Když se Caissa usměje!

Caissa je jméno mýtické thrácké dryády, která je považována za múzu nebo bohyni šachu. A když ta se usměje, to se pak panečku dějí věci!  Čas od času se povede každému. Partie, na kterou ani jeden z hráčů, kteří zrovna seděli za šachovnicí, nejspíš jen tak nezapomene. A přesně taková hra se povedla českému mládežnickému talentu FM Honzovi Vykoukovi  (ročník 2000, Elo 2440), který hraje v Budapešti uzavřený velmistrovský turnaj o 10 hráčích systémem každý s každým. Český hráč na memoriál Vajdy Arpáda vyrazil za pokusem o IM normu, ale zatím se mu příliš nedaří. V sedmi kolech hned čtyřikrát prohrál, dvakrát vyhrál a jednou remízoval, ale partie z druhého kola, kterou vyhrál nad Rumunem GM G.A.G. Szabo, se mu povedla luxusně. Někteří myslí, že by mohla aspirovat na partii roku, jiní ji vidí jako dobrý výukový materiál, každopádně pozornost si zasluhuje. Tady ji máte!

FM Jan Vykouk (zdroj: FB profil ŠSČR)

Komentuje IM David Kaňovský:

Honzovi Vykoukovi zbývají do konce turnaje v Maďarsku ještě dvě kola. Na výsluní Caissiny přízně se dlouhodobě ale vyhřívá i třeba GM Jan Krejčí (ročník 1992, Elo 2575). Od báječného vítězství hlavního turnaje na letošním Czech Openu se krůček po krůčku posunuje listinou nejlepších českých hráčů a od tohoto triumfu přidal na své elové konto dalších cca 40 bodů. Momentálně mu patří 5. příčka na českém šachovém žebříčku.

Pozn.: Obrázek úvodníku: Múza šachu Caissa, miniatura na slonovině od italského malíře Domenica Marii Fratta, druhá polovina 18. století.