Juniorský šach má novou mistryni republiky

V sobotu 18.11. skončilo v krušnohorském městysu Kovářská týdenní juniorské mistrovství. Slečny se utkaly o republikový titul, hoši o postup na březnové mistrovství ČR. Oba turnaje měly v porovnání s předchozími ročníky velmi vysokou účast, čemuž dopomohlo výborné prostředí a kvalitní služby místního hotelu Central, který si juniory a juniorky „získal“ již při loňském ročníku.

Se ziskem 7b se mistryní republiky obou kategorií (D18 a D20) stala teprve patnáctiletá Karin Němcová z SK OAZA Praha. Druhou Simonu Suchomelovou ze Světlé nad Sázavou dělilo od prvenství jen pár bodů pomocného hodnocení. V těsném závěsu se ziskem 6,5b si vybojovala třetí místo (druhá v kat. D18) Anežka Vlková ze Spartaku Vlašim. V mistrovství juniorek startovalo celkem 27 slečen a dívek ve věkovém rozpětí  11-19 let.

Medailistky, zleva: mistryně ČR Karin Němcová, Simona Suchomelová, Anežka Vlková, Blanka Brunová

V turnaji juniorů se bojovalo o 6 postupových míst na uzavřené MČR kat. H18 a H20. Na pomocné hodnocení v turnaji zvítězil se ziskem 7b Jiří Liška z klubu 1.Novoborský ŠK. Stříbro si odvezl se stejným bodovým ziskem Filip Nový z ŠK Aurora Praha. Bronz vybojovala dosluhující juniorská mistryně Nela Pýchová z Vlašimi, hrající v „barvách“ Moravské Slavie Brno. Nela byla zpestřením a překvapením chlapecké kategorie, neboť odmítla obhajovat dívčí titul a zvolila si silněji obsazený turnaj hochů. Dalšími postupujícími na MČR jsou Štěpán Patrik, Martin Hollan a Tomáš Hurdzan. V turnaji H18 + H20 startovalo 66 hráčů ve věku 9-19 let.

Vítěz juniorského polofinále MČR Jiří Liška

Z pověření ŠSČR byl pořadatelem mistrovství šachový oddíl TJ Neratovice. Přípravu a organizaci turnaje zajišťovalo organizační duo Roman Burda a Michal Mach. Oba turnaje řídil mezinárodní rozhodčí Ing.Josef Lácha z Litoměřic. Rozbory partií s hráči prováděl zkušený trenér Petr Pisk.

Pořadatel před zahájením turnajů navýšil cenový fond obou juniorských turnajů na celkových 26tis. Kč. Juniorky si odvezly vánoční hvězdy, které pro všechny zúčastněné dívky a slečny věnovala obec Kovářská. Kromě mistrovských turnajů proběhl souběžně pětikolový doprovodný turnaj a všichni účastníci se mohli přihlásit do večerního bleskového turnaje. Nešachový program všem účastníkům nabídla obec Kovářská, která nám zajistila bezplatnou prohlídku zdejšího muzea letecké bitvy a hotel Central, který uhradil celodenní pronájem zdejší kuželny.