Historický šachový kvíz 3

Vítejte u třetího dílu historického šachového kvízu. Připraveny jsou opět tři otázky o knižní ceny.

1) Občas se uvádí, že šachová pravidla, jak je známe dnes, jsou stará přibližně 500 let. To však není pravda. Přes 500 let je stejný pouze chod jednotlivých figur, další pravidla se pak ještě postupně vyvíjela a upravovala a v různých částech Evropy i světa se hrálo s rozdílnými pravidly. Do dnešní podoby se pravidla ustálila až mnohem později. Mnohé z vás možná překvapí, že jedno poměrně důležité pravidlo nebylo vyjasněno ještě dlouho po prvním mezinárodním turnaji v Londýně 1851. První mistr světa Wilhelm Steinitz dokonce ve své knize Modern Chess Instructor z roku 1889 doporučoval, aby toto pravidlo platilo jinak, než jak ho známe dnes.  O které pravidlo se jedná?

2) Pro kteréhokoliv hráče bylo velkým osobním úspěchem, pokud se mu podařilo porazit jednoho z proslulé trojice mistrů světa Lasker, Capablanca a Aljechin. Jen minimu hráčů se podařilo porazit kompletní trojici. Zajímavostí je, že jednomu hráči se podařilo porazit všechny tři hned v jejich první vzájemné partii. Jaké je jméno dotyčného hráče?

3) Na následující fotografii se velké množství šachistů chystá vyplout na jednu velkou mezinárodní šachovou akci. V horní části možná rozeznáte i několik českých reprezentantů. Na jakou akci se plavili?

Odpovědi zasílejte na email frantisek.stross@chess.cz nejpozději do 15. srpna 2020. Vylosovaný výherce obdrží novou či antikvární šachovou knihu dle vlastního výběru.

Vyhodnocení kvízu č. 2

1) V turnaji hrál pražský rodák Eduard Löwe.

Jan Kalendovský ve svém článku Historie šachu v Čechách uvádí, že Löwe byl prvním šachovým profesionálem z Čech, a že dokonce na turnaji v Londýně v roce 1851 i jako Čech startoval! Tuto informaci se však nepodařilo ověřit z více zdrojů. Stauntonova turnajová kniha z roku 1852 ho prezentuje pouze jako cizince.

2) Německý velmistr Friedrich (Fritz) Sämisch

Je překvapivé, že o tomto originálním šachistovi, kterému FIDE v roce 1950 oficiálně udělila titul velmistra jako jedinému zástupci německé šachové federace, nebyla dosud napsána žádná větší autobiografie. Šachová literatura zná zatím pouze tenkou 63stránkovou brožuru Schach-und Lebenskünstler Friedrich Sämisch z roku 1987 od Helmuta Wietecka.

Fritz Sämisch na Velikonočním turnaji v Praze v roce 1943.

3) Albert Einstein a Emanuel Lasker

Poprvé se dle všeho seznámili v říjnu 1918 v Berlíně u Einsteinova přítele a životopisce Alexandra Moszkowského. Einstein pak napsal svojí matce: „Nedávno jsem se seznámil s šachovým mistrem Laskerem, malým jemným gentlemanem s ostře řezaným profilem, polským Židem, přesto s vybranými způsoby. Je již 25 let šachovým mistrem světa, matematikem a filozofem. Až do 12 hodin zůstal spokojeně usazen, přestože ho další den čekal velký turnaj.“ Lasker tento turnaj v Berlíně vyhrál před Rubinsteinem, Schlechterem a Tarraschem.

Vylosovaným výhercem minulého kvízu se stal Oskar Hájek. Gratulujeme!

František Štross