Hlaste se na Evropský šachový víkend pro dívky a ženy

Komise žen při Evropské šachové unii ve spolupráci s Německou federací mládežnického šachu pořádají speciální akci určenou pouze pro ženy a dívky. Takzvaný Girls‘ and Women‘s Chess Weekend se uskuteční od 14. do 16. května a je určený všem věkovým i výkonnostním skupinám. Samozřejmostí je doprovodný program včetně workshopů či trenérských seminářů.

Cílem akce, která je otevřená pro šachistky z členských států Evropské šachové federace (ECU), je zviditelnit ženský element v šachovém světě a, slovy organizátorů, „pobavit co nejvíce dívek a žen, od úplných začátečnic po reprezentantky“.

Účast přislíbily třeba WGM Regina Theissl-Pokorna, WFM Denise Trippold, mezinárodní rozhodčí Anemone Kulzak a další inspirativní ženy ze světa šachu.

Páteří víkendu jsou dva turnaje. Nejprve individuální turnaj rozdělený do tří úrovní dle Elo. V rámci každé úrovně se odehrají čtyři kvalifikace a jeden finálový turnaj, kam postoupí dvacet nejlepších hráček.

Druhým turnajem je tzv. Bitva národů, kde budou ženy reprezentovat svoji zemi. Není zde žádné omezení pro počet účastnic pod jednou vlajkou, čím více, tím lépe! Do celkového pořadí bude započítáno nejlepších dvacet šachistek z každého národního týmu. Oba turnaje se uskuteční na herně Lichess.org.

Během víkendu se účastnice mohou těšit i na čtyři simultánky, kde není žádné omezení pro věk ani výkonnost. Pořadatelé si rovněž připravili zajímavý doprovodný program včetně trenérských seminářů (i pro začátečníky), workshopů přes platformu Zoom nebo panelových diskusí, kde se zájemci dozvědí třeba i o tom, jak se během šachového turnaje správně stravovat.

„Jde o velmi zajímavou akci, která může dalšímu rozvoji šachu u nás i v zemích ECU prospět. Šachový svaz ČR tyto aktivity velmi podporuje a vyzývá všechny dívky či ženy, aby se nebály přihlásit. Turnaj je vhodný i pro začátečnice, které zde mohou získat první zkušenosti s kvalitním šachovým prostředím,“ říká předseda ŠSČR Martin Petr,

Zájemkyně o účast na Evropském šachovém víkendu pro dívky a ženy se mohou hlásit na emailové adrese GM Tomáše Poláka –  tompolakis@email.cz, a to nejpozději do čtvrtečního poledne 13.5.

Všechny základní a aktualizované informace naleznete na oficiálním webu akce a také na Facebooku.