Letní šachové Pardubice za námi

Nedělní program, poslední den Letních šachových Pardubic, byl ve znamení bleskového turnaje.

Před desátou se to v sále hemžilo hráči, kteří se „rozblicávali“ a v 10:00 přesně vypukli boje v bleskovém šachu.

Komentování se ujal velmistr Zbyněk Hráček, který komentoval pro komentátora velmi těžký turnaj, tzv. Blicák. Jak Zbyněk řekl, hlavně v koncovkách, kde se hrálo na vteřiny, to prostě nešlo.

Nejveselejším hráčem, respektive hráčkou byla bezesporu Kristýna Petrová, která se nejednou nad šachovnicí od srdce zasmála. Bylo vidět, že si jako všichni ostatní „blicky“ užívá.

A jak „ blesk turnaj“ dopadl ?

U mužů se nejlépe vedlo Sergeji Movsesjanovi, následoval ho Peter Michalík a na třetím místě se umístil Vlastimil Babula.

Ženy ovládla Joanna Worek, druhá skončila Karolína Olšarová a na třetím místě Olga Sikorová.

Jáchym Šmolík byl nejlépe blicajícím juniorem, za ním se na druhém místě umístil Karel Brožka, třetí skončil Marek Miča.

Ve 14:00 v kongresovém sále hotelu Labe proběhlo slavnostní zakončení reprezentační akce letní šachové Pardubice. Pořadatelé i hráči se shodli, že samotná akce byl skvělý nápad a i samotný průběh si všichni užili. Je třeba zmínit, že otcem této akce je manažer české reprezentace Michal Konopka, který byl přítomen v sále a všem hráčů i hráčkám poděkoval za jejich přístup. Manažer reprezentace mládeže Petr Pisk pochválil juniorskou osmičku za jejich reprezentaci, vystupování a oblečení. Junioři i přes velká horka, která v sále panovala, dodržovali jim předepsaný dress code. Hlavní rozhodčí Petr Laušman poděkoval všem za jejich bojovnost u partií a přátelskou atmosféru v sále po celý týden. Závěrečné slovo měl předseda šachové svazu, velmistr Martin Petr, který poděkoval nejen reprezentantům, ale i rozhodčím, divákům a všem, kteří se na této skvělé akci podíleli.

A nyní je třeba zmínit výsledky celé akce:

Velmistr Peter Michalík ve vážných partiích přehrál českou jedničku Davida Navaru 2,5 : 1,5.

V rapid turnaji se lépe dařilo české jedničce, David Navara vyhrál 2:0, taktéž se mu vedlo lépe i v blesk turnaji, porazil Petera Michalíka 3:1.

Nerozhodně skončil souboj ve vážném tempu mezi velmistrem Viktorem Lázničkou a velmistrem Thai Dai Van Nguyenem, výsledek 2:2. V rapidech se více dařilo Viktorovi Lázničkovi, zvítězil 1,5:0,5. Oproti tomu  Thai Dai Van Nguyen přehrál Viktora Lázničku v blesku 3:1.

Výsledek rapid turnaje ženy vs. junioři skončil vítězstvím ženského týmu 33,5:30,5.

V simultánkách se nejlepším hráčem zaslouženě stal velmistr Sergej Movsesjan, v týmech se nejlépe vedlo juniorskému červenému týmu.

V turnaji legend se na 1.místě umístil velmistr Sergej Movsesjan, za ním skončil Vlastimil Babula, na třetím místě pak velmistři Jiří Štoček a Zbyněk Hráček.

Všem patří velké poděkování za jejich přístup a nasazení po celý týden. Je třeba také poděkovat kapitánovi ženské reprezentace velmistrovi Tomášovi Polákovi, juniorským trenérům FM Lukášovi Vlasákovi a IM Stanislavu Jasnému.

Odkaz na stream: ZDE

Odkaz na výsledky: ZDE

_____

Aktualizace 1.8.:

Sobota byla ve znamení očekávání, jak Pardubická výzva a Pardubický test dopadne.

Díky tomu, že dnes byla sobota, zavítalo do kongresového sálu hotelu Labe početné obecenstvo.

A bylo se na co dívat. Komentování se dnes ujal trenér juniorů FM Lukáš Vlasák. Na spolukomentování se s Lukášem podílel i GM Zbyněk Hráček, který se cítí lépe, což je skvělá zpráva. Zítra v jeho režii bude od 10:00 stream závěrečného bleskového turnaje, který naleznete na tomto odkazu.

