Již 57. šachové Zaječice jsou připraveny

Vše začalo v roce 1963, prvních 39 turnajů se uskutečnilo v Zaječicích na otevřeném hřišti, později pod vojenskými stany. Když stany nebyly, tak jsme se na 15 let přesunuli do Seče. Prodej a přestavba areálu Junior Centra na péči pro seniory nás donutila hledat jiné místo v našem okrese.

Prostory Muzea v Chrudimi jsou krásné, pro šachisty ideální. A tak 1. – 2. 6. 2019 bude Chrudim, již potřetí, plná šachistů. Připomeňme, že v loňském roce byl opět překonán rekord v účasti, přijelo přes 900 hostů z Česka, Německa a Polska.

Šachový festival je stále populárnější, většina přijede již v pátek, hrát se bude v sobotu a v neděli. V 9,00 hodin bude zahájení, Hana a Katka Vlasákovy z Nasavrk zazpívají českou hymnu. Poté představíme hosty, kterými jsou:  Ing. Bohumil Bernášek – radní Pardubického kraje, školství, který převzal nad turnajem záštitu. Dále Ilona Králová – METOS v.o.s. Chrudim, ing. František Pilný – starosta Chrudimi, Ing. František Mihulka – místostarosta Zaječic, Ing. Milan Kušta – Omega plus Chrudim, Jiří Kadeřávek – Měšťanská beseda Chrudim, ing. Zdeněk Fiala – předseda komise mládeže Šachového svazu ČR, PaedDr. Jan Mazuch, ředitel CZECH OPEN Pardubice, Ing. Vlastimil Chládek – DS Brno, který již počtvrté přijede na kole s partou 15 ti cyklistů, a s dalšími hosty ještě jednáme.

Hlavním rozhodčím bude Mgr. Miroslav Hurta z Rajhradu, na sálech budou RNDr. Jaromír Krys, Bohumil Němec, Pavel Němec, všichni šachisté ŠO Chrudim a Jaroslav Hájek, ředitel turnaje. Platby má na starosti Josef Šustr, předseda TJ Sokol z. s., věcné ceny Jiří Hájek, všichni TJ Sokol Zaječice. Šachový materiál pro 550 hráčů, poháry a medaile zajistí chrudimský Robert Hlaváček.

Tolik hráčů se ve velkém sále neumístí, jde také o klid při hře. A tak nám letos vyšla vstříc ředitelka Regionálního muzea, mgr. Klára Habartová a pro ty nejmenší máme volnou zasedací místnost. Navíc umožní rodičům dětí prohlídku muzea zdarma. Ubytovat přes 500 hostů se úspěšně snaží Matěj Půlpán, který ještě nedávno vyhrál turnaj dvojic i M-ČR. Nejvíce lůžek (celkem 666) máme rezervováno na Konopáči, ale důležitá jsou přímo v Chrudimi: Domov mládeže SŠZ a VOŠ, hotely Alfa, Sport, penziony Žižka, U Lávky, Markéta, Krmelec, U Náhonu a turistická ubytovna Relax klub. Hostům se líbí i v turistické ubytovně na stadionu ve Slatiňanech, kde si mohou zahrát i fotbal. Uskuteční se tři turnaje, více se dozvíte v INFO na našich nových stránkách http://zajecice.chesspce.cz/

OMEGA plus OPEN

je zároveň mistrovstvím ČR šestičlenných družstev staršího žactva v šachu. Přihlášky již chodí, v každém týmu nastoupí také jedna dívka a jeden mladší hráč. Titul obhajuje (loni hrálo 70 družstev) a putovní pohár přiveze tým BŠŠ Frýdek-Místek, který vyhrál již 14 x. Stříbrné medaile patřily Lokomotivě Brno, která na zlato stále čeká, stejně jako třetí Vlašim. První turnaj v roce 1963 vyhrál Martin ze Slovenska, v roce 1967 vyhrál domácí TJ Sokol Zaječice, v roce 1978 ODPM Chrudim. Letos má z našeho okresu nejlepší výsledky ŠO Hlinsko. Poháry, medaile a věcné ceny předá ing. Zdeněk Fiala, předseda KM ŠSČR.

METOS v.o.s. Chrudim OPEN

tento turnaj dvojic do 10 ti let je stále populárnější (loni rekord, 54 dvojic), letos proběhne již 27. ročník. Nejlepší hráče a hráčky přivezl BŠŠ Frýdek-Místek, druhé místo pro TJ Kobylisy Praha a na třetím stupínku (příjemné překvapení) skončila Panda Rychnov nad Kněžnou. Přijelo hodně nadějných hráčů a hráček, ještě o nich uslyšíme, všichni dostali věcnou cenu. V minulosti dvakrát vyhráli bratři Jakub a Matěj Půlpánovi ze Slatiňan. Poháry, medaile a ceny předá Gabriela Králová, nadějná hráčka TJ Sokol Zaječice, která již ale přestoupila do Pardubic.

DS Brno OPEN

je turnajem jednotlivců, již 18. ročník, také zde loni padl rekord – 60 hráčů. Turnaj si dal za cíl umožnit hru i vedoucím družstev a rodičům dětí, poslední dobou hrají i ti, kteří již odrostli žákovským létům. Do tohoto turnaje je možno se přihlásit i při prezenci. Pohár a 1.500,-Kč si odvezl Kilián Slovák z Prahy, druhý byl Aleš Jedlička z Pardubic, třetí skončil Petr Svačina z Prahy. Nejlepší žena Tereza Novotná z Říčan, nejlepší senior Rudolf Hlaváč z TJ Olympie Hroznětín.

Zdravím z Chrudimi, Jaroslav Hájek

Fotky: archiv pořadatelů

1967 – Vítězství domácího Sokola Zaječice sleduje Miloslav Votava, hrálo se na letním hřišti, bez stanů