Extraliga – poslední dvojkolo

7. a 8. extraligové kolo z celkových 11 se odehrálo v Lysé nad Labem, Pardubicích, Turnově a Brně.

GASCO Pardubice vyzval suveréna soutěže 1. Novoborský ŠK. Přestože Pardubice postavily to nejlepší, co mají, na favorita nestačily. Šest partií skončilo remízou a za Nový Bor rozhodli David Navara a Vlastimil Babula.

GM Martin Petr okomentoval zápas za Rapid Pardubice:

K tomuto víkendu jsme přijeli v silné sestavě, protože jsme chtěli zatopit Novému Boru. V sobotním zápase nastoupilo celkem 6 hráčů s elem přes 2700! Z toho 4 na straně Boru a 2 za Pardubice. Mírná ratingová převaha našich soupeřů se postupně projevila. Zatímco nám se nepodařilo využít šance, soupeři nemilosrdně skórovali.

Komentuje IM David Kaňovský:

Silnější Výstaviště Lysá nad Labem, které tuto sezónu prožívá oproti loňské sezóně spíše trápení, vyzvalo BŠŠ Frýdek-Místek. Domácí favorit nakonec těsně zvítězil zásluhou Tomáše Orala, neboť zbylých sedm partií skončilo remízou.

ŠK ZIKUDA Turnov, bojující o medaile, vyzval pražský Unichess, který si ještě nemohl být jistý svou záchranou v soutěži. Domácí postavili tým bez prvních tří cizinců, hosté nastoupili téměř kompletní. Domácí se postupně dostali až do vedení 2,5:1,5, hlavně zásluhou rychlé výhry Lukáše Vlasáka. Během první časové kontroly se však hráčům Turnova několik pozic vymklo z rukou a Pražané skóre otočili třemi výhrami v rychlém sledu.

V Lysé nad Labem nás čekal souboj dvou už téměř jasně sestupujících. ŠK města Lysá nad Labem vyzvala TJ Tatran Litovel. Domácí svou převahu potvrdili především na prvních 4 šachovnicích, kde vyhráli všechny partie. Celkově pak zvítězili 6,5-1,5.

Na Stavební fakultě v Brně se utkala Moravská Slávia Brno s Labortechem Ostrava. Zápas byl dlouho vyrovnaný, ale zápas nakonec rozhodly mladé opory hostujícího týmu, když za hosty si po bodu připsali Jiří Kočiščák a Richard Biolek junior. Celkově tedy 3-5.

DSC_2862

Příprava Moravské Slávie Brno v Olympijském parku (foto Vladimír Jagr)

V sobotním kole přivítal ŠK DURAS BVK Královo Pole ŠK Slavoj Poruba. Týmy nastoupily ve vyrovnaných sestavách a duel byl napínavý až do posledních minut. Nejdříve Ostrava vedla 2:0 po vítězstvích Roberta Cveka a Tomasze Markowského, za Duras poté srovnali Martin Blahynka a Tomáš Polák. Obrat výsledku se však nekonal, protože za Porubu zvítězili oba Poláci na prvních dvou deskách.  Na konečných 4,5-3,5 korigoval po téměř šesti hodinách hry brněnský kapitán Neklan Vyskočil. Zajímavostí je, že Duras během své tříleté extraligové účasti ještě proti Porubě nezískal ani jeden zápasový bod.

Zápas zhodnotil kapitán ŠK Slavoj Poruba Petr Dostál:

Napínavý zápas, ve kterém se přelévaly šance na obě strany. Nakonec jsme více sportovního štěstí měli my a utkání jsme dotáhli k vítězství.“

Hodnocení zaslal i kapitán ŠK DURAS BVK Královo Pole IM Neklan Vyskočil:

„Na Slavoj se nám tradičně nedaří, vždycky prohrajeme vyhraný zápas o gól. Nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy jsme sice vyhráli vzadu 3 : 1, ale vpředu to bylo naopak 0,5 : 3,5. Jasné šance nedali IM Valentin Dragnev proti GM Jakubowskému (nakonec remíza z pozice síly soupeře) a Kuba Roubalík proti IM Janu Sosnovi (výhra soupeře). Pěkně zahráli IM Martin Blahynka proti IM Lukáši Klímovi a spolehlivě bodoval také náš letošní gólostroj GM Tomáš Polák, soupeřům zahráli tradičně výborní Poláci.“

V nedělním kole ŠK Duras BVK Královo Pole vyzval Labortech Ostrava. Ostravští opět podali skvělý týmový výkon a zvítězili těsně 4,5-3,5.