Jako první dnes dohráli hráči červeného týmu Karel Brožka a nedlouho po něm i Jakub Vojta, kteří nestačili na velmistra Jiřího Štočka. Marek Miča a Jakub Kůsa se snažili Jiřího Štočka přehrát, obě jejich partie skončili remízou. Jiří Štoček porazil červený tým 3:1.

V modrém týmu skvěle uhrál remízu se Sergejem Movsesjanem Richard Stalmach. Ostatní junioři na velmistra Movsesjana nestačili a modří prohráli 3,5:0,5. Sergej Movsesjan dnes na otázku Lukáše Vlasáka ohledně přípravy odpověděl, že pro něj bylo velmi nároční se připravit, protože každý den se připravoval na čtyři partie různých barev. Sergej Movsesjan je jediný velmistr, který v simultánce nebyl poražen.

U mužů dnes obě Pardubické výzvy nabídly divákům atraktivní podívanou. Česká šachová jednička David Navara nedokázal najít cestu, jak přehrát velmistra Petera Michalíka a tato partie skončila remizou. Jak bylo celý týden zvykem, i v sobotu David Navara přišel divákům zanalyzovat svoji partii i přes velkou únavu, kterou cítil. Pochválil soupeřovu obranu a uznal zaslouženou výhru Petera Michalíka ve vážném tempu.

U druhé dvojice, kdy Viktor Láznička dle slov Zbyňka Hráčka překvapil extravagantním zahájením, stál  Thai Dai Van Nguyen velmi příjemně a po celou partii to vypadalo, že není pochyb o tom, kdo partii vyhraje. K velkému překvapení partie nakonec skončila remízou. Celkově tak oba hráči uhráli remízu ve vážném tempu.

Ženské A družstvo se dnes postavilo proti velmistrovi Vlastimilu Babulovi. Ten si chtěl po včerejší remíze s červeným týmem napravit reputaci a dopoledne se pečlivě připravoval. Jak po partii uvedl, s Natašou Richterovou se mu pozice hrála těžce, byl rád, že partie nakonec skončila remízou. Také česká jednička Joanna Worek dokázala svoji partii zremizovat. Vlastimil Babula porazil ženy A 3:1.

I velmistr Petr Hába dokázal vyhrát. Porazil ženský B tým 2,5:1,5. Olga Sikorová, Magdaléna Miturová a Tereza Rodshtein uhráli každá ½ bodu. Pro obě strany to bylo složité, velmi dobře se znají, Petr Hába je dlouhou dobu trénoval.

Výsledky: ZDE

Partie naleznete ke stažení na chess-results.

_______

Aktualizace 31.7.:

V pátek od 9:00 do 21:00 byla pro širokou veřejnost v pardubickém Atrium paláci prezentace na zářijový |Czech open. Zájemci z řad široké veřejnosti si mohli vyzkoušet nejen šachy, ale i České šachy a deskové hry.

Autor: Práchenský Bedřich

Program Pardubické výzvy a Pardubické zkoušky začal opět v tradičním čase, ve 14:30. Komentování se dnes ujal kapitán ženské reprezentace Tomáš Polák. Mezi jeho hosty byli např. Petr Pisk, trenér juniorů Standa Jasný, ale opět i samotní aktéři šachových klání z řad mužů, žen i juniorů. Dnes navštívil Letní šachové Pardubice i Roman Prymula, který má k šachu blízko. Šachy sám hraje.

A jak se dnes v Pardubicích za šachovnicemi dařilo ?

První partie skončila v týmu červených, kdy Karel Brožka remizoval s Vlastimilem Babulou. Zanedlouho druhý půl bod přidal Jakub Kůsa a jeden celý bod přidal svým skvělým výkonem Marek Miča. I sám Vlastimil Babula pochválil Markův výkon. Výsledek červeného týmu proti Vlastimilu Babulovi skončil 2:2.

Modrému týmu se dnes postavil Petr Hába, který nahradil zdravotně indisponovaného Zbyňka Hráčka. Bod modrému týmu dnes přinesl Jáchym Šmolík, ostatním se nepovedlo soupeře porazit.

Petr Hába porazil modré 3:1.

U mužů dnes obě partie skončili remizou. První ukončili svoji partii Viktor Láznička a Thai Dai Van Nguyen. Později dohráli svoji partii i David Navara a Peter Michalík. Všichni aktéři přišli zanalyzovat svoje partie před diváky do komentovací místnosti. Po dnešním dni Peter Michalík vede nad Davidem Navarou 2:1, u druhé dvojice je stav nerozhodný 1,5 a 1,5.

