Ladislav Rohlíček – historické ohlédnutí

Zajímavý článek ke zveřejnění nám zaslal pan Tomáš Zach, který vede dvě šachové rubriky v novinách (Podbrdské noviny, Rokycanský deník). Najdete ho zde ve formátu .pdf a v textové verzi níže:

 

Ladislav Rohlíček, oběť nacistického a komunistického režimu

Se jménem Ladislava Rohlíčka jsem se poprvé setkal v Pachmanově čtyřdílné Teorii moderního šachu začátkem 60. let minulého století. Pachman v I. díle, věnovaném otevřeným hrám, píše k tahu 4…Sc5, kterým začíná Traxlerův protiútok ve hře dvou jezdců v obraně (po tazích 1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sc4 Jf6 4. Jg5), toto: Velmi zajímavý tah, prozkoumaný již v minulém století (míněno 19. století) naším mistrem K. Traxlerem (A.R.D.¹ Karel Traxler, vlastenecký kněz, biskupský vikář, konsistorní rada a děkan v Dubu u Vodňan, 1866-1936). Nejnovější rozbory dokazují životaschopnost tohoto protiútočného systému, i když jeho správnost je dosud sporná. Dále píše: Velmi dvojsečné pokračování … nedostatečně teorií osvětlené. Vedle Traxlera, Kerese a Finea přispěl k jeho rozboru velmi významně v poslední době i československý šachista L. Rohlíček (viz kniha Šachový sborník 1955).

Jméno Ladislava Rohlíčka mi od té doby utkvělo v paměti navzdory skutečnosti, že v dalších letech už o něm nebyla nikde zmínka. Až teprve nedávno – po půlstoletí – mi jeho jméno znovu připomněl brněnský šachový historik Mgr. Jan Kalendovský, který mě požádal, zda bych nezapátral po paní téhož jména, o níž předpokládal, že by mohla být dcerou L. Rohlíčka. S pomocí internetu to nebylo obtížné; vyhledal jsem její adresu, napsal jí, a tak díky dokumentům, které mi ochotně dcera L. Rohlíčka – ing. Petra Rohlíčková – poskytla, mohu psát o jejím otci.

Ladislav Rohlíček se narodil 21. února 1910 v Praze XII na Královských Vinohradech. Byl poručíkem, později kapitánem československé armády. Z osvědčení ve smyslu zákona č. 255/1946 Sb. o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození podle § 8, vystaveném ministerstvem národní obrany dne 22. října 1949, evidenční č. 54763, se dozvídám, že byl účastníkem národního boje za osvobození od 23. srpna 1939 do 5. května 1945 jako československý politický vězeň. Po celou tuto dobu byl vězněn napřed v koncentračním táboře Sachsenhausen, pak v koncentračním táboře Flossenbürg, jak mi sděluje v mailu ing. Rohlíčková a pokračuje: Čtyři dny šel pochod smrti až do osvobození Američany. Vrátil se, vážil 45 kg a onemocněl kostní TBC, posléze i plicní. Vyléčil se ve Vyšných Hágách (Vysoké Tatry, nadmořská výška 1125 m), ale kulhal na jednu nohu, protože měl znehybněné koleno a jednu plíci měl také znehybněnou. V roce 1956 ho někdo udal kvůli názoru na SSSR při událostech v Maďarsku. Po výslechu na StB byl posudkovým lékařem prohlášen za zcela zdravého, takže mu sebrali invalidní důchod a nenašel jinou práci než jako topič v kotelně. Tím ho komunistický režim odsoudil k trestu smrti, protože po šestiletém pobytu v koncentračních táborech s podlomeným zdravím bylo jasné, že tuto práci nepřežije. Vydržel to jen do roku 1961, kdy po zápalu plic zemřel. V době otcova úmrtí mi bylo deset let, už tehdy mě učil hrát šachy.

Tady končí stručné vylíčení životního příběhu Ladislava Rohlíčka jeho dcerou. Pro úplnost je třeba doplnit, že 8. února 1948 se oženil s Marií rozenou Barborkovou z Horažďovic a v roce 1951 se jim narodila dcera Petra. Při léčebných pobytech ve Vyšných Hágách v letech 1951, 1952 a 1954 hrál Ladislav Rohlíček šachové turnaje. Zřejmě to byly odborářské turnaje v rámci dovolené, jak předpokládá Mgr. Jan Kalendovský.

Následující partii sehrál ve Vyšných Hágách v r. 1952.

Dr. Buček – Rohlíček [C 57] – Traxlerův protiútok

1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sc4 Jf6 4. Jg5 Sc5 5. d4 d5! 6. Sxd5 Jxd4! 7. Jxf7 De7 8. Jxh8 Sg4 9. f3 Jxd5! 10. fxg4 Dh4+ 11. g3 Dh3 12. Dd3 Dg2 13. exd5 Dxh1+ 14. Kd2 0-0-0 15. c4 e4 16. Dc3 e3+ 17. Kd3 Df1+ 18. Ke4 Ve8# 

Ladislav Rohlíček umírá 3. června 1961 ve věku pouhých 51 let v důsledku perzekucí od nacistického, později pak komunistického režimu, které měly fatální dopad na jeho zdraví.

Autor vyjadřuje poděkování paní Ing. Petře Rohlíčkové za poskytnuté dokumenty o jejím otci a panu Mgr. Janu Kalendovskému za vyhledání a poskytnutí šachových dokumentů.

Tomáš Zach

¹ A.R.D. znamená z lat. Admodum Reverendus Dominus, což je zkratka pro církevní titul Veledůstojný pán.

Na fotografii výše Ladislav Rohlíček sedí za šachovnicí vpravo a hraje s černými figurami.