Extraliga – další dvě kola za námi

Termínový kalendář je nabitý, a proto Extraliga pokračovala nezvykle hned po dvou týdnech 3. a 4. kolem. Vystřídala se pořadatelská místa, hrálo se v Brně a Praze, Pardubicích a Turnově.

V Brně se dvojkolo uskutečnilo v reprezentativním prostředí na Fakultně stavební VUT. Moravská Slavia Brno v sobotním kole hostila BŠŠ Frýdek-Místek a ŠK DURAS BVK Královo Pole Tatran Litovel. Oba souboje byly pro všechny týmy důležité, protože se bojovalo u důležité body k záchraně. Především Frýdek chtěl napravit nepovedené první dvojkolo, proto přijel značně posílen.

Za Litovel vybojoval cennou půlku Vojtěch Straka a Vladimír Bělunek. Duras především zásluhou zahraničních posil Niclase Huschenbetha, Davida Shengelii a Valentina Dragneva jednoznačně zvítězil 7:1.

Zhodnocení kapitána ŠK DURAS BVK Královo Pole IM Neklana Vyskočila:

Výsledek je pro hosty možná až příliš krutý, nicméně herní převaha našeho týmu se postupně projevila. Velmi zajímavá partie s oboustrannými šancemi se hrála na trojce, kde se ale v kritické chvíli Lukáš Kuchynka proti našemu Valentinu Dragnevovi rozhodl pro úkryt krále na špatnou stranu a po otevření hry už nejnadějnější rakouský junior ukázal svou sílu.

V zápase Moravská Slavia Brno – BŠŠ Frýdek-Místek se domácí nejprve ujali vedení zásluhou Josefa Obšívače, za Frýdek brzy vyrovnal Jaroslav Bureš. Skóre na stranu Slavie obrátil Pavel Blatný. Zápasovou remízu Frýdku nakonec zachránil Stanislav Jasný, poté co uplatnil pěšce navíc.

DSC_7436

ŠK Zikuda Turnov přivítala ŠK města Lysá nad Labem, která překvapila pouze sestavou. Elovou převahu využili turnovští Jan Vykouk, Tomáš Kraus, Lukáš Vlasák i Tomáš Studnička a bezpečně dovedli svůj tým k vítězství 6:2.

Hlavním magnetem třetího kola byl duel GASCO Pardubice proti Výstavišti Lysá nad Labem, tentokrát Pardubice chtěli využít domácí prostředí a zabojovat o body, aby vůbec mohli pomýšlet na obhajobu bronzu. Postavili velice silnou sestavu i s polskou hvězdou Janem-Krzystofem Dudou na první desce. Výstaviště zase nechtělo ztratit body ve stíhacím souboji s 1. Novoborským Šk. Za stavu 3,5:3,5 dokázal Duda porazit Evgenie Najera a tím zajistil důležité 3 body v boji o medaile, za Pardubice ještě zvítězil Ilja Smirin a za Lysou Tomáš Oral.

Loňský mistr 1. Novoborský ŠK uvítal v luxusním hotelu v Praze také stoprocentní Labortech Ostrava. Nový Bor nastartoval výhrou bílými Štěpán Žilka, favorit poté nedal hostům šanci. Zabrali především zahraniční posily Pentala Harikrishna, Marcus Ragger a Alexei Shirov, celý bod si připsal i David Navara a uzavřel skóre na 6,5:1,5.

Kapitán Labortechu Ostrava Aleš Krajina nám zaslal své hodnocení:

Sobotní utkání s Novým Borem bohužel nepřineslo žádné překvapení. 1. Novoborský nastoupil s velmi silnou sestavou s velmistrem Širovem na 5. desce!

Udělali jsme jen hubené 3 remízy, když Miton, Kočiščák ani Velička nevyužili možností partie zremizovat. Nicméně porážka byla jasná a zasloužená. Tentokrát jsme opravdu na Nový Bor neměli.

