Fide Open České Budějovice očima talentované mládeže

Roman Popov

Dne 1.7.2021 byl v Českých Budějovicích v hotelu Clarion zahájen FIDE Open B, FIDE Open A a uzavřený velmistrovský turnaj. Bydlel jsem v chatě, která byla 35 minut jízdy autem od hotelu v krásné přírodě. Tento rok jsem si poprvé zkusil hrát FIDE Open A. Chtěl jsem si připsat body do ELA, což se bohužel nepovedlo. Jsem si jistý, že jsem mohl hrát lépe a vidím, kde se mám zlepšovat.  Zároveň přikládám partii s Schmied Eva-Maria (1710). Závěrem bych chtěl poděkovat svému trenérovi Lukáši Vlasáku za přípravy, trenéru panu Jiřímu Tůmovi za rozbory, Českému Šachovému svazu za podporu účasti na turnaji a panu Hrbkovi jako vedoucímu naší výpravy.

Partie

Lada Zelbová

Ve dnech 1. 7. – 9. 7. jsem se zúčastnila FIDE Openu A České Budějovice.

Byla jsem nasazená 89. ze 143 účastníků, skončila jsem 63. se 4,5 body.

V turnaji jsem si chtěla zahrát se silnými hráči a něco se naučit. Také jsem chtěla zjistit, jak na tom šachově jsem.

Turnaj hodnotím pozitivně, můj cíl se splnil. Poprvé v životě jsem porazila (sice po soupeřově hrubé chybě) mezinárodního mistra a připsala jsem si 90 elo bodů. Jsem ráda, že jsem si na vlastní kůži ověřila, že mohu hrát dobře i se silnějšími hráči. Zjistila jsem, co mohu do příště zlepšit.

Chtěla bych poděkovat FM Lukáši Vlasákovi, který mě na turnaji připravoval, a také ŠSČR za podporu.

Níže přikládám partii ze 3. kola s FM Florianem Mostbauerem.

Odkaz na výsledky turnaje: https://chess-results.com/tnr558923.aspx?lan=5&art=0&flag=30.

Partie

Lada Zelbová

Adéla Janoušková

Ve dnech 1.7. až 9.7. jsem se zúčastnila turnaje Open České Budějovice B. Turnaj proběhl v kongresových sálech Clarion Congress hotelu současně s velmistrovským turnajem a FIDE Openem A.

Nejvíce mi vyhovovalo, že se hrálo až od čtyř hodin odpoledne, takže jsem mohla jít před partií na procházku a dělat výlety do města a jeho okolí. V hracím sále se mi hrálo dobře, v horkém počasí byla příjemná hlavně klimatizace.

Mým cílem bylo mít na konci turnaje alespoň 6 bodů a to se mi splnilo. V posledním kole jsem přidala ještě remízu a s celkovým ziskem 6 ½ bodu jsem obsadila 7. místo a stala jsem se nejlepší ženou v turnaji. Turnaj se mi povedl a příště si zkusím zahrát Open A.

Poslední kolo jsem hrála s panem Šimáčkem z Klatov, partii skončila remízovou, ale mohla jsem ji vyhrát – stačilo jen vybrat správnou cestu pro krále.

9. kolo: Adéla Janoušková – Václav Šimáček

Partie

Štěpán Hrbek

Článek_České_Budějovice_Hrbek.pdf

Ondřej Švanda

Šachový festival se konal od 1. července do 9. Součástí byly tři turnaje, velmistrovský, fide open A a open B s ratingem hráčů do 2000. Celkový počet účastníků ještě vzrostl oproti minulému roku, ale obsazení openu A na předních příčkách bylo velmi podobné loňskému roku. Letos byla situace ještě vyhrocenější než loni, takže to pro pořadatele dopadlo skvěle. A open nakonec hrálo 143 hráčů.

