1. Lysá, 2. Pardubice, 3. Nový Bor (doplněno)

Tým Výstaviště Lysé nad Labem si extraligový titul zajistil už po 10. kole z 11. V posledním dějství na Velikonoční neděli se ale ještě rozhodovalo o dalších medailích.

Největší trhákem byl souboj mezi ŠK ZIKUDA Turnov a 1. Novoborským ŠK, který na trojkolo nepřijel v nejlepší formě. Novému Boru se nakonec podařilo uhrát alespoň zápasovou remízu, kterou si zajistili bronzovou medaili.

Hodnocení kapitána ŠK ZIKUDA Turnov Pavla Šimáčka: „Se závěrečným trojkolem musíme být spokojeni. Stejně jako před rokem jsme po zásluze porazili Pardubice, otočili jsme špatně se vyvíjející zápas s Unichessem A a v posledním kole jsme nebyli daleko od výhry s Novoborským gigantem. Toto trojkolo korunovalo náš úspěšný rok.

Když jsme loni skončili třetí jen o skóre za Lysou, tak jsem říkal, že to jen stěží zopakujeme. Pravda je taková, že jsme letos „až“ čtvrtí, a to máme o 3 zápasové body víc jak loni. Přesto si dovolím tvrdit, že jsme se ještě zlepšili, za celou sezónu jsme prohráli jen jeden jediný zápas a já jsem s předvedeným výkonem naprosto spokojen. Všem hráčům, kteří se na tom podíleli, fanouškům, kteří nám drželi palce a především panu Františku Zikudovi, který nad námi držel ochranou ruku, bych chtěl velice poděkovat.

Kapitán 1. Novoborského ŠK Petr Boleslav sleduje svůj tým v zápase se Zikudou Turnov

GASCO Pardubice vyzval Siesta Solution Unichess A, v klidu si pohlídal výhru 4,5-3,5 a Pardubice mohly oslavit stříbrné medaile.

Zhodnocení za Siesta Solution Unichess A Janem Bartošem: „Siesta Solution Unichess A vjížděl do závěrečného trojkola ve středním pelotonu, s odstupem za medailovými adepty. Právě s těmi hrál ve všech 3 zápasech, bodovat se nepodařilo. V zápase s Turnovem vyhořela zadní řada, jinak to byly velmi čestné prohry, s řadou skvělých individuálních výkonů – např. Vanova partie s Navarou.

7. místo v Extralize je náš nový rekord. Se štěstím to mohlo dopadnout i lépe, ale jen o maličko.

Přední šachovnice v zápase GASCO Pardubice – Siesta Solution Unichess A

Výstaviště Lysá nad Labem měla titul jistý už před posledním kolem, proti Labortechu Ostrava se ale trápili, i přes obrovskou elovou převahu zvítězili jen těsně 4,5-3,5.

Zápas Výstaviště Lysá nad Labem – Labortech Ostrava

Siesta Solution Unichess B vyzval Slavoj Poruba, na spodku tabulky už o nic nešlo, o sestupujících už také bylo jasno. Ostraváci outsidera bez problémů porazili 5,5-2,5.

Zhodnocení celé sezóny kapitánem Slavoje Poruba Petrem Dostálem: „Naše očekávání v letošní sezóně byla samozřejmě vyšší než konečné umístění. Přes řadu problémů, které nás provázely během soutěže jsem nakonec spokojený, protože ohrožení sestupu jsme eliminovali již v 9. kole. V 10. kole předvedená bojovná hra proti mistru republiky Lysé již plnila to, co jsme chtěli hrát celou sezónu.

Celkově se našemu oddílu letošní soutěžní ročník povedl, postoupili jsme do 1. ligy, budeme mít tedy zastoupení ve všech úrovních soutěží v České republice. Takže to byla úspěšná sezóna.

Za Siesta Solution Unichess B zhodnotil sezónu Jan Bartoš: „Siesta Solution Unichess  B si i do trojkola přijel hlavně zahrát. Zajímavý okamžik přineslo 10. kolo, kdy proti nám nastoupil Labortech v jedné ze svých nejsilnějších sestav v sezóně a my jsme odehráli na oplátku jeden ze svých nejlepších zápasů, výsledkem byla jen nejtěsnější prohra.

