Startuje šachová extraliga

Šachová extraliga bude letos kvalitnější a vyrovnanější. Představí se i legendy Ivančuk a Gelfand

Loňský překvapivý mistr ŠK Výstaviště Lysá nad Labem i největší favorit soutěže a devítinásobný šampión 1. Novoborský ŠK předehrávají už o tomto víkendu své duely úvodního kola šachové extraligy. Oba týmy zajíždí za svými soupeři do Ostravy.

Tým 1. Novoborský ŠK má na své soupisce jako jediný z účastníků české extraligy šachisty s ratingem Elo přes 2700, a to hned čtyři. Kromě české jedničky Davida Navary je to ještě Ind Vidit Santosh Gujrathi, Polák Radoslaw Wojtaszek či další Ind Pentala Harikrišna. Ten je jako světová osmnáctka nejlépe postaveným hráčem v letošní extralize.

„Naším cílem je znovu pozvednout pohár pro vítěze,“ netají se Petr Boleslav, kapitán klubu 1. Novoborský ŠK, který uspěl v nejvyšší domácí soutěži mezi lety 2010 a 2018 devětkrát za sebou.

„Z českých hráčů k nám přišla velká posila, aktuální mistr Evropy do 18 let Thai Dai Van Nguyen. Trochu jsme zúžili kádr cizinců, doplnit tyto řady přichází španělský velmistr David Guijarro,“ představuje své zbraně Boleslav.

Titul z loňska ale obhajuje ŠK Výstaviště Lysá nad Labem a tento tým věří v umístění na nejvyšších příčkách i letos. „Nastávající sezóna bude nejen vyrovnanější, ale i kvalitnější a silnější,“ říká kapitán Lysé Vlastimil Jansa. V jeho kádru nedošlo proti loňsku prakticky k žádným změnám, týmovou jedničkou je Ukrajinec Ruslan Ponomarjov.

A jak vidí Jansa situaci v letošním ročníku extraligy? „Novou hvězdou soutěže je bezesporu klub Moravská Slavia Brno. Asi chtějí navázat na někdejší slavnou tradici,“ dodává při pohledu na soupisky.

Z té brněnské září jméno Boris Gelfand. Tento Izraelec je bývalým členem elitní desítky, jehož nejvýraznějším počinem je role vyzyvatele v zápase o titul mistra světa v roce 2012. Gelfand tehdy podlehl obhájci titulu Višvanáthanovi Ánandovi.

Dalí výrazná postava světového šachu se představí ve vloni stříbrném týmu GASCO Pardubice. Je jí legendární Vasyl Ivančuk, nejlepší ukrajinský šachista a hráč, jenž v kariéře dosáhl na druhé místo žebříčku a v roce 2016 dokonce vyhrál světový šampionát v rapid šachu. V současnosti je Ivančuk na 50. místě rankingu, o místo za Gelfandem.

Nejen díky těmto velkým jménům by letošní ročník české extraligy měl být velmi vyrovnaný.

„I nováčci v soutěži, Slavia Kroměříž a ŠK Dopravní podnik Praha, dali dohromady velmi pěkné týmy, takže v letošním roce není vůbec jasné, kdo bude hrát o záchranu. Outsidery není vidět. Potvrzuje se, že naše extraliga právem patří k nejsilnějším klubovým soutěžím v Evropě,“ říká místopředseda Šachového svazu ČR Martin Petr.

1. Novoborský ŠK vstoupí do nové sezóny hned v sobotu 5. října, kdy v předehrávce prvního kola přijede na půdu Slavoje Poruba. ŠK Výstaviště Lysá nad Labem ve stejný den sehraje své úvodní utkání jako host klubu TJ Labortech Ostrava. V neděli si oba favorité soutěže své soupeře vymění. Více informací ke startu české šachové extraligy najdete v extraligovém zpravodaji.

Online přenos partií můžete od 10 a 14 hodin sledovat zde: https://www.chess.cz/extraliga/on-line-prenos/

(tisková zpráva)