Ženský tým A dnes vyzval Sergej Movsesjan. První půl bod do týmu přinesla Joanna Worek, druhý o něco později Kristýna Petrová. Nejdelší partií dne byla partie s Karolínou Olšarovou, která skončila vítězstvím Sergeje Movsesjana.

Sergej Movsesjan porazil ženy A 3:1.

Ženský B tým uhrál stejný výsledek jako ženské A. Jediná Kristýna Novosadová dokázala porazit Jiřího Štočka, který její výkon pochválil, jak uvedl, za pozornost stál určitě závěr partie. Opět oba aktéři této partie zanalyzovali svoji hru před diváky. Výsledek 3:1 pro Jiřího Štočka.

Výsledky: ZDE

Zítřejší poslední stream z Letních šachových Pardubic bude v režii FM Lukáše Vlasáka. Odkaz naleznete ZDE.

_____

Aktualizace 30.7.:

Čtvrteční program Letních šachových Pardubic dnes od 10:00 nabídl rapid turnaje – mužů, uzavřený Turnaj legend a turnaj žen proti juniorům.

Komentování se dnes ujal manažer reprezentace mládeže Petr Pisk. Záznamy si můžete pustit zde: dopoledne, odpoledne. Hráči aktivně navštěvovali Petra a komentovali své partie, skvělý byl Jáchym Němec, David Navara, Viktor Láznička. Viktor, kterého se Petr zeptal, jak se mu tato letní akce líbí se rozpovídal o tom, že si akci užívá i přes velké vedro. Partie jsou dlouhé, ale tím, že se nezapočítávají na rating, si je dokáže po dlouhé pauze užít.

Turnaj legend nabídl atraktivní podívanou pro diváky. Během něj se mezi sebou utkali Sergej Movsesjan, Zbyněk Hráček, Jiří Štoček a Vlastimil Babula. „ Legendy “ nezklamaly a předvedly krásné šachové partie. Vítězem se stal Sergej Movsesjan.

Výsledky: ZDE

Odpolední boje se naplno rozběhli ve 14:30. Skvělou podívanou předvedli muži. Petr Pisk a Martin Petr skvělým způsobem komentovali boje za šachovnicemi, kde šachové umění plné napínavých momentů předváděli David Navara, Peter Michalík, Viktor Láznička a Thai Dai Van Nguyen.

Z vítězství se po bitvě radoval David Navara a Viktor Láznička.

Výsledky ZDE a ZDE.

V 16 hodin muži usedli za šachovnice utkat se v bleskovém šachu. David Navara přehrál Petera Michalíka 3:1. U druhé dvojice se z výhry radoval Thai Dai Van Nguyen.

Výsledky: ZDE a ZDE.

Napínavou podívanou bylo i klání žen proti juniorům. Do posledního kola nebylo jasné, kdo tento souboj vyhraje. Z vítězství se nakonec radovaly ženy, které porazily juniory 33,5 : 30,5. Trenér juniorů Lukáš Vlasák zalitoval,  že se nepovedlo 5.kolo, kdy to dlouho pro juniory vypadalo lépe. Tam ztratili zbytečné body. Nejlepší ženou dnes byla Karolína Olšarová, mezi juniory se nejlépe vedlo Richardovi Stalmachovi.

Výsledky ZDE

Pěknou fotogalerii od Vladimíra Jagra si můžete zhlédnout na tomto odkazu.

Zítřejší stream začíná již standardně od 15:00 s komentářem velmistra Tomáše Poláka. Odkaz na stream: ZDE.

_____

Středeční ráno se nelišilo od toho úterního. Osvěžení těla fotbálkem, snídaně a přípravy. Nikdo nechtěl nic podcenit.

Dopoledne proběhli přípravy techniky a zajištění silnějšího signálu, aby si diváci dnešní přenos nerušeně užili. Povedlo se, vše proběhlo hladce.

Přesně ve 14:30 se v hracím sále rozhostilo ticho, soustředěnost nabrala na obrátkách, každý chtěl uhrát co nejlepší výsledek. Úvodního slova se dnes ujal seniorský mistr světa, česká šachová legenda pan Vlastimil Jansa.  Všem popřál hodně štěstí do dnešních bojů.

Jako první dnes dohrála a půl bodík si odnesla naše ženská jednička Joanna Worek.

Mezitím se rozjelo komentování, kterého se dnes ujal předseda komunikace a marketingu Pepa Bednařík. Měl pozvané velmi zajímavé hosty, mimo jiné trenéra juniorů Lukáše Vlasáka, Standu Jasného, Sergeje Movsesjana, Tomáše Poláka, předsedu ŠSČR Martina Petra a mnoho dalších. Na záznam streamu se můžete podívat ZDE.