Sestup z Extraligy nás nijak nepřekvapil, už se těšíme na případný návrat!

Partie Kilián Slovák – Piotr Bobras skončila vítězstvím černého

Beskydská šachová škola vyzvala Moravskou Slavii Brno, která si v této sezóně připsala rekordních 5 remíz, což se naposledy povedlo Třinci v sezóně 2003/2004 ještě v dvoubodovém systému. Zápas skončil vítězstvím domácích 5-3.

Zhodnocení sezóny za Beskydskou šachovou školu kapitánem Pavlem Benčem: „Bral jsem jako povinnost první zápas vyhrát, což se podařilo, i když to nebyl jednoduchý zápas. Výhrou jsme byli v boji o 5. místo, což je náš cíl skončit v první polovině tabulky. Včera jsme porazili Duras, tím pádem i po skončení ostatních zápasů, jsme nezávisle na dnešním výsledku pátí, což beru jako úspěšnou sezónu.

Co se týče individuální výkonů bych chtěl vyzdvihnout Igora Rausise a Sergeie Azarova, který porazil i Davida Navaru. Mám radost, že se prosadili víceméně všichni hráči v soupisce, v posledních kolech nastoupila i Kristýna Novosadová.

Zhodnocení sezóny za Moravskou Slavii Brno Michalem Vávrou: „Na závěrečné trojkolo extraligy do Frýdku-Místku jsme se těšili a náš cíl byl zkusit vyhrát všechny tři zápasy a vybojovat celkové 5.místo. Páteční zápas proti žlutému Durasu Brno nám nevyšel podle představ a po velkém boji jsme se štěstím vybojovali remízu po výhrách Heberly a Blatného. V sobotu jsme bohužel nesplnili roli favorita a opět jen remizovali s rovněž červeným Českým Těšínem po výhrách Poláka a Vojty.  Nečekal jsem především prohru Balogha na první šachovnici bílými s papírově slabším Molendou. Do neděle jsme se pokusili zmobilizovat veškeré síly do těžkého zápasu s domácí Beskydskou šachovou školou (jak jinak než v červeném). Zápas byl velmi vyrovnaný, promarnili jsme ale několik šancí a těsně prohráli. Celkově sezona ukázala, že jsme schopni hrát vyrovnané zápasy prakticky s každým soupeřem, stali jsme se nekorunovaným králem zápasových remíz (5), což při tříbodovém systému není ideální. Myslím, že máme stále co zlepšovat a vidím potenciál v našem týmu i jednotlivých jeho členech. V příští sezoně, kdy budeme hrát extraligu i 1.ligu, se budeme snažit ukázat v ještě lepším světle. Díky patří pořadatelům, kteří se pořádání nelehké a prestižní akce zhostili velmi dobře. Děkuji rovněž naší letošní ambasadorce Anetě Vignerové, která nás v sezoně podporovala a předala i ceny nejlepším.“

První dvě šachovnice v zápase BŠS – Moravská Slavia Brno

Slavoj Český Těšín proti Durasu Brno se v posledním extraligovém zápase snažil ještě urvat nějaké body. Brněnský tým soupeřům nic nedaroval a zvítězil jasně 6-2.

Zhodnocení trojkola i sezóny Cyrilem Ponížilem za Duras Brno: „Před závěrečným trojkolem jsme byli již prakticky zachráněni a naším cílem bylo porvat se o páté místo. Bohužel jsme v prestižním brněnském derby nedotáhli vyhraný zápas do konce a v sobotu jsme v bojovném zápase těsně prohráli proti domácímu týmu. Chuť jsme si spravili vítězstvím proti Českému Těšínu, což vzhledem k ostatním výsledkům pro nás znamená výborné 6. místo, což je naše nejlepší umístění. Jsme hrdí i na to, že jsme v této sezóně nejlepším brněnským týmem. Za trojkolo si pochvalu zaslouží Martin Červený a srdcař Neklan Vyskočil, který uhrál 3 body ze 3 partií.

