Extraliga odstartovala

Letošní sezóna Extraligy 2017-2018 začala až v půlce listopadu. Protože mnoho týmů posílilo, je otázkou, zda pro družstva 1. Šk Novoborský a Výstaviště Lysá nad Labem bude tento ročník opět jen povinným získáváním plného počtu bodů z každého zápasu.

Velkou změnou je začátek sobotního kola ve 14 hodin. Zápas prvního kola mezi Frýdkem Místkem a Nový Borem jako jediný začínal už v 10 hodin, takže v okamžiku, kdy se na většině místech začínalo hrát, Nový Bor za stavu 4:0 směřoval k hladkému vítězství. Favorit nezaváhal a zápas ovládl jednoznačně 6,5-1,5, celý bod za Frýdek si připsal Anton Korobov.

Já jsem osobně dohlížela na zápasy Litovle, která se zázračně drží v naší nejvyšší soutěži již několik sezón. Z letošní sestavy je však patrné, že si zápasy chtějí především užít a neskončit s kanárem. V prvním kole jediný zástupce Olomouckého kraje v Extralize vyzval Unichess. Soupeři z Prahy velmi brzy začali uplatňovat svou převahu, nejrychlejší vítězství v pouhým třinácti tazích si připsal Martin Jurčík. Pražané postupně navyšovali své vedení. Litovel nakonec dokázala vyvzdorovat jen bod a půl na skóre zásluhou remíz Vladimíra Bělunka, Pavla Strašila a Vojtěcha Straky.
http://www.chess.cz/wp-content/uploads/2017/11/20171118_140721.jpg

Další dva duely probíhaly v Lysé nad Labem. Výstaviště Lysá nad Labem proti Moravské Slávii Brno, nováčkovi Extraligy, potvrdilo roli favorita a zvítězilo jasně 6,5-1,5.

Šk města Lysá nad Labem svádělo s ŠK DURAS BVK Královo Pole mnohem vyrovnanější souboj o důležité body k záchraně. Nejprve se za domácí tým prosadil Tamás Petényi, poté však hostujicí Mateusz Paszewski a Martin Blahynka otočili stav na 4:3 pro Brno. Závěrečná remíza v partii Vyskočil-Worek rozhodla o třech bodech pro brněnský tým.

GASCO Pardubice, posílené o Zbyňka Hráčka, zavítalo na půdu Labortechu Ostrava. Domácí předvedli skvělý týmový výkon a díky výhrám Jiřího Kočiščáka a Vítězslava Rašíka zaslouženě zvítězili. Pardubický Robert Kempinski pouze zkorigoval závěrečné skóre na 4,5-3,5.

Navrátilec do Extraligy Zikuda Turnov hrál v Bílovci proti Slavoji Poruba. Bojovný zápas postupně vyšuměl do sedmi remíz, v poslední osmé partii však rozhodl o výsledku celého zápasu turnovský Lukáš Vlasák, který s trochou štěstí zúročil pěšce navíc a zajistil tím důležité tři body pro Turnov.

V nedělním kole Tatran Litovel vyzval 1. Novoborský ŠK, průměrný rozdíl ratingu na každé šachovnici činil asi 400 elo bodů, nebylo tedy divu, že se favorit velmi rychle ujal vedení. Cenné půlbody vybojovali Antonín Neoral proti Štěpánu Žilkovi a nejúspěšnější litovelský hráč víkendu Vojtěch Straka proti Viktoru Lázničkovi. V novoborském týmu si stoprocentní víkendovou bilanci nepokazili David Navara, Krishnan Sasikiran, Mateusz Bartel, Vlastimil Babula ani Tadeáš Kriebel.

Vojtěch Straka proti Viktoru Lázničkovi

Tým ŠK DURAS BVK Královo Pole se postavil Výstavišti Lysá nad Labem. Rychlé vedení favoritovi z Lysé zajistil Vojtěch Plát. Další body přidali Evgeniy Najer a Jan Krejčí a Výstaviště Lysá si poté bez problémů dokráčelo pro celkové vítězství.

