Klaus mladší, Ferjenčík a Žamboch reprezentovali Česko na šachovém turnaji evropských poslanců

Poslanci Václav Klaus mladší a Mikuláš Ferjenčík a šéf tiskového odboru PSP Roman Žamboch reprezentovali Českou republiku na přátelském šachovém turnaji členů evropských parlamentů, který se uskutečnil 16. dubna online na platformě Tornelo. Český tým si v těžké konkurenci nevedl špatně a skončil na 6. místě, v jednotlivcích se Klaus probil až na 14. pozici.

Akce oficiálně nazvaná European Parliamentary Friendship Online Chess Tournament byla velmi silně obsazena a nechybělo několik velmistrů i hráčů, kteří velmistry dokázali porážet. To zaskočilo i Václava Klause mladšího. „Přihlásil jsem se z legrace, že budu coby aktivní hráč první výkonnostní třídy s Elo kolem 2000 ‚favoritem‘. Myslel jsem si, že tam budou normální lidé, co hrají šachy. Proto mě startovní listina překvapila, amatérů tam bylo minimum,“ říká Klaus.

Nejvýraznějšími jmény byli Loek Van Wely (Nizozemsko, Elo 2620), Victor Bologan (Moldavsko, Elo 2574) nebo Antoaneta Stefanovová (Bulharsko, Elo 2470). Turnaj jednotlivců vyhrál Bologan před Van Welym, bývalá mistryně světa Stefanovová skončila v celkovém hodnocení pátá.

„Když jsem se byl v roce 2008 jako šachový fanoušek podívat na olympiádě v Drážďanech, náhodou jsem se tam s Antoanetou potkal v zákulisí a měl jsem možnost s ní chvíli mluvit. Udělala na mne velmi milý dojem a od té doby jí hodně fandím, proto jsem byl doslova šťastný, že s ní mohu hrát ve stejném turnaji, i když jen on-line,“ popisuje vedoucí tiskového odboru Poslanecké sněmovny Roman Žamboch.

Pozitivní dojmy si z přátelského turnaje poslanců odnesl i Mikuláš Ferjenčík, jehož k šachu přivedl v dětství dědeček. „Vyzdvihl bych samotný fakt, že se lidi napříč Evropou potkali, aby si zahráli šachy. To člověku samo o sobě dodalo optimismus,“ říká Ferjenčík, jenž litoval jen toho, že týmu nepřispěl více body. „Jsem velmi rád, že jsme se zúčastnili, a příště se takové akce rád zúčastním znovu.“

Podle Žambocha mohla být soupiska českého „týmu“ ještě širší nebýt časové kolize s jednáním Sněmovny. „Ani já osobně jsem nemohl hrát úplně od začátku a stihl jen poslední dvě kola. I tak jsem rád, že jsem mohl aspoň trochu přispět k celkovému šestému místu České republiky, což mezi čtrnácti zúčastněnými rozhodně považuji za úspěch,“ říká Roman Žamboch. Zvítězila Arménie před Ukrajinou a týmem „Evropy“.

Václav Klaus mladší potvrdil roli lídra české výpravy, vždyť v dětství hrával závodně a během studia založil šachový klub, který se před lety propracoval až do první ligy. Sám před pandemií pravidelně nastupoval v soutěži družstev. Jeho aktuální Elo je 1964. I když syn bývalého prezidenta skončil v těžké konkurenci na slušném 14. místě, se svým výkonem spokojený nebyl.

„Sedmikolový turnaj je krátký a je to o jednom, dvou momentech. Za mě to byl moment v šestém kole, kdy se mi podařilo přehrát silného řeckého soupeře, ale namísto vzetí soupeřovy věže Vdxb8 se na displeji objevilo Vc8. Tedy o políčko vedle, než jsem zahrál. Soupeř mi věž pochopitelně odebral. Řešil jsem to nějak s rozhodčím, ale pochopitelně nebylo, jak to řešit,“ posteskl si Klaus nad nešvarem internetových heren.

I Roman Žamboch by byl raději, kdyby se hrálo třeba na platformě Lichess.com nebo Chess.com. „Turnaj byl zorganizovaný celkem slušně, sice se nakonec neuskutečnil avízovaný čtvrteční testovací turnaj, ale aspoň jsme si mohli vyzkoušet připojení a internetové hrací prostředí. I na Tornelo se dalo zvyknout,“ komentuje Žamboch.

A využívají politici šachové myšlení i během práce v Poslanecké sněmovně? „Rozhodně, dost často je třeba situace promyslet na několik tahů dopředu,“ uzavírá Mikuláš Ferjenčík.

Výsledky turnaje European Parliamentary Friendship Online Chess Tournament najdete zde: jednotlivci, družstva.