Grenke Chess Open 2024 s velkou českou účastí i závěrečnou normou IM pro Adama Franka!

O velikonočních prázdninách se v německém Karlsruhe znovu po pětileté přestávce uskutečnil jeden z největších openů na světě – Grenke Open. To, jak tento turnaj šachistům v kalendáři chyběl, dokazuje počet hráčů napříč turnaji A, B, C – zcela neuvěřitelných 2606! Mimochodem nalosování celého B-turnaje muselo být zveřejněno na stránkách organizátorů, neboť server chess-results si s počtem hráčů, blížícímu se k hranici 1200, nedokázal poradit. Hlavním tahákem byla samozřejmě účast Magnuse Carlsena, který kromě hráčů přilákal také velké množství diváků. Rozhodčí pak měli co dělat, aby zvládli udržet klid v sále po dohrání některých partií z uzavřeného turnaje.

hráči na podiu

diváci v sále “utlačující” velmistry na předních stolech

Početná skupina tentokrát vyrazila i z České republiky (21 hráčů v A-openu, 10 v B-openu, z toho hned 24 mládežníků). Z náročného programu, devíti kol v řadě, vyšel jako nejspokojenější Adam Frank, který k zisku 6 bodů přidal i svou poslední normu mezinárodního mistra! Sám Adam o turnaji řekl:

“Turnaj GRENKE Chess Open jsem si nesmírně užil. Hrát ve stejném sálu jako například GM Vachier-Lagrave byl obrovský zážitek. Mně osobně se turnaj dokonce povedl i šachově, takže samozřejmě dvojnásobná spokojenost. Na závěr bych chtěl poděkovat Lukáši Vlasákovi a Sergeji Movsesjanovi za organizační i trenérský servis.“

Adam Frank

Jedním z klíčových momentů turnaje jistě byla partie ze 4. kola, kdy se Adam proti silnému soupeři neohroženě pustil do typické oběti kvality a konečnou remízou se dokázal udržet v popředí turnaje a zajistit si tak dobrý los do dalších kol.

Ještě o půl bodu více se povedlo získat Petru Gnojkovi, který v partii 6. kola jen potvrdil, že ve Frýdku-Místku se hráči obětovat materiál rozhodně nebojí.

Petr Gnojek

Do posledního dne s šancemi na zisk normy vstupoval i Jáchym Němec, ale rozhodující partii 8. kola nezvládl podle svých představ a s turnajem se rozloučil ziskem 6 bodů.

“Po 5 letech se měl znovu konat silný turnaj v Karlsruhe Grenke Chess Open a tak jsem neváhal a moc rád jsem se zúčastnil. Turnaj nabízel jak velmi silný Open, tak uzavřený turnaj „Classic“, kde lákali diváky a fanoušky hráči, jako jsou Magnus Carlsen nebo Ding Liren. Turnaj se mi moc líbil, pěkné ubytování, příjemná hrací místnost a skvělá parta lidí, která vyrazila. Turnaj nedopadl úplně podle mých očekávání- 6/9 a výkon 2425 není špatný, ale během turnaje jsem pomýšlel i na víc. Chtěl bych poděkovat mým trenérům Lukáši Vlasákovi a Sergeji Movsesjanovi za přípravy během turnaje a klukům, se kterými jsme si jako vždy turnaj užili!”

O něco méně úspěšný byl v turnaji Jáchym Šmolík. Ten zaznamenal 5,5 bodu a trápilo jej zejména proměňování vypracovaných šancí. Již partie prvního kola podle Jáchyma napověděla, s čím bude soupeřit nejvíce

Největší elový přípočet celé výpravy vybojoval Jan Souček, který se startovním číslem 568, vyskočil na 178. místo a získal přes 100 ratingových bodů.

“Turnaj byl velmi náročný díky tomu, že se po celou dobu hrála dvojkola. Jinak však byl turnaj velmi kvalitní a na to jak obrovská událost to byla, i dobře zorganizovaný. Navíc, podívat se na poslední mistry světa osobně, člověk nemůže každý den.”

Jan Souček

Největší bodový zisk zaznamenal z českých hráčů Štěpán Hrbek. Ten během celého turnaje podlehl pouze španělskému velmistrovi Antonovi a vyšplhal se na vynikající konečné 25. místo se ziskem 7 bodů.

Štěpán Hrbek

V turnaji B se pak velmi dobře prezentovali Andrey Chernyy a Adam Mrázek ziskem 5,5 bodů. Ještě o půl bodu více přidal Jan Bára.

Karlsruhe Palace

Karlsruhe není pouze dějištěm šachových turnajů, ale jedná se o velmi hezké město nabízející velké množství možností pro kulturní vyžití. V případě, že organizátoři neplánují další pauzu, nezbývá než účast na dalším ročníku všem plně doporučit.