Lysá na vítězné vlně

Třetím lednovým dvojkolem se přehoupla česká extraliga přes polovinu. Vedení se ujala Výstaviště Lysá nad Labem, s bodovou ztrátou jí na paty šlape 1. Novoborský ŠK a GASCO Pardubice.

V sobotním kole se dokonce tři zápasy odehrály v Praze v hotelu Iris Eden. Siesta Solution Unichess B vyzvala GASCO Pardubice, které jednoznačně zvítězily 6,5-1,5.

Partie Sergeje Movsesiana (Pardubice) proti Pavlu Vávrovi (Unichess B) – foto Jan Bartoš

Siesta Solution Unichess A hrála proti ŠK DURAS BVK Královo Pole, Durasu se zápas vůbec nepovedl a Unichess zaslouženě zvítězil 6-2.

Kapitán ŠK DURAS BVK Královo Pole IM Cyril Ponížil zhodnotil zápas: „Gratulace domácím, zápas zvládli velice výborně, vyhráli 4 partie a na žádné šachovnici nebyli ohrožení. My jsme nehráli vůbec dobře, zápas se nepovedl a výsledek je pro nás určitě důvodem k zamyšlení.

1. Novoborský ŠK čekala papírově jasně slabší Moravská Slávie Brno. Hned ve třech partiích stál úřadující český mistr hůř a mohl prohrát, ale Brňáci neproměnili ani jednu ze svých šancí a prohráli 3-5.

V partii Pentaly Harikrishny proti Czabovi Baloghovi tahal bílý za kratší konec, ale remízu udržel.

V Lysé nad Labem si domácí bez problémů poradili s ŠK ZIKUDA Turnov, zvítězili 5,5-2,5.

Zhodnocení kapitána ŠK ZIKUDA Turnov GM Pavla Šimáčka: „V sobotu to byl z našeho pohledu zápas blbec, nic se nedařilo a velice rychle jsme na 3. a 5. desce stáli úplně špatně. I další průběh zápasu byl až nečekaně jednoznačný a Lysá se zaslouženě dál veze na vítězné vlně.

Ostravské zápasy se konaly v Bílovci. Labortech Ostrava vyzval Slavoj Český Těšín, který jasně přehrál 6-2.

Zápas Labortech Ostrava – Slavoj Český Těšín (foto Aleš Krajina)

Podrobné zhodnocení zápasu zaslal kapitán Labortechu Ostrava Aleš Krajina: „Na sobotní utkání s Českým Těšínem jsme se docela soustředili a snažili se soupeře nepodcenit. Slavoj Český Těšín je sice horký kandidát na sestup, ale zdaleka není takový otloukánek, jak někteří sestupující v minulých ročnících. Naopak družstvo na mně působí sympatickým dojmem a že dovede zabojovat, ukázalo ve 4.kole remízou s Turnovem (a nakonec i v 6.kole, kdy Poruba se štěstím musela obracet téměř prohraný zápas). Po 2 hodinách hry se celkem nic nedělo kromě rychlé remízy na druhé šachovnici. Partie se vyvíjeli celkem v rovnováze s výjimkou 1. šachovnice, kde jsme stáli hůře a hůře a naopak na 4.šachovnici se Mrázek pustil do harakiri útoku na Petra Veličku, který ovšem nevyšel. Postupně s časem se však ukázala síla našich hráčů a k výhře Petra jsme přidali poctivě vybojované výhry na posledních šachovnicích – zejména systematický stisk Ríši Biolka seniora v téměř symetrické pozici ve mně vzbudil velké nadšení. Ostatní partie skončili smírně, když Dziuba zachránil remis a naopak Jakubiec neprosadil svou výhodu s Mroziakem. Nakonec přesvědčivé a zasloužené (ale zdaleka ne snadné) vítězství 6:2.

ŠK Slavoj Poruba proti BŠŠ Frýdek-Místek uhrála cennou remízu 4-4.

