Listopadový Newsletter pro členy ŠSČR

Listopadový Newsletter pro členy ŠSČR ve formě článku:


Pražský šachový festival

Pražský šachový festival se uskutečnil na začátku října pod taktovkou Pražské šachové společnosti. Akce měla dvě části – zápas Nigela Shorta s Thai Dai Van Nguyenem a dále simultánku anglické legendy proti 18 soupeřům. Zápas velmistrů v rapid šachu na 10 partií byl rozdělen do 3 dnů. Po druhém dnu vedl anglický velmistr Short 3,5:2,5, ovšem poslední hrací den se skóre změnilo ve prospěch mladého českého reprezentanta. Thai Dai Van Nguyen vyhrál 2 partie a 2 remizoval, čili vyhrál celý zápas 5,5:4,5 a získal tak cenný skalp legendy světového šachu.
Simultánku na závěr festivalu ovládl velmistr Short poměrem 13:5, když vyhrát dokázali Karel Brožka, Jáchym Němec a Petr Knap. Šestka nadějných českých mládežníků uhrála 3 body a s velmistrem Nigelem Shortem tak dokázali v simultánce remizovat 3:3. Vzpomínku organizátorů na celou akci naleznete na webu ŠSČR. Zajímavostí festivalu je díky účasti velmistra Shorta i druhá návštěva viceprezidenta FIDE v České republice během několika týdnů.

Thai Dai Van Nguyen – Nigel Short, Pražský šachový festival 2020, BNT

Český velmistr zahrál 45. g6+!, dále následovalo 45…Kxg6 46. Dxe6+ Kg5 47. d5 Df8 48. d6 Kg4 49. Dg6+ Kf3 50. d7 Kf2 51. Db6+ a viceprezident FIDE se vzdal.

Momentka ze zápasu (zdroj: fotogalerie pořadatelů)

 

 

Šachy se vrací do online prostředí

Aktuální druhá vlna epidemie koronaviru bohužel zasáhla všechny sporty včetně šachu a ŠSČR odložil šachové akce naplánované na první půlku listopadu a také MČR v bleskovém šachu. Naše královská hra má jisté štěstí v tom, že ji lze v masovém měřítku provozovat online, ať už se jedná o samotné hraní, tréninky či přednášky. Velký přehled online šachových akcí naleznete v podrobném článku na webu ŠSČR, dále připomínáme i projekt LearningChess a online soutěž projektu Šachy do škol 2020/2021. Řada online akcí již proběhla, např. 7. října se odehrál mezinárodní turnaj žen „International Female Match“. České reprezentační ženské družstvo získalo stříbrné medaile.

Mistrovství ČR 2020 žen v rapid šachu

Letošní MČR žen v rapid šachu se odehrálo 3. října v rámci šachového festivalu „Znojemská královna“ v sále Znojemské Besedy. Hlavního turnaje se zúčastnilo 15 hráček, vítězné trio šachistek získalo 7 bodů a mělo tak náskok jednoho bodu na další v pořadí. Nejlepší pomocné hodnocení měla WFM Nela Pýchová a vítězstvím v turnaji si tak zajistila i titul mistryně ČR pro rok 2020. Stříbrnou medaili vybojovala WFM Michaela Svobodová a bronz si ze Znojma odvezla WIM Kristýna Novosadová. Závěrečnou zprávu z festivalu naleznete na webu ŠSČR.

Mládež u šachovnic

Čeští junioři se vydali do Švédska na turnaj „Uppsala Young Champions“ v termínu 23. – 28. 10. 2020. Turnaj proběhl za přísných epidemiologických opatření za účasti mladých šachistů a šachistek. Nejlepšího výsledku dosáhl Jakub Kůsa, kterého zisk 6,5 bodu vynesl na třetí příčku. Detaily o celé akci najdete na webu ŠSČR.
Kvůli koronavirové epidemii proběhlo druhé reprezentační soustředění mládeže online, předtím se 21 hráčů stihlo zúčastnit české části projektu „Scouting“ offline. Naše talentovaná mládež dále sepsala svoje postřehy o účasti na festivalu CZECH Open.


Informace a zajímavosti ŠSČR:

  • VV ŠSČR se 21. října sešel ke své 147. schůzi, komuniké včetně řady příloh naleznete na webu ŠSČR