Vítězem turnaje se stal Josef Havelka, kterému ani výkon 2500 nestačil na normu, druhý skončil Václav Finěk, kterému jsem i já pomohl v posledním kole k medaili a třetí skončil David Výprachtický. Já jsem nakonec skončil až 12., protože prohra v posledním kole mě hodně odsunula, ale ještě v předposledním kolem jsem byl kolem 6. místa.

Tím že jsem byl nasazený dvanáctý a bylo téměř 150 lidí, bylo jasné, že většinu turnaje budu hrát nasazený, když nebudu hrát nijak skvěle, což se nestalo. Na turnaji jsem nakonec udělal  6/9 a ztratil jsem body ve 4 partiích. O partiích v druhém, pátém i osmém kole si myslím, že jsem je zahodil. V poslední partii s Vašíkem jsem po nedobře odehraném zahájení trpěl horší pozici a jednou jsem mohl získat maximálně remis, ale nic víc. K rozboru jsem si vybral partii s velmistrem Maníkem, protože jsem zahrál slušně zahájení a ve střední hře se mi na to povedlo navázat, ale nedotáhl jsem to.

Ze své strany turnaj hodnotím průměrně, ale České Budějovice se mi líbí a prostředí hotelu je pěkné, proto si zde budu chtít zahrát i příští rok. Možná se festival rozroste i o IM turnaj a toho bych se rád zúčastnil, ale vše ukáže čas.

Odkaz na výsledky: http://chess-results.com/tnr558924.aspx?lan=1&art=1&flag=30
Partie

Marek Janouš

Ve dnech 1.7 – 9. 7. 2021 se v Českých Budějovicích v hotelu Clarion konal Fide open, který byl rozdělen do 3 kategorií.

 1. Uzavřený turnaj GM
 2. Fide open A
 3. Fide open B

Bohužel jsme na turnaji nemohli být s projektem Scauting, takže jsme se museli postarat sami. Každý den se hrálo jedno kolo, vždy od 16:00. Já jsem hrál Fide open A, ve kterém se zúčastnilo neuvěřitelných 143 hráčů a hráček. Byl jsem nasazený 86. s ELO 1951. Můj cíl byl, že chci být lepší než nasazený a zapsat si nějaké body do ELA.

 1. Kolo jsem hrál s FM Mostbauer Florian ( 2274 )

Měl jsem černé figury. Soupeř v zahájení zahrál, co jsem moc neznal, a tak jsem vymýšlel už od zahájení. Přešel jsem střední hru, kterou jsem zahrál docela dobře, ale potom jsem šel do dámské koncovky s lehkou figurou. Soupeř měl bohužel lepšího jezdce než já střelce a časem to využil a prolomil pozici. Partii jsem bohužel prohrál.

 1. Kolo jsem hrál s Petrem Svobodou ( 1655 )

Měl jsem bílé figury. Bohužel jsem zahrál zahájení, které měl soupeř den předem připraveno, ale měl jsem štěstí, že jsem to znal a nezaskočilo mě to. Celou střední hru jsem stál lépe. Pak jsme se oba dostali brzo do časové tísně a soupeř na mě začal útočit. Nebránil jsem nejlépe a chvilku jsem byl prohraný, ale soupeř také v časové tísni zahrál pár nepřesných tahů a to jsem využil a ubránil pozici a pak vyhrál.

 

 1. Kolo jsem hrál s Flasik Radoslav ( 2161 )

Měl jsem černé figury. V zahájení mi soupeř překvapil a nevěděl jsem, co hrát, tak jsem vylepšil figurky a zjistil jsem, že stojím dobře. Soupeř ve střední hře vyrovnal pozici a dlouho to vypadalo na remízu, ale potom jsem měl špatný propočet a mohl jsem jedno tahově ztratit pěšče a partii bych asi prohrál. Soupeř si nevzal pěšče, znovu to vypadalo na remízu, ale soupeř zahrál velikou a prohrávající chybu. Partii jsem vyhrál.