Trojkolo i celou sezónu zhodnotil kapitán Slavoj Český Těšín Václav Mitura: „K závěrečnému trojkolu jsme nastupovali s odhodláním získat nějaký zápasový bod a odpoutat se případně z posledního místa.

Zápas s Frýdkem měl být pro domácí jednoznačnou záležitostí, i výsledek tomu napovídá.  Chvíli byl v zápase moment, kdy jsme mysleli na mnohem lepší výsledek, a to když jsme prohrávali 3-2 a Hollan měl s Jasným pozici, která byla krajně nejasná /šach. program dává výhodu našemu hráči/ a zdálo se také, že Mroziak udrží rovnováhu.

Sobotní zápas s Moravskou Slavii, patří mezi ty zápasy na které budeme ještě dlouho vzpomínat, byl to boj ve kterém bylo vítězství stejně blízko jako prohra a nakonec snad spravedlivá remíza.

V neděli nám došly proti Durasu velmi brzy síly a to utkání patří mezi ty, na které je třeba rychle zapomenout.

V družstvu se vytvořila výborná parta převážně mladých hráčů, kteří získali důležité zkušenosti, jednoznačně nejlepším hráčem byl Molenda.

Uhráli jsme proti papírově mnohem silnějším družstvům 3 remízy a to nám udělalo velkou sportovní radost, i když se s extraligou loučíme.

Partie Piotr Piesik (Český Těšín) – Cyril Ponížil (Duras) skončila remízou

Lysá nad Labem získala první extraligový titul

Zhodnocení sezóny za Lysou nad Labem Petrem Saecklem: „Po deseti letech snažení se nám konečně povedlo získat titul v extralize. Letos jsme paradoxně trochu oslabili o Jirku Štočka a Honzu Krejčího, nahradili je Alexei Kislinski a Tamir Nabaty, kteří zapadli do sestavy a odehráli skoro všechny partie, což se ukázalo jako rozhodující faktor. Jsme moc rádi, že jsme si titul uhráli sami a Nový Bor porazili.

Do posledního trojkola jsme přijížděli jako favorité, což naše výsledky potvrdily a díky výsledkům Turnova a Pardubic jsme získali titul už po desátém kole. Moc nás mrzí, že na posledním trojkole nebyl přítomen pan Jansa, který je kapitánem našeho družstva a který z důvodu nemoci sledoval partie online.

Stříbrnou medaili získal tým GASCO Pardubice (vpravo předseda svazu Viktor Novotný, vlevo Miss 2009 Aneta Vignerová)

Zhodnocení za GASCO Pardubice Martinem Petrem: „Jsme nadšení, že se nám podařilo porazit Nový Bor. Závěrečné trojkolo bylo velmi napínavé, díky tomu, že nám v posledním kole pomohl Turnov, jsme se vyhoupli na stříbrné medaile, což je super.

Bronzovou medaili získal tým 1. Novoborský ŠK

Hodnocení sezóny kapitánem 1. Novoborský ŠK Petrem Boleslavem: „O závěrečném trojkole jsme, jak je vidno z výsledků, nevybočili z našich výkonů v letošní sezoně. Zisk 4 bodů z 9 možných je opravdu tristní. Potřebnou soustředěnost pro hru předvedla snad pouhá čtvrtina naši sestavy a to je málo, v kterémkoliv zápasu.
Obsazení konečné bronzové příčky musíme označit za neúspěch. Naše třináctá sezona v extralize dokonale dostála svého čísla. Během sezony jsme jako tým museli čelit mnoha novým zkušenostem, ne se všemi jsme se dokázali vypořádat za běhu. Zlomovým momentem byl samozřejmě prosincový víkend, kdy jsme utržili i porážku od pozdějšího mistra Lysé nad Labem.

Fotogalerie od Břetislava Eichlera

Komentované partie od IM Davida Kaňovského