Extraliga se přehoupla přes polovinu

I novém roce Vám budeme přinášet zpravodajství z naší nejvyšší soutěže. Druhý lednový víkend se odehrálo 5. a 6. kolo Extraligy.

V sobotu hrál ŠK Slavoj Poruba v Ostravě důležitý duel o záchranu s ŠK města Lysá nad Labem, ani jeden tým zatím nebodoval. Velice rychle zvítězil ostravský Lukáš Klíma, poté už domácí hráli na jistotu, body ještě přidal Bobras a Kaňovský a celkové skóre se zastavilo na 5,5-2,5 pro domácí.

Komentář kapitána Šk města Lysá nad Labem IM Martina Červeného:

Bohužel jsme byli celý zápas horší. I kdybychom dotáhli na maximum naše šance v partiích Priehoda-Caletka a Špaček-Kaňovský, na víc jak 4:4 by to nestačilo.

Labortech Ostrava přivítal Výstaviště Lysá nad Labem, vyrovnaný zápas skončil těsně 3,5-4,5 pro Výstaviště, rozhodli ho čerství držitelé ceny Evžena Gonsiora Vojtěch Plát a Jan Krejčí.

Kapitán Labortechu Ostrava Aleš Krajina zhodnotil sobotní kolo:

Sobotní zápas proti áčku Lysé se zpočátku vyvíjel velmi příznivě. Všechny partie byly rozehrány dobře a také později ukazoval počítač výhody na všech šachovnicích. Nicméně jsme tyto výhody nedotáhli do konce.
Naopak Jirka Kočiščák nezvládl složitou pozici s Vojtou Plátem a prohrál. Ríša Biolek manévroval špatně figurkami, vlezl do vazeb a následně figuru s Honzou Krejčím ztrácel. A špatné dílo dokonal Víťa Rašík, když ve výrazně lepší pozici  s velmistrem Jansou přijal remis. Ostatní partie skončili remízou a nepomohla ani jediná ale zasloužená výhra Kamila Mitoně s Najerem. Dobře rozehraný zápas jsme tak těsně prohráli.

BŠŠ Frýdek-Místek přivítala GASCO Pardubice. Favorit z Pardubic nepostavil nejsilnější sestavu a prohrál těsně 4,5-3,5. Vítězství za Frýdek si připsali Jakub Rabatin a Serguei Vesselovsky, za Pardubice Jan Votava. Na závěr se zoufale snažil vyrovnat Martin Petr s Jaroslavem Burešem, ale věž proti jezdci neprosadil. BŠŠ si tím zajistila velice důležité body k záchraně a Pardubice si zkomplikovaly boj o medaile.

Zhodnocení kapitána BŠŠ Frýdek-Místek Martina Surmy:

Plány na tento víkend byly poznamenány s termínovými kolizemi našich hráčů a studijními povinnostmi. Proto nebyly plány, co se týče bodů, velké a byli jsme při zemi vzhledem ke kvalitě soupeřů, kteří nás čekali.

Sobotní utkání s Pardubicemi, které měly stejné problémy, se vyvíjelo od začátku trochu překvapivě v náš prospěch. Konečné vítězství mohlo být i vyšší, ale opět jsme nezvládli pár lepších pozic. Nečekaný, ale zasloužený úspěch.“

ŠK ZIKUDA Turnov si v sobotu do Choliny, která se na tento víkend stala náhradním útočištěm Tatranu Litovel, přijela jako každý jiný tým pro body. Tentokrát Tatran Litovel dokázal urvat 3 remízy a zápas tedy skončil 6,5-1,5 pro Turnov.

litovel-cholina

Hrálo se i v Praze v Hotelu Don Giovanni. Unichess vyzval v zajímavém zápase ŠK DURAS Královo Pole. Týmy byly velmi vyrovanané a byla k vidění hezká podívaná. Nejprve vyhrál brněnský Roman Chytilek, poté body připsal i Tomáš Polák a Niclas Huschenbeth. Za domácí Unichess korigoval pouze Jan Bernášek na celkových 5-3.

