Startuje Turnaj kandidátů

Osmička špičkových šachistů se sjela do ruského Jekatěrinburgu, aby sehrála Turnaj kandidátů a poprala se o pozici vyzyvatele aktuálního mistra světa Magnuse Carlsena. Prestižní turnaj by měl proběhnout navzdory pandemii koronaviru SARS CoV-2 a zpřísňování bezpečnostních opatření v Rusku, první partie jsou na pořadu v úterý 17. března, začínají ve 12:00 SEČ.

Kdo z osmi velmistrů dostane šanci vyzvat Magnuse Carlsena, bude známo 5. dubna 2020.

Ruská federace, kde je k dnešnímu dni téměř stovka nakažených koronavirem, začíná přitvrzovat ve svých bezpečnostních opatřeních a ministerstvo sportu sáhne k plošnému zákazu mezinárodních akcí. Ke zrušení či odložení Turnaje kandidátů však po dohodě se Světovou šachovou federací FIDE nedoje. „Nejsme masovou akcí, je zde pouze osm šachistů. Bezpečnostní podmínky budou opravdu přísné, následujeme doporučení Světové zdravotnické organizace a Mezinárodního olympijského výboru,“ ujišťuje prezident FIDE Arkadij Dvorkovič.

Účastníci Turnaje kandidátů byli ihned po příletu do Ruska otestováni a vždy před vstupem do sálu budou prohlédnuti lékařem, zda některý z nich nemá symptomy nemoci COVID-19. I na všechny ostatní návštěvníky čeká při vstupu zdravotní kontrola, šachisté mají doporučeno nepodávat si před zápasy i po nich ruce, což jindy je naopak pravidlem. K dispozici pak pro všechny budou hygienické pomůcky jako roušky, bezpečnostní masky, rukavice a dezinfekce.

Rozhodnutí Turnaj kandidátů sehrát i přes zhoršující se globální situaci má pochopitelně i své kritiky. Na protest proti postoji FIDE se z turnaje odhlásil jeden z nominovaných, Tejmur Radžabov z Ázerbájdžánu. Místo něj dostal pozvánku Francouz Maxime Vachier-Lagrave. Oba Číňané Ting Li-žen i Wang Chao se dokonce museli podrobit pobytu v karanténě, kvůli čemuž se nemohli připravovat se svými týmy.

Kromě již zmíněného Francouze a dvou čínských velmistrů jsou účastníky Turnaje kandidátů Rusové Jan Něpomňaščij, Alexandr Griščuk a Kiril Aleksejenko, Nizozemec Anish Giri a asi největší favorit Fabiano Caruana z USA.* Ten před dvěma lety Turnaj kandidátů vyhrál a pak srdnatě vzdoroval Magnusi Carlsenovi v boji o světový titul.

(Start 1. kola, partie Maxime Vachier-Lagrave – Fabiano Caruana, zdroj: Oficiální přenos FIDE)

Právě Caruanovi aktuální bezpečnostní situace řádně znepříjemnila cestu do místa konání. Jeho let do Jekatěrinburgu byl nejprve zrušen, a když se americkému šachistovi podařilo vyjednat náhradní spoj s přestupem ve Frankfurtu a v Praze, Vláda ČR vyhlásila nouzový stav a omezila vstup do země. Nakonec tedy Američan letěl se zpožděním z Frankfurtu do Moskvy a do místa konání turnaje se dostal v pořádku.

Turnaj kandidátů se hraje skupinovým systémem, kdy se každý z osmi šachistů potká s každým, a to hned dvakrát. Celkově tedy na účastníky čeká čtrnáct kol. Ve hře je kromě možnosti vyzvat úřadujícího mistra světa Magnuse Carlsena i nejvyšší prize money v historii tohoto klání 500 000 eur (asi 13 milionů korun).

 

Oficiální web Turnaje kandidátů sledujte zde.

Online český komentář najdete zde.

 

* Jména hráčů uvádíme v české transkripci. Ting Li-žen = v anglické transkripci Ding Liren, Wang Chao = v anglické transkripci Wang Hao

(tisková zpráva)