Letní šachové Pardubice

Vážení šachoví přátelé, přestože Czech Open se v letošním roce přesunul na měsíc září, nebudou Pardubice v létě o šachy vůbec ochuzeny. Šachový svaz ČR ve spolupráci s AVE-KONTAKT budou v termínu od 27. 7. do 2. 8. 2020 pořádat reprezentační šachovou akci.

Festival se skládá z pěti částí, každá z nich je originální a pro širokou šachovou veřejnost lákadlem.  Do Pardubic se sjedou nejlepší hráči a hráčky z České republiky, aby v různých turnajích změřili své síly a také aby poskytli nezapomenutelný šachový zážitek pro české šachové fanoušky. Celá akce bude otevřena pro veřejnost a bude taktéž probíhat každodenní live stream.

Níže Vám představíme jednotlivé akce festivalu.

První z nich mající název Výzva se uskuteční od 28. 7. do 1. 8. 2020. Bude se jednat o zápasy mezi českou šachovou jedničkou, velmistrem Davidem Navarou a velmistrem Peterem Michalíkem. Druhá dvojička bude složena z velmistra Viktora Lázničky a velmistra Thai Dai Van Nguyena. Své síly nejprve změří ve 4 vážných partiích a poté ve 2 rapidech a 4 bleskovkách. Českou jedničku a dvojku tak k zápasu vyzvou mladší kolegové z reprezentace.

Ve stejném termínu se uskuteční akce Zkouška, kdy velmistři Sergej Movsesjan, Zbyněk Hráček, Jiří Štoček a Vlastimil Babula vyzkouší dvě družstva ženské reprezentace a dvě družstva juniorů v simultánních zápasech.

Sestavy týmů žen:

  • Reprezentace A: Joanna Worek, Karolína Olšarová, Kristýna Petrová, Nataša Richterová
  • Reprezentace B: Olga Sikorová, Magdaléna Miturová, Kristýna Novosadová, Tereza Rodshtein

Sestavy týmů juniorů:

  • Červené naděje: Marek Miča, Jakub Vojta, Jakub Kůsa, Karel Brožka
  • Modré naděje: Richard Stalmach, Adam Frank, Jáchym Němec, Jáchym Šmolík

Ve čtvrtek 30. 7. 2020 se uskuteční uzavřený Turnaj legend v rapidu, kdy budou proti sobě dvojkolově hrát velmistři Sergej Movsesjan, Zbyněk Hráček, Jiří Štoček a Vlastimil Babula.

Zároveň je na programu zápas žen proti juniorům, hrát se bude na 8 kol rapid tempem.

Poslední akcí celého festivalu bude závěrečný bleskový turnaj pro všechny hráče Letních šachových Pardubic, který se uskuteční 2. 8. 2020.

Podrobný rozpis naleznete v propozicích festivalu.

Poděkování za myšlenku uspořádat turnaj a také za domluvení účasti reprezentantů patří šéfovi reprezentačního úseku Michalu Konopkovi. Pro hráče a hráčky s reprezentační smlouvou jde o částečnou náhradu za šachovou olympiádu, která měla proběhnout v srpnu v Rusku a letos se bohužel neuskuteční.