Hodnocení kapitána ŠK DURAS BVK Královo Pole IM Neklana Vyskočila:

Domácí tým byl oslaben o velmistry Peťa Michalíka a Mariana Jurčíka, což nám nahrálo. Do časových tísní ale měli převahu soupeři, zvláště pak v partiích IM Ponížil – IM Jirka a GM Shengelia – IM Černoušek. Postupně však začalo docházet ke zvratu, když jsme nejprve udrželi horší pozice v partiích IM Blahynka – FM Šimek a FM Martin Jurčík – Roubalík a v časovkách pak i obě prvně jmenované partie. Do vedení nás poslal výborně hrající Roman Chytilek a když náš letos nejúspěšnější hráč Tomáš Polák přehrál z horší pozice Svatopluka Svobodu, bylo prakticky rozhodnuto. Vítězství v zápase pak stvrdil náš lídr GM Niclas Huschenbeth, který v dynamické partii pěkně přehrál GM Tomáše Petríka. Úspěch domácí zaznamenali na čtyřce, kde Berny porazil Valentina Dragneva.

1. Novoborský ŠK vyzval nováčka Moravskou Slávii Brno. Lídr potvrdil svou suverénnost a zvítězil jasně 7,5 – 0,5, remízou skončila pouze partie Bartoloměj Heberla – Wang Hao. David Navara si po vítězství udržel 100% bilanci.

spolecna

Společná fotografie Nového Boru a Moravské Slávie Brno, včetně tváře brněnského týmu Miss 2004 Jany Doleželové (autor Vladimír Jagr)

Nedělní kolo nabídlo také mnoho vyrovnaných soubojů.

Namlsaný Slavoj Poruba po svém prvním vítězství vyzval papírově silnější Výstaviště Lysá nad Labem a ani těm nic nedaroval. Nejprve se domácí ujali vedení díky vítězství Tomasze Markowského, a když poté zvítězil i Jiří Adámek, zvítězila Poruba celkově 5-3.

Dvojkolo zhodnotil kapitán ŠK Slavoj Poruba Petr Dostál:

Víkendové dvojkolo bylo pro nás velmi důležité. Nacházeli jsme se ve špatné pozici v tabulce, a proto jsme potřebovali bodovat hlavně v sobotu s rezervou Lysé. Utkání bylo vyrovnané a hodně nám pomohla rychlá výhra Lukáše Klímy. Když pak Radek Caletka udržel horší pozici a Piotr Bobras využil své lepší, měli jsme vyhráno. Na konečných 5,5:2,5 pak upravil se štěstím David Kaňovský.

V neděli jsme nastoupili zcela uklidnění. Když po pár remízách přehrál Tomasz Markovski Jiřího Štočka, dostali jsme utkání pod kontrolu. Poté ještě IM Kaňovský udržel s GM Krejčím remis v horší pozici a bylo vyhráno. Jirka Adámek pak lepší věžovku dotáhl do vítězného konce a Robert Cvek již jen remizoval lepší koncovku s Vojtou Plátem. Konečný stav 5:3 byl asi dnes spravedlivý.

Takže závěrem snový víkend za 6 bodů a bez partiové prohry.

Zhodnocení kapitána Výstaviště Lysá nad Labem GM Vlastimila Jansy:

Tahle neděle se nám opravdu nepovedla. Prakticky na každé šachovnici došlo k něčemu pro nás nepříznivému… Vítězství Poruby, byť asi překvapivé, bylo však zasloužené. Alespoň, že jsme předtím v sobotu, v Ostravě v hotelu Marie, vyhráli.

Labortech Ostrava se slabším Šk města Lysá nad Labem nezaváhal, za hosty z Lysé si vítězství připsal Martin Červený, ale zadní šachovnice Labortechu (Zbigniew Pakleza, Vítězslav Rašík, Vladimír Talla) rozhodly o vítězství, na konečných 5,5-2,5 zvýšil Jiří Kočiščák.