 1. Kolo jsem hrál s Honzou Lajblem ( 2147 )

Měl jsem bílé figury. Příprava mi vyšla a stál jsem lépe skoro celou partii. Soupeř mi nabídnul remízu a já jí odmítl, protože se mi pozice líbila. Potom jsem dobral figurku špatnou figurou a ještě další nepřesný tah a to znamenalo mojí prohru. Patii jsem prohrál.

 1. Kolo jsem hrál s Tscharotskin Michael ( 2136 )

Měl jsem černé figury. Zahájení jsem znal, takže to proběhlo hladce. Věděl jsem, že soupeř je veliký útočník, tak jsem mu postavil pozici, na kterou nejde útočit. Střední hru jsem hrál dobře a po nějaké době jsem přešel do lepší koncovky. Soupeř koncovku vyrovnal a já se opět zbytečně dostal do časové tísně a měl jsem dvě možnosti, jak hrát dál, bohužel čas neúprosně běžel a já v kritické pozici se rozhodl špatně a to znamenalo mojí porážku. Partii jsem prohrál.

 1. Kolo jsem hrál s Havelkovou Beátou ( 1485 )

Měl jsem bílé figury. Soupeřka zahrála zahájení, tak jak jsem se připravoval. Střední hru soupeřka věděla plány v pozici a já je musel vymýšlet, takže soupeřka měla trošku navrch. Ale pořád jsem stál dobře, postupně jsem zlepšoval figurky a soupeřka časem přehlédla vidličku a tím partii prohrála. Partii jsem vyhrál.

 1. Kolo jsem hrál s Malinovským Petrem ( 2070 )

Měl jsem černé figury. Příprava mi absolutně nevyšla, už v prvním tahu odbočil z přípravy. Naštěstí jsem se s tím vypořádal a zase jsem stál trochu lépe díky pěšcově struktuře. Pořád jsem to hrál na lepší pěšcovou strukturu, až z toho soupeř pozici vyrovnal a pak stál ještě trochu lépe. Pak jsem zbytečně obětoval kvalitu, a stál jsem na prohru. Soupeř měl časem jednu možnost, jak to vyhrát, že by obětoval zpátky kvalitu a vyhrál pěšcovou koncovku. Ale pro mě bylo štěstí, že to soupeř neviděl a hrál to na materiál, ale to se mu vymstilo a postavil jsem remízovou pozici. Soupeř remízu odmítl a zkoušel to ještě vyhrát, ale nepovedlo se mu to, takže partie skončila remízou.

 1. Kolo jsem hrál s Hlaváčem Rudolfem ( 1999 )

Měl jsem bílé figury. Zahájení jsem rozehrál, jak jsem chtěl a celou partii jsem stál lépe. Soupeř ve střední hře začal útočit na dámském křídle. Ale předtím si oslabil krále, a tak jsem zaútočil, povedlo se, soupeř pak zahrál velkou chybu a přehlédl, že můžu prohodit tahy a za dva tahy by dostal mat. Partii radši vzdal.

 1. Kolo jsem hrál s Hákem Davidem ( 2187 )

Měl jsem černé figury. V zahájení soupeř zahrál to, co jsem zapomněl, jak se hraje. Proto jsem dlouho přemýšle, co zahrát, po dlouhé době jsem vymyslel něco, co jsem si myslel, že se tam hraje, ale bohužel jsem si spletl varianty a stál jsem celou partii špatně. Soupeř v koncovce našel jednoduchou výhru. Partii jsem prohrál.

Chci poděkovat mému trenérovi FM Michalu Novotnému, který mi připravoval na turnaji. Turnaj se mi moc líbil, a jsem rád, že jsem si mohl zase zahrát tento skvělý turnaj, kde jsem nasbíral hodně nových zkušeností. Uhrál jsem 4,5 bodu. Skončil jsem na 71 místě a zapsal si do ELA + 35 bodu. S výsledkem jsem docela spokojen, protože jsem si splnil cíl turnaje, ale s hrou nic moc, protože sám na sobě cítím, že můžu hrát o hodně lépe.

 

Partie

Marek Janouš
ŠK 64 Plzeň