Extraliga dorostu pohledem hráče ŠK Sokol Klatovy

Ve dnech 12. – 14. dubna se ve Vlachovicích hrálo závěrečné finále Extraligy mládeže. Jeli jsme pro náš tým ŠK Sokol Klatovy vybojovat zlatou medaili. Rád bych se s Vámi podělil o můj pohled na závěrečná šachová klání.

V prvním zápase jsme se utkali s Vlašimí. Jako první skončila moje partie na 4. desce, kde byla zaknihována remíza. Další ukončené partie byly na 1. a 6. desce, kde si celý bod připsali Honza Miesbauer a Anička Tůmová. Další bod ve prospěch Klatov přidal Matouš Hlavina a tak bylo jasné, že Klatovy zvítězí. O něco později přidal další bod pro Klatovy Lukáš Dolanský a poslední partie se hrála na 2. šachovnici, kde Tomáš Hurdzan bránil horší, skoro prohranou koncovku, kterou nakonec udržel.  Klatovy zvítězily 5:1

Po prvním kole jsme si dali večeři a poté udělali týmový sraz, kde jsme si domluvili sestavu na další kolo. V rámci posílení týmového ducha a relaxu jsme si zahráli pár společenských her.

Ve druhém kole nás čekalo Staré Město. V zápase jsem nehrál já a Anička Tůmová. Moment překvapení pro soupeře, relax na další kolo pro nás. Zápas se vyvíjel v náš prospěch, neboť na 6. desce Matouš Eret stál lépe. Po pár hodinách jsme na 6. desce opravdu zvítězili a na 3. desce jsme stáli na výhru, protože Lukáš Dolanský získal figuru a svou materiální převahu uplatnil. Další dva body připsali Matouš Hlavina a Honza Miesbauer. Na druhé šachovnici v partii Hurdzan – Londin se soupeři dohodli na remíze. Bílý měl figuru víc, ale černý měl matové hrozby a bílý raději zvolil věčný šach. Poslední dohrál David Hák, který svou soupeřku přehrál a zapečetil výhru Klatov na 5,5 – 0,5.

Po dopoledním kole jsme si společně dali oběd a po něm nás čekalo společné focení u sochy dvou koček. A pak už hurá na další kolo v bojovné náladě, čekal nás tvrdý oříšek, Frýdek Místek „A“.

Zápas byl dlouhou dobu vyrovnaný, bohužel pro náš tým ale soupeř začal získávat malé plusy na 3. a 5. šachovnici. První partie skončila na 5. šachovnici, kde David Hák neudržel svou pozici a o něco později jsme prohráli i na 3. šachovnici. Poté se nám podařilo snížit rozdíl zásluhou Matouše Ereta a Honzy Miesbauera. Rázem byl stav 2:2. Šlo o body.   Tomáš Hurdzan byl vyhraný a všichni jsme čekali, že je jen otázka času, kdy vyhraje. Mezitím skončila moje partie na 4. desce. Snažil jsem se získat nějakou výhodu, ale soupeř vyrovnal a remizoval věčným šachem. V okamžiku mé remízy bohužel Tomáš ztratil věž, nechal si utéct soupeřova volného pěšce až do dámy. Bojovník Tomáš ještě chvíli vzdoroval, ale soupeř partii přeci jen dotáhl do vítězného konce. Klatovy tedy prohrály 2,5 – 3,5.

Po tomto zápase nám nikomu nebylo do smíchu. Ale jsme tým, který se nevzdává při prvním nezdaru. Večer jsme relaxovali u společenských her, holanďanů a to nám trochu pomohlo na chvíli zapomenout hořkou příchuť porážky. Nic nebylo ztraceno, další den bojujeme dál. Šli jsme brzy spát, abychom načerpali síly na ranní zápas, který měl vše rozhodnout.

Nastal den D. V posledním zápase sezony jsme se utkali s Polabinami, které právě před posledním kolem vedly o bod a k titulu jim stačila i remíza 3:3. Zápas začal pro nás špatně, protože Lukáš Dolanský se neubránil soupeřovu útoku a mohlo být i hůř! Tomáš Hurdzan ztratil kvalitu a Matouši Hlavinovi byla nabídnuta remíza, kterou po dlouhém přemýšlení přijal. Mezitím jsem se dostal do lepší koncovky a Honza stál na pokraji výhry. Partii Honza dotáhl do vítězného konce. Stav se vyrovnal. 1,5:1,5.  Tomáš statečně držel pozici i s kvalitou méně a byl úspěšný. Já jsem se postaral o výhru a vedení v zápase. Hráli jsme věžovku, kterou jsem později převedl do pěšcovky. Vytvořil jsem si dva volné pěšce, které soupeřův král nedokázal zastavit. Pozice je vidět na následujícím diagramu.

Kůsa Jakub (Šachklub Sokol Klatovy) – Nehyba Martin (2222 ŠK Polabiny)

 

1. Vc5 Vd7 2.Ke3 Vd5? Prohrávající chyba, černý se mohl zkusit bránit po 2…Vd1, ale i tak černý stojí špatně. 3.Vxd5! exd5

4. g4! Bílý si vytvoří volného pěšce jak na královském, tak na dámském křídle a černý je nebude moci zastavit. Následuje d4 5.Kd3 fxg4 6.fxg4 a5 7. bxa5 Kc5 8.a6 1-0

Vítězstvím jsme se ujali vedení v poměru 3:2 a stačila nám remíza k titulu v poslední hrané partii. Matouš Eret však nepřipustil žádné překvapení, soupeře přetlačil a získal vyhranou pozici, kterou dokázal vyhrát, jak je vidět na následující ukázce.

Eret Matouš (Šachklub Sokol Klatovy) – Brožka Karel (2222 ŠK Polabiny)

Zde již Matouš stojí lépe a výhodu pěkně uplatnil. 1.c4 bxc4 2. bxc4 Jb6 3.c5! Velmi nepříjemný tah, černý jezdec má omezené možnosti ústupu.

3… Jd5 je vynucený ústup (3… Ja4 4. Db3) (3… Jc4 4. Dc3 Df7 5. Sd3) (3… Ja8 nic neztrácí, ale kůň v rohu šachovnice stojí špatně) 4. Sd6 Ve8 5.Sxd5 cxd5 6. Dxd5 Kh8 7. Ve6 Bílý získal vyhranou pozici, kterou později vyhrál. Titul byl doma, Tým Klatov zvítězil 4:2.

Na vítězné vlně jsme si užili oběd a netrpělivě jsme čekali na vyhlášení. Vyhlášení bylo rychlé, každý dostal medaili a poté focení s Putovním pohárem. Úžasný pocit držet ho v ruce. Věřím, že příští sezona bude stejně vydařená jako ta letošní a zabojujeme o další mistrovský titul. Tak za rok! 🙂

Autor: Jakub Kůsa, Šachklub Sokol Klatovy