Zhodnocení kapitána Šk města Lysá nad Labem IM Martina Červeného:

Byli jsme vyrovnaným soupeřem na předních deskách (2:2), dokonce mně se podařilo vyhrát 🙂 Na posledních třech jsme ale dostali přesvědčivě od domácích zkušených velmistrů 0:3 a nebylo co řešit…

 Na 99% procent padáme, jsme s tím smíření.“

Hodnocení kapitána Labortechu Ostrava Aleše Krajiny:

V neděli s béčkem Lysé, které dosud neuhrálo ani bod, měl být zápas jasnou záležitostí. Dlouho se však hrály vyrovnané pozice a teprve v závěru se začaly převažovat misky vah na naši stranu a nakonec z toho vzešly čtyři výhry a pouze Petr Velička prohrál špatně rozehranou partii, když přes své velké kouzlení nakonec nevyužil jedinou možnost remízy. Takže urodilo se nakonec zasloužené vítězství 5,5:2,5.

Vzhledem k tomu, že v neděli Poruba možná překvapivě ale naprosto zaslouženě porazila Lysou A, tak jsou naše medailové možnosti stále otevřené.

BŠŠ Frýdek-Místek po sobotních překvapivých třech bodech chtěl zabrat i v neděli proti vyrovnanému soupeři ze severu Čech ŠK ZIKUDA Turnov. Zápas nabídl mnoho zajímavých partií, velmi rychle zvítězil turnovský Pavel Šimáček, tím dodal svému týmu jistotu a poté turnovští stejně jako včera deklasovali soupeře 6,5-1,5.

Kapitán ŠK ZIKUDA Turnov IM Pavel Šimáček zhodnotil uplynulý víkend:

Tento víkend nám vyšel naprosto skvěle, povinná výhra s Litovlí se sice rodila pomalu ale jistě. V neděli jsem čekal vyrovnaný zápas, ale vyšlo nám naprosto všechno, na co jsme šáhli. Už před první časovou kontrolou bylo zjevné, že se jedná jen o výši skóre. Nyní se vezeme na vlně euforie.

Zhodnocení kapitána BŠŠ Frýdek Místek Martina Surmy:

Neděle měla být o vyrovnaném utkání, ovšem soupeř nás zcela zaslouženě přejel. Nám nezbývá, než si z porážky vzít ponaučení a příště to odčinit. Víkend a jedno vítězství jsme úplně spokojeni. Tabulka je velice vyrovnaná a před námi ještě 5 utkání a stát se může ještě cokoli.

GASCO Pardubice si po sobotním nepovedeném zápase spravili náladu na poslední Litovli, přestože jim Tatran Litovel nic nedaroval a dlouho bojoval. Nakonec však uhrál pouhé tři remízy.

Hodnocení zástupce kapitána GASCO Pardubice GM Martina Petra:

„Na třetí extraligový víkend jsme dorazili oslabení. Sešlo se toho hodně – dlouhodobé pobyty v zahraničí i rodinné důvody našich tradičních opor. I tak jsme v pátém kole proti BŠŠ byli mírnými favority, ale zápas se nám bohužel nepovedl. Po obratu na sedmé šachovnici v partii Michala Konopky jsme prohráli nejtěsnějším rozdílem. Ani výkony ostatních hráčů nebyly dobré, pěknou partii sehrál jen Honza Votava. Chuť jsme si spravili v neděli v Litovli a určitě nic nevzdáváme, boj o medaile bude ještě hodně zajímavý.“

Hodnocení kapitána TJ Tatran Litovel Jana Krejčího:

Osobně jsem s průběhem tohoto kola spokojen, hráči bojovali, ale elová převaha soupeřů se bohužel nakonec vždy projevila (hlavní cíl umožnit si zahrát extraligu pro hráče uvedené v naší sestavě se postupně daří plnit). Jediné co mě trochu mrzí, je skutečnost, že se nám ještě nepodařilo zvítězit v žádné partii, tak snad příště (budu asi muset nějak hráče motivovat :-)).

Zápas Unichessu s Moravskou Slávii Brno nabízel velice zajímavou podívanou, protože Slávia přijela oproti sobotnímu duelu posilněná. Přední šachovnice nakonec rozhodly o vítězství Brna, bod si připsal Pavel Blatný, Roven Vogel a Balogh Csaba.

Hodnocení Unichessu slovy Jana Bartoše:

Unichess hrál s oběma brněnskými týmy. Všichni tři jsme byli v situaci, že jakákoliv zápasová výhra reálně jistí záchranu. Oba zápasy jsme prohráli 3:5, takže dvojitá gratulace do Brna. Nějak nám nepřála výkonnost.