Přidávám hodnocení kapitána ŠK DURAS BVK Královo Pole Neklana Vyskočila:
Lysá „B“ –  Duras 3,5 : 4,5 – Zápas se podobně jako loni vyvíjel za mírné převahy našich hráčů a nakonec také skončil naší nejtěsnější výhrou. Trochu zbytečnou porážku IM Cyrdy Ponížila s IM Tamásem Petényim kompenzovalo vítězství FM Mateusze Paszewského nad IM Petrem Špačkem
a o naší výhře nakonec rozhodl IM Martin Blahynka, kterému v superblokované pozici pomohl IM Jan Šuráň nevhodným otevřením. O naše vítězství jsme ještě mohli v závěru přijít, když se moje dlouhodobě vyhraná partie s WGM Joannou Worek měnila postupně v horor, v závěru však se šťastným remízovým koncem při oboustranném fyzickém vyčerpání duelantů i psychickém přihlížejících:-)

Duras – Lysá „A“ 2,5 : 5,5 – První tým Lysé byl proti nám i bez svých opor GM Ponomarjova, GM Landy a GM Jansy favoritem a roli bezpečně splnil. Podařilo se nám uhrát pět remíz, což bylo maximum našich možností, když některé z nich jsme uhráli jen s vypětím všech sil.

Šk města Lysá nad Labem opět bojovala o body k záchraně, tentokrát s Moravskou Slávií Brno. Zatímco první tři šachovnice opanovaly zahraniční posily Brna, se za Lysou prosadil pouze Jan Šuráň. Celkově tedy Brno zvítězilo 5:3.

Kapitán Šk města Lysá nad Labem Martin Červený zhodnotil uplynulý víkend: „Hned první dvojkolo pro nás bylo velice důležité, dá se říct záchranářské. Nastoupili jsme silní, ale ani jeden ze zápasů jsme nezvládli. Papírově by byla letos záchrana zázrakem, ale poprat se o to ještě chceme.

Na sobotní cennou výhru nad Pardubicemi tentokrát trochu se štěstím navázal Labortech Ostrava proti Zikudě Turnov. Za Ostravu sice brzy vyhrál Richard Biolek mladší, ale poté srovnala nová jednička Turnova Maxim Rodshtein. Klíčový bod připsal za Labortech Vladimír Talla na poslední šachovnici a tím rozhodl o výhře 4,5-3,5.

Přidávám ještě hodnocení obou zápasu kapitánem Turnova Pavlem Šimáčkem: „Zisk tří bodů z prvního dvojkola vzhledem k tříbodovému systému je lepší než 2x remizovat 4:4, což by oběma zápasům asi slušelo víc. V sobotu jsme měli trochu štěstí a v neděli zase trochu smůly, to ke sportu patří.

GASCO Pardubice se střetlo se Slavojem Poruba. Svá sobotní zaváhání napravili pardubičtí mladíci Christopher Repka a Jakub Půlpán, čímž zařídili důležité body za vítěství 5:3.

Hodnocení víkendu za GASCO Pardubice zaslal Martin Petr: „V úvodním dvojkole v Ostravě nám chyběli první tři hráči soupisky, bohužel se tato absence projevila. Ve vyrovnaném zápase s Labortechem jsme nevyužili početné šance, které jsme na šachovnicích měli, zatímco soupeři naše chyby trestali efektivněji. Chuť jsme si spravili v neděli s Porubou, to byl dobrý zápas a mírnou převahu jsme přetavili v zisk tří bodů. Už se těšíme na další dvojkolo, které hrajeme za 14 dní doma s Lysou.

V utkání Frýdku-Místku s Unichessem byli mírným favoritem domácí, přesto zápas po boji skončil nerozhodně 4:4. V družstvu Unichessu jistě panuje spokojenost, že si z víkendu veze domů čtyři body, k čemuž nejvíce pomohl Jiří Rýdl ziskem dvou bodů.

Další dvojkolo se koná již za dva týdny 2. a 3. prosince. Přijet podívat se můžete do Prahy, kde Unichess a Nový Bor vyzvou Ostravy, v Turnově a Pardubicích se vystřídají Lysé nad Labem a do Brna přijede Litovel a Frýdek-Místek.

Už je známo i místo závěrečného trojkola, které se stejně jako v loňském roce uskuteční v Brně pod taktovkou Chess Team Brno v prostorách Fakulty stavební VUT v Brně.