Slavoj Poruba přijel do Prahy na Unichess pouze v sedmi lidech, body pro Unichess přidali Jiří Rýdl, který zatím předvádí výborné výkony a Marian Jurčík. Pražané potvrdili dobrou formu a skvělý vstup do sezóny vítězstvím 5,5:2,5.

Vyjádření kapitána Slavoje Poruby Petra Dostála:

Naše zápasy bohužel ovlivnil nesmyslný zkrat IM Karla Malinovského, který před zápasem s Unichessem bezdůvodně odjel z pražského hotelu Iris Eden. Celá událost se odehrála takto: IM Malinovský dorazil do hotelu v devět ráno, nicméně v tuto dobu nebyl ještě pokoj k dispozici. Načež IM Malinovský vyvolal na recepci hádku, která vyvrcholila telefonátem, ve kterém mi oznámil (mimochodem velmi vulgárně), že končí, odjíždí domů a okamžitě vypnul telefon. Bohužel tím poškodil celé družstvo a znevážil vystoupení Slavoje Poruba v extralize. Tímto se chceme omluvit šachové veřejnosti, že jsme byli nuceni odehrát obě soutěžní utkání pouze v sedmi hráčích.

IM Malinovský měl hrát na čtvrté šachovnici. Jeho neúčast tak zcela znehodnotila přípravu dalších čtyř hráčů v týmu, kterým se změnily barvy a soupeři. Přes všechny výše zmíněné komplikace však můžeme být hrdí na náš výkon v nedělním zápase, kdy jsme velkému favoritovi v sedmi kladli houževnatý odpor.

V neděli Labortech Ostrava v duelu s Unichessem potvrdil výborně rozehranou sezónu, body postupně zajistili ostravští Vítězslav Rašík, Kamil Milton, Artur Jakubiec, Jiří Kočiščák a Petr Velička zápas skončil jednoznačně 6,5-1,5.

Šk Slavoj Poruba nastoupil i na Nový Bor v sedmi, takže o výsledku bylo v podstatě od začátku rozhodnuto, po vítězstvích Davida Navary a Viktora Lázničky se konečný stav zastavil na 5,5-2,5 pro Nový Bor.

Zhodnocení kapitána Unichessu Jana Bartoše:

Ve 3. kole jsme hráli s Porubou, která nastoupila v 7. Podařil se nám dobrý zápas a zasloužená výhra 5,5:2,5 bez prohry. Soupeř sám o sobě nebyl nijak odevzdaný, ostatně ve stejné sestavě prohrál čestně stejným výsledkem i s Novým Borem.

Ve 4. kole hrál Unichess s Labortechem Ostrava. Tento zápas byl naopak zcela nepovedený a v mnoha partiích jsme spáchali strašnou minelu. Nicméně je lepší vybrat si slabší momenty najednou a odepsat jedněch 1,5:6,5 jako zde, než to drobit do mnoha zápasů.

Před dvoukolem bychom 3 body brali a jsme na ně hrdi i po něm.

Zhodnocení kapitána Labortechu Ostrava Aleše Krajiny:

V neděli jsme si spravili chuť a možná až příliš vysoko jsme rozdrtili Unichess, kdy všichni hráči hrajícími bílými své partie vyhráli a nikdo neokusil porážku.

S víkendem jsem spokojený, nakonec stávající 2-3 místo dává velmi dobré předpoklady do dalších bojů.

BŠŠ Frýdek-Místek vylepšil sobotní výkon a porazil ŠK DURAS BVK Královo Pole. Oba týmy takticky vystřídali jednoho hráče oproti sobotní sestavě, brzy zvítězil Igors Rausis, po časové kontrole přidal bod i Sergei Azarov a bylo prakticky rozhodnuto o výhře Frýdku. Závěrečný bod stejně jako včera přidal Stanislav Jasný. Za DURAS Tomáš Polák výhrou zkorigoval skóre na 5:3.