Zápas ŠK Slavoj Poruba – BŠŠ Frýdek Místek (foto Pavel Benčo)

Zhodnocení kapitána BŠŠ Frýdek-Místek Pavla Benča: „V sobotu jsme hráli velmi vyrovnaný zápas s SK Slavoj Poruba, ve dvou partiích mohly padnout rezultáty, ale nakonec obě skončily smírem a tak je celková zápasová remíza 4:4 z mého pohledu spravedlivá.

Zápas zhodnotil i kapitán ŠK Slavoj Poruba Petr Dostál: „Zápas 5. kola Slavoj Poruba – Frýdek-Místek byl velmi vyrovnaný, některé partie byly trochu napínavé Caletka-Jasný a Bureš -Szotkowski, ale nakonec asi spravedlivá remíza.

Magnetem tohoto dvojkola byl nedělní zápas Výstaviště Lysé nad Labem proti průběžně vedoucím GASCO Pardubice. Lysá zásluhou cizinců Tamira Nabaty a Evgeniye Najere těsně zvítězila 4,5-3,5 a dostala se do čela tabulky a výrazně se přiblížila senzačnímu zisku titulu.

Zápas GASCO Pardubice – Výstaviště Lysá nad Labem

Tamir Nabaty (Lysá) porazil Sergeje Movsesiana (Pardubice)

Zhodnocení od kapitána GASCO Pardubice GM Martina Petra: „V sobotním kole jsme splnili roli favorita. V neděli na nás Lysá nastoupila se sestavou posílenou o exmistra světa Ponomarjova, což jsme sice trochu čekali, ale efekt to nakonec mělo – ze soubojů cizinců na prvních třech šachovnicích vyšli dvakrát vítězně domácí. Výhra Honzy Votavy tak na zápasové body nestačila a přišli jsme o extraligové vedení.

Komentář kapitána Výstaviště Lysá nad Labem GM Vlastimila Jansy: „Zatímco v sobotu v utkání proti Turnovu se v podstatě jednalo jen o výši našeho vítězství, v neděli s Pardubicemi to bylo „jiné kafe“. O naší těsné a důležité výhře především rozhodli vynikajícím výkonem na 2. a 3. šachovnici velmistři Nabaty a Najer.

V neděli už 1. Novoborský ŠK jasně přehrál ŠK DURAS BVK Královo Pole 6,5-1,5.

První šachovnice zápasu Duras-Nový Bor

Zápas zhodnotil kapitán ŠK DURAS BVK Královo Pole IM Cyril Ponížil: „V zápase proti Novému Boru jsme chtěli alespoň trochu napravit dojem z předchozího dne a zahrát hezké partie, bojovali jsme, ale domácí podle očekávání zvítězili.
Za náš tým nastoupil k extraligovému zápasu více než po 10 letech pan Petr Mlýnek a je pro mě potěšením prostřednictvím nejenom tohoto příspěvku ocenit jeho služby a dlouholetou práci pro náš klub. V Durasu si toho velmi vážíme!

V průběhu týdne najdete reportáž Durasu Brno včetně komentovaných partií na jejich blogu.

Moravská Slávia Brno hrála s Siesta Solution Unichess A, zápas byl velmi napínavý, z těsného vítězství 4,5-3,5 se nakonec radovalo Brno.

Zápas Siesta Solution Unichess A – Moravská Slavia Brno

Zhodnocení víkendu za Moravskou Slávii Brno Michalem Vávrou: „S tímto víkendem stráveným v pražském Edenu jsem velmi spokojený. Moravská Slávia se u pražských „sešívaných“ cítila jako doma a za půvabné podpory naší letošní ambasadorky, Miss ČR 2009, Anety Vignerové, jsme v sobotním zápasu s favorizovaným Novým Borem sahali po senzaci. V jednom momentu se zdálo, že bychom zápas dokonce mohli otočit a vyhrát, ale z velmi nadějných posledních tří partií (Balogh, Vymazal, Holemář) jsme dokázali uhrát jen tři remízy a nakonec jsme těsně prohráli. Krásný den a zápas pak zakončil společný oběd obou týmů.

