unichess B a Slavoj Český Těšín. Z prvních lig postupují Slavia Kroměříž a Dopravní podnik Praha.

Stránky pořadatele extraligového finále
Online přenos