Kapitán Labortechu Ostrava Aleš Krajiny zhodnotil celý víkend:

Naším cílem bylo přivést 6 bodů. Sobotní zápas se pro nás vyvíjel dobře, měli jsme ho pod kontrolou a zaslouženě jsme vyhráli.

V neděli to s námi z počátku vypadalo hůř, hrubou chybu udělal Petr Velička a v podstatě jsme z výkopu prohrávali 1:0. Během časových tísní se ale pozice různě přelévaly, a to nakonec v náš prospěch. Na druhé desce Marcin Dziuba udržel v první časovce prohranou pozici a obě zbývající partie skončily remízou, čímž nám tak zajistily těsné vítězství.

Utkání zhodnotil kapitán ŠK DURAS BVK Královo Pole IM Neklan Vyskočil:

Vyrovnaný zápas, kterému by asi více slušela remíza. Bohužel jsme zahodili jasně vyhranou partii na dvojce (GM Shengelia – GM Dziuba), kde David se třemi minutami na hodinách nezahrál celkem evidentní 40.Df2, po čemž by se soupeř asi už vzdal. Po této remíze se už nemusel GM Talla pokoušet o zřejmě nemožné prolomení valů Kuby Roubalíka a remízou jistil výhru soupeřů. Pěkný výkon předvedl na jedničce GM Kamil Miton proti našemu GM Niclasu Huschenbethovi.

Moravská Slávia Brno bojovala o další body s ŠK Slavoj Poruba, ale brněnským týmům tentokrát doma prostě nebylo přáno a Slávia trochu smolně prohrála 3-5. Zápas se nejprve vyvíjel lépe pro Brno po výhře Pavla Blatného, jenže poté za Ostravu zvládli lépe své pozice Krzysztof Jakubowski, Radomír Caletka a Lukáš Klíma, kteří otočili vývoj utkání.

Zhodnocení kapitána ŠK Slavoj Poruba Petra Dostála:

Začali jsme velmi špatně rychlou prohrou Davida Kaňovského. Obrat v zápase nastartovalo vítězství Lukáše Klímy. Poté nám pomohla hrubá chyba Rovena Vogela a tři body nám následně pečetila výhra Radka Caletky.

Zhodnocení za Moravskou Slavii Brno nám zaslal Michal Vávra:

Po tomto víkendu mám poprvé možnost (i když z toho nijak nejásám) psát ohlédnutí za dvojkolem, ve kterém jsme nezískali ani bod. Musím říct, že ten pocit není nic moc a nerad bych ho zažíval příliš často. Stručně se dá říct, že víkend byl z našeho pohledu (nikoli olympijským) festivalem promarněných příležitostí proti velmi kvalitním soupeřům. To platí zejména o zápasu proti Porubě, který jsme mohli a měli v klidu vyhrát. Ovšem i v prvním zápasu nás lídr Balogh bohužel nedotáhl do konce vyhranou partii, což mohlo celou psychologii a průběh zápasu ovlivnit. Ve druhém zápasu nedotáhli vyhrané partie Radek Sluka, který alespoň uhrál remízu a především Roven Vogel, který partii dokonce prohrál. Před závěrečným trojkolem bude třeba „namazat pod koleny“ a dohrát naši premiérovou účast v extralize s úsměvem a se ctí.“

ŠK Zikuda Turnov se snažila potrápit 1. Novoborský ŠK, ale marně. Lídr tabulky ani tentokrát 3 body nepustil a zvítězil 7-1, ačkoliv v některých partiích měl namále.

Kapitán 1. ŠK Novoborský Petr Boleslav zhodnotil víkend:

Po několika sezónách jsme zavítali na horkou půdu do Pardubic k bitvě o důležité tři body. Zásadní moment zápasu se odehrál na třetí šachovnici, kde David Navara černými získal celý bod proti Sergeji Movsesjanovi. Slibnou pozici dotáhl poté do vítězného konce Vlasta Babula a o zápasu bylo defacto rozhodnuto. 

Slabší sestavou doposud druhého Turnova jsme byli trochu překvapeni, ale rozhodně nic nepříjemného. V takové konstelaci se spíše jednalo o výši skóre než o zápasové tři body. Poctivý výkon nám přinesl výsledek 7:1.

Kapitán ŠK ZIKUDA Turnov IM Pavel Šimáček zhodnotil dvojkolo:

V sobotním zápase se nám podařilo zaskočit hosty z Unichessu svou sestavou. Po dvou poměrně rychlých remízách jsme získali dvě jasně vyhrané pozice, přičemž zbývající čtyři partie zdaleka nebyly rozhodnuty. Bohužel jsme zavěsili jen v jedné a zápas se nakonec zlomil v náš neprospěch v totálně nejasných pozicích na 2. a 8. šachovnici. 