O co nás šachová bohyně Caissa obrala v sobotu, vrátila nám v neděli, kdy jsme po výhrách Tazbira a Obšívače (který černými porazil úřadujícího českého mistra Svatopluka Svobodu) porazili Unichess A. Celý víkend jsme si výborně užili a týmový duch se pak přenesl i na šachovnice, za což bych chtěl hráčům moc poděkovat.

Společný oběd Moravské Slávie Brno a 1. Novoborského ŠK i s Miss ČR 2009 Anetou Vignerovou

ŠK ZIKUDA Turnov v zápase se Siesta Solution Unichess B potvrdila roli favorita vítězstvím 5,5-2,5.

Zápas ŠK ZIKUDA Turnov – Siesta Solution Unichess B

Kapitán ŠK ZIKUDA Turnov GM Pavel Šimáček zhodnotil zápas: „V neděli se soupeři houževnatě drželi, ale poté, co asi po třech hodinách Tomáš Kraus prorazil obranné valy Zbyňka Vrbaty, už šlo vše jak po másle. Z víkendu máme tři body, takže to dopadlo tak nějak dle předpokladů.

Víkend za Siesta Solution Unichess A i Siesta Solution Unichess B zhodnotil Jan Bartoš: „Siesta Solution Unichess A se střetl s oběma brněnskými kluby, byly to papírově vyrovnané duely. Sobotní nečekaně vysoká výhra nad Durasem potěšila, nedělní těsná prohra s Moravskou Slavií ne. Celkově víkend naplnil umírněnou verzi očekávání.

Siesta Solution Unichess B v zápase s Pardubicemi naplnil svou zážitkovou individuální misi. Konopka senzačně remizoval s Matlakovem z pozice síly, Vávra s Movsesjanem z pozice remízy a Kuba s Votavou opakováním tahů. Víc nic. Turnov nám předložil vlídnou sestavu, rovnoměrně silnější o pouhých zhruba 100 bodů. Zvratový zápas? Zajímavé partie, ale pouhých 2,5:5,5 v součtu.

ŠK Slavoj Poruba nedělní zápas proti Slavoji Český Těšín nepodcenila, přesto se Těšín dlouho držel. Nakonec Poruba i trochu se štěstím zvítězila 5-3 a v tabulce se odlepila ze sestupových pozic.

Zhodocení zápasu kapitánem ŠK Slavoj Poruba Petrem Dostálem: „V neděli jsme se trápili s Českým Těšínem, jediná pěkná partie z naší strany od Tomasze Markowského, zbytek remízy, no a nakonec infarktový závěr v podání Radka Caletky proti Martinu Hollanovi, kde jsme měli velké štěstí.

Hrací místnost v Bílovci (foto Pavel Benčo)

V Bílovci se hrálo i utkání Beskydské šachové školy proti Labortechu Ostrava. Roli mírného favorita potvrdil BŠS Frýdek-Místek, zvítězil 5-3.

Hodnocení kapitána Beskydské šachové školy Pavla Benča: „V neděli s Labortech Ostrava jsme potvrdili chuť po vítězství a všichni hráči bojovali a konečný stav 5:3 je skvělý výsledek. Se ziskem 4 bodů jsem velmi spokojený.

Zhodnocení zápasu kapitánem Labortechu Ostrava Alešem Krajinou: „V neděli nás čekal těžký soupeř z Frýdku Místku. Co dodat, celý zápas jsme tahali za kratší konec a naše prohra 3:5 byla bohužel spravedlivá, když jediné vítězství z naší strany zaznamenal Pakleza.

Tabulku po 6. kole najdete zde. Příští dvojkolo je 9. a 10. února, hrát se bude ve Frýdku-Místku, Pardubicích, Brně, Turnově a Českém Těšíně.

Fotogalerie od Vladimíra Jagra. Partie okomentoval IM David Kaňovský. Reportáž napsala Kateřina Šmajzrová.