Hodnocení výkonu Moravské Slávie Brno Michalem Vávrou:

O uplynulém víkendu si hráči Moravské Slavie Brno nejprve rozbalili opožděný vánoční dárek v podobě možnosti zahrát si s nejsilnějším českým klubem, který má úspěchy nejen z domácího extraligového kolbiště, ale i z bitev v evropském klubovém poháru. Novoborští přivítali Moreňdáky a jejich letošní patronku, Pharm.Dr. Janu Doleželovou, Miss ČR 2004 (všechny v typicky červené barvě – viz fotodokumentace) v pěkně zrekonstruovaném hotelu Don Giovanni v Praze. Svoji extraligovou premiéru zažili hned tři hráči Morendy, a to nadějná juniorka Nela Pýchová, ostřílený prvoligový hráč Saša Tikovský i Mgr.Michal Vávra, advokát, pohybující se mezi Brnem a Vídní, a současně předseda Moravské Slavie Brno a její sponzor. Tím ovšem pohostinnost domácích (až na výborný bufet doplňovaný po celou dobu zápasu) skončila a Morenda si odnesla v sobotu pěkný výprask. Jediným remízujícím hrdinou byl GM Heberla. Konečný výsledek byl možná až příliš krutý pro nováčka v soutěži, když šance vylepšit skóre byly určitě v partiích GM Blatného a GM Balogha. Po zápasu následoval příjemný společný oběd obou soupeřů včetně královny krásy, kde již bylo všechno soupeření zapomenuto a panovala velmi dobrá atmosféra. Na nedělní zápas proti Unichessu jsme nechali nováčky zase odpočívat, aby toho na ně nebylo najednou až příliš. V dlouho vyrovnaném zápasu zaskórovali po čtyřech remízách naplno IM Vogel a GM Blatný a po trochu nešťastné prohře Radka Sluky vítězství Brňanů zpečetil pěknou výhrou GM Balogh. Po 6 kolech je Morenda na 6. místě a prakticky již zachráněná, takže na straně kapitána IM Piska i jeho zástupce velká spokojenost.

1. Novoborský ŠK opět nedal svým soupeřům z ŠK DURAS BVK Královo Pole šanci a zvítězil podobně jasně jak v sobotu. Duras uhrál pouze 3 remízy.

Hodnocení kapitána ŠK DURAS BVK Královo Pole IM Neklana Vyskočila:

Výsledek napovídá o hladkém vítězství favorita, které se ale rodilo velmi těžce a při využití všech šancí jsme možná mohli pomýšlet i na bod. Zápas byl velmi bojovný a po kontrole ve 40. tahu se pokračovalo ještě na všech osmi šachovnicích. Kolem vyhrávajících pokračování jsme prošli v partiích GM Tomáš Polák – GM Mateusz Bartel a IM Tadeáš Kriebel – IM Neklan Vyskočil, které ale nakonec skončily remízami. Reálné možnosti na vítězství měl také Jakub Roubalík proti GM Štěpánu Žilkovi, ovšem ve snaze o maximum nakonec přepnul strunu a  prohrál. Hrdinnou remízu vybojoval v souboji lídrů Niclas Huschenbeth, který obstál v koňské koncovce s pěšcem míň i proti takovému borci jakým je David Navara. Méně štěstí měl vedle hrající David Shengelia, kterému Wang Hao umožnil v koncovce s kvalitou více zahrát úžasný kouzelnický trik (59.-Sd5!!), který se ale bohužel na šachovnici neobjevil. Za domácí jsem viděl pěkné výkony Vlastíka Babuly a Markuse Raggera, který v souboji rakouských hráčů ukázal, že iniciativa je někdy nad pěšce.“

V polovině soutěže je více než pravděpodobné, že k sestupu jsou odsouzeni týmy Šk města Lysá nad Labem a Tatran Litovel, které zatím nezískaly ani bod. Titul už má, jako téměř každý rok, prakticky jistý Nový Bor, ale boj o další medailová umístění je stále otevřený.

Příští dvojkolo nás čeká 10. a 11. února, podíváme se do Brna, Lysé nad Labem, Turnova a Pardubic.

Partie komentoval IM David Kaňovský
Úvodní foto Vladimír Jagr