V neděli jsme si chtěli především pěkně zahrát, ne každý den máte možnost se utkat se čtyřmi hráči první světové třicítky. Škoda nevyužitých šancí na 4. a 8. šachovnici, celkové skóre by vypadalo o chloupek lépe.

GASCO Pardubice si po sobotní prohře spravily chuť na Unichessu a v klidu zvítězili 5-3.

GM Martin Petr zhodnotil zápas za GASCO Pardubice:

V nedělním zápase proti pražskému Unichessu se role otočily, tentokrát jsme papírovou převahu potvrdili my. Při dobrém výkonu v závěrečném trojkole je zisk medaile stále reálný, takže budeme bojovat.

Kapitán Unichessu Jan Bartoš zhodnotil dvojkolo:

Od tohoto dvoukola jsme si kvůli síle soupeřů mnoho neslibovali.

Šance s Turnovem ale srovnal fakt, že nastoupil bez 3 horních desek. V napínavém zápase Unichess zvítězil 5:3 zejména díky 3 pěkným výhrám Černouška, Mariána Jurčíka a Šimka dosaženým skoro současně.

Pardubice nastoupily silné a prohra 3:5 je skoro lichotivá. 5 z našich 6 remíz bylo se silnějšími soupeři. Zvlášť cenná byla Michalíkova s Matlakovem a Bernáškova s Movsesjanem.

Šk města Lysá nad Labem si po prvních sobotních bodech připsala nečekaně další 3 body s BŠŠ Frýdek Místek. Zápas rozhodl skvěle hrající Van Dai Thai Nguyen a Tamas Petenyi (oba za víkend 2 ze 2).

Zhodnocení kapitán Šk města Lysá nad Labem IM Martina Červeného:

Sobotní zápas jsme zvládli bez problémů, i když na deskách měl Litovel určitě na důstojnější výsledek. Luboš Roško na dvojce chtěl vyhrát rovnou pozici a přehlédl figuru, na čtyřce Vojtovi Strakovi dokonce zazvonil mobil.

Výhru nad silným soupeřem zařídili výbornými partiemi Van a Tamás. Jsem rád, že se potvrdilo, co jsem psal minule. Že sice máme 0, ale ještě něco dokázat chceme 🙂 „

Výstaviště Lysá nad Labem nedalo TJ Tatranu Litovel šanci a zvítězilo jasně 7,5-0,5.

Kapitán Výstaviště Lysá nad Labem GM Vlastimil Jansa zhodnotil dvojkolo:

Vyhráli jsme oba zápasy – jeden vysoko, jeden těsně. V každém případě jsme spokojeni – samozřejmě, že zápas s Frýdkem-Místkem byl podstatně obtížnější než s Litovlí… Nicméně, zisk šesti bodů je asi zasloužený.

Hodnocení kapitána TJ Tatran Litovel Jana Krejčího:

Před tímto dvojkolem jsme si stanovili hlavně za cíl konečně zvítězit v nějaké partii, zvláště v sobotním utkání proti „B“ družstvu Lysé. Bohužel se nám to opět nepodařilo, i když jsme v některých partiích po bodu sahali, tak doufám, že při závěrečném trojkole se nám to podaří. Tento víkend rozhodl, že se umístíme na posledním místě a s konečnou definitivou sestoupíme, ale přesto jsme si dosavadní partie extraligy užívali a já pevně věřím, že to tak bude i při závěrečném trojkole a hráči budou na svoje účinkování v extralize s radostí vzpomínat.

O tom, kam poputuje titul, nikdo nepochybuje. O 2. a 3. místo se popere Labortech Ostrava, GASCO Pardubice a Výstaviště Lysá nad Labem. Teoretické šance na medaili má i ZIKUDA Turnov, ačkoliv si to dvěma prohrami zkomplikoval, malou šanci si stále drží i ŠK Slavoj Poruba, který má už sérii 4 výher v řadě. Sestupující jsou také téměř jasní, TJ Tatran Litovel a Šk města Lysá nad Labem, kterým by pomohl už jenom zázrak.

Závěrečné trojkolo nás čeká za dlouhé dva měsíce. 9. kolo začne 6. dubna v 16 hodin na Fakultě stavební v Brně, pořadatelem je stejně jako loni CHESS TEAM BRNO.

Online přenos na webu ŠSČR

Online přenos na serveru chess24

Tabulka extraligy, výsledky, soubory ke stažení