A jak se dařilo ostatním hráčům ?

U mužů došlo k velké bitvě na obou šachovnicích. Jako první skončila bitva mezi Davidem Navarou a Peterem Michalíkem. Peter si z této bitvy odnesl zaslouženou výhru.

Druhá dvojice skončila výhrou Viktora Lázničky, který dnes přehrál Thai Dai Van Nguyena. Stejně jako v prvním kole rozhodla partii věžová koncovka.

Ženské družstvo A prohrálo se Zbyňkem Hráčkem 3:1, kdy remizovala Joanna Worek a Kristýna Petrová.

Ženské družstvo B vzdorovalo Vlastimilu Babulovi, jediný půl bod získala Olga Sikorová.

U juniorů skvěle zazářil Adam Frank, který jako jediný u modrého týmu dokázal porazit Jiřího Štočka a získal pro svůj tým bod. Nutno podotknout, že výhra byla díky času. Ostatní bojovali, snažili se uhrát za šachovnicí co nejlepší výsledek, ale nepovedlo se jim Jirku porazit. Červený tým padl po boji se Sergejem Movsesjanem vcelku jednoznačně 4:0.

Jakub Vojta hrající za červený tým nám dnes řekl, že si Letní šachové Pardubice užívá, je rád, že dostal pozvání na takovou akci, kde je naše česká šachová špička mužů i žen. Také ocenil povinný  dres code, protože se díky tomu cítí jako profesionál. Na závěr zkonstatoval, že dnes udělal velkou chybu v 16.tahu, stál pasivně a právem padl v boji. Se Sergejem již hrál před dvěma lety a také prohrál. Tak se těší na další výzvu.

Zítra začínáme již v 10:00 Rapid turnajem. Komentování se zhostí manažer reprezentace mládeže Petr Pisk. Jak Peťu známe, je na co se těšit! Odkaz na zítřejší dopolední stream naleznete ZDE.

Výsledky ZDE.

______

Aktualizace 28.7.:

Nevíme, jak dospělí reprezentanti, ale junioři měli o ránu jasnou představu. Před bojem za šachovnicí se přesně v 7:30 místního času uskutečnilo fotbalové klání týmů červených proti modrým. Mladí předváděli fotbalové výkony, za které by se ani Messi nemusel stydět. Poté již na ně čekala snídaně a následné přípravy.

V 10:00 usedl ve 13. patře hotelu Labe výkonný výbor ŠSČR.

Dopoledne proběhla kontrola techniky, že je vše na odpolední stream prvních šachových bojů připraveno.  Bohužel technika nás dnes vůbec nepodržela. Celý organizační tým v čele s moderátorem panem Michalem Konopkou se celé odpoledne doslova potil, aby se vše rozběhlo tak, jak má. Bohužel slabý wifi signál byl pro diváka hodně viditelný. Pro zítřejší stream proto máme domluvené zesílení signálu, což by mělo napomoct k bezproblémovému přenosu. Tedy zítra od 15:00 bude na YouTube kanálu ŠSČR probíhat stream druhého hracího dne, tentokrát pod taktovkou předsedy komise pro marketing a komunikaci Pepy Bednaříka, který si do přenosu pozve nespočetné množství hostů. Odkaz na stream naleznete ZDE.

Co se dále událo v prvním hracím dnu? Česká jednička David Navara uhrál remízu s Peterem Michalíkem, Viktor Láznička padl v boji s Thai Dai Van Nguyenem.

Ženy bojovali jako lvice proti Sergejovi Movsesjanovi a Jirkovi Štočkovi. Oba pánové ukázali své kvality a oba ženské týmy padly po dlouhém boji. V A týmu ½ bod získala proti Jiřímu Karolína Olšarová. Jedinou bodující ženou v B týmu byla Magda Miturová, která uhrála také ½ bod.

A jak se vedlo juniorům? Srdnatě bojovali, ale převaha zkušeností zvítězila. Zkoušejícími byli Zbyněk Hráček a Vlastimil Babula. Jediným zástupcem červeného týmu, který uhrál proti Zbyňkovi ½ bod, byl Jakub Kůsa. Taktéž v týmu modrých se zrodil alespoň jeden remízový výsledek, o který se postaral Richard Stalmach. Ostatní mládežníci bojovali, ale dnes to prostě nestačilo.

Odkaz na výsledky naleznete ZDE.

______

Aktualizace 27.7.:

Dnes, přesně v 18:30 v kongresovém sále hotelu Labe, byla slavnostně zahájena reprezentační akce „ Letní šachové Pardubice 2020. „ Po úvodním slovu pana Jiřího Petružálka všechny přítomné v sále přivítal Martin Petr, předseda ŠSČR.

Poté dostal slovo manažer mládežnické reprezentace Petr Pisk, který vyzdvihl jedinečnost tohoto projektu propojit mládí, výzvu a zkušenosti. Představil trenéry mládežníků Lukáše Vlasáka, Stanislava Jasného a Michala Konopku, kteří se aktivně věnují mládeži. Zmínil i pár vět o zrušeném juniorském Mistrovství Evropy a Mistrovství světa. Bohužel se letos tyto dvě velké akce neuskuteční. Poté dostal slovo hlavní rozhodčí pan Petr Laušman. Zhruba v 18:50 došlo pod jeho taktovkou k nalosování a poté se všichni dospělí odebrali na večeři, junioři na nedaleké koupaliště, kde se kromě večeře i ochladili ve vodě. Ženy před večeří čekala ještě krátká  „válečná porada „ s kapitánem ženské reprezentace Tomášem Polákem.  A již zítra, v úterý 28.7. ve 14:30 vypuknou první boje…

Průběh prvního dne mohou diváci sledovat buď živě, přímo v hotelu Labe nebo na svých obrazovkách. Live přenos z prvního dne můžete sledovat na YouTube kanálu ŠSČR. Komentovat bude IM Michal Konopka.

Výsledky můžete sledovat také na chess-results.

Online přenos – Výzva
Online přenos – Zkouška

____

Vážení šachoví přátelé, přestože Czech Open se v letošním roce přesunul na měsíc září, nebudou Pardubice v létě o šachy vůbec ochuzeny. Šachový svaz ČR ve spolupráci s AVE-KONTAKT budou v termínu od 27. 7. do 2. 8. 2020 pořádat reprezentační šachovou akci.

Festival se skládá z pěti částí, každá z nich je originální a pro širokou šachovou veřejnost lákadlem.  Do Pardubic se sjedou nejlepší hráči a hráčky z České republiky, aby v různých turnajích změřili své síly a také aby poskytli nezapomenutelný šachový zážitek pro české šachové fanoušky. Celá akce bude otevřena pro veřejnost a bude taktéž probíhat každodenní live stream.

Níže Vám představíme jednotlivé akce festivalu.

První z nich mající název Výzva se uskuteční od 28. 7. do 1. 8. 2020. Bude se jednat o zápasy mezi českou šachovou jedničkou, velmistrem Davidem Navarou a velmistrem Peterem Michalíkem. Druhá dvojička bude složena z velmistra Viktora Lázničky a velmistra Thai Dai Van Nguyena. Své síly nejprve změří ve 4 vážných partiích a poté ve 2 rapidech a 4 bleskovkách. Českou jedničku a dvojku tak k zápasu vyzvou mladší kolegové z reprezentace.

Ve stejném termínu se uskuteční akce Zkouška, kdy velmistři Sergej Movsesjan, Zbyněk Hráček, Jiří Štoček a Vlastimil Babula vyzkouší dvě družstva ženské reprezentace a dvě družstva juniorů v simultánních zápasech.

Sestavy týmů žen:

  • Reprezentace A: Joanna Worek, Karolína Olšarová, Kristýna Petrová, Nataša Richterová
  • Reprezentace B: Olga Sikorová, Magdaléna Miturová, Kristýna Novosadová, Tereza Rodshtein

Sestavy týmů juniorů:

  • Červené naděje: Marek Miča, Jakub Vojta, Jakub Kůsa, Karel Brožka
  • Modré naděje: Richard Stalmach, Adam Frank, Jáchym Němec, Jáchym Šmolík

Ve čtvrtek 30. 7. 2020 se uskuteční uzavřený Turnaj legend v rapidu, kdy budou proti sobě dvojkolově hrát velmistři Sergej Movsesjan, Zbyněk Hráček, Jiří Štoček a Vlastimil Babula.

Zároveň je na programu zápas žen proti juniorům, hrát se bude na 8 kol rapid tempem.

Poslední akcí celého festivalu bude závěrečný bleskový turnaj pro všechny hráče Letních šachových Pardubic, který se uskuteční 2. 8. 2020.

Podrobný rozpis naleznete v propozicích festivalu.

Poděkování za myšlenku uspořádat turnaj a také za domluvení účasti reprezentantů patří šéfovi reprezentačního úseku Michalu Konopkovi. Pro hráče a hráčky s reprezentační smlouvou jde o částečnou náhradu za šachovou olympiádu, která měla proběhnout v srpnu v Rusku a letos se bohužel neuskuteční.