Zhodnocení kapitána ŠK DURAS BVK Královo Pole IM Neklana Vyskočila:

V zápase jsme tahali od počátku za kratší konec, když rychle prohrál Cyrda Ponížil s Rausisem. Na zázrak nestačilo ani zachránění několika horších pozic, neudrželi jsme jedničku a v závěru ani osmičku. Čestný úspěch zaznamenal Tomáš Polák proti Jakubu Szotkowskému, soupeři byli lepší.

Zhodnocení kapitána BŠŠ Frýdku-Místku Martina Surmy:

V sobotu jsme chtěli vyhrát a utkání se tak také vyvíjelo. Bohužel chyby nás připravily o vítězství a nakonec zachraňovali remízu. Neděle již byla dle našich představ a zcela zaslouženě jsme zvítězili. Zisk 4 bodů z víkendu je velice důležitý, protože se opět ukazuje, že soutěž je velice vyrovnaná.“

Moravská Slávia Brno vybojovala další tři body proti outsiderovi soutěže Tatranu Litovel, remízu získal pouze Jan Krejčí a Vojtěch Straka, v ostatních partiích hráči Slavie (Csaba Balogh, Marcin Tazbir, Bartolomiej Heberla, Pavel Blatný a Josef Obšívač) si připsali bod. Opět byl překonán rekord nejkratší resultativní partie, která skončila po 9 tazích vítězstvím Radka Sluky.

Zhodnocení zástupce kapitána Moravské Slávie Brno Michala Vávry:

Do druhého dvojkola jsme vstupovali se třemi body na kontě a jako vždy cílem si víkend maximálně užít, hrát kvalitní šachy a stav bodů rozšířit alespoň o další tři body. To se nám více než povedlo, když ve třetím kole jsme po velmi bojovném výkonu i s trochou štěstí (které ale přeje připraveným) uzmuli body silnému Frýdku-Místku a v neděli naprosto s přehledem zvládli souboj s papírově nejslabší Litovlí. Chtěl bych vyzdvihnout zejména výkon Pavla Blatného a Pepy Obšívače, kteří vyhráli obě své partie, ale i všem ostatním patří velký dík. Po 4.kolech jsme jako nováček soutěže uprostřed startovního pole a věřím, že jsme ve velmi silné soutěži ještě neřekli poslední slovo.

ŠK Zikuda Turnov chtěla potrápit favorita Výstaviště Lysá nad Labem, který potřeboval získat body po sobotní ztrátě. Utkání bylo napínavé, menší výhodu měla Lysá, ale všem hráčům Turnova se poradařilo favority udržet a zápas skončil osmi remízami.

Zhodnocení kapitána ŠK ZIKUDA Turnov IM Pavla Šimáčka:

S dvojkolem jsme spokojeni. Na sobotní zápas přijeli soupeři v osekané sestavě a zápas měl být pro nás jasnou záležitostí. Nakonec i byl, i když v některých partiích jsme se natrápili víc, než jsme čekali.

V neděli jsme, i přes oslabenou sestavu jednoho z hlavních favoritů extraligy, byli papírově slabší, ale příkladně jsme bojovali. Zhruba po dvou hodinách se začínalo rýsovat, že by zápas mohla rozhodnout jediná partie. Soupeři v průběhu celého zápasu nejvíc doufali v úspěch na třetí a sedmé šachovnici, my zase věřili v celý bod na páté desce, byť drama probíhalo i na druhé, šesté a osmé. Nakonec vše skončilo osmi remízami, což je pro Lysou další citelná ztráta v boji o titul, pro nás příjemný bod navíc.“

Pardubice navázali na sobotní výkon, bez zaváhání zvítězili i nad Šk města Lysá nad Labem 7,5:0,5 a z víkendu si odvážejí 6 bodů.

Přidávám hodnocení kapitána GASCO Pardubice GM Martina Petra:

„S druhým dvojkolem jsme samozřejmě spokojení, získali jsme důležitých šest bodů. V sobotu nám proti áčku Lysé vyšly dobře barvy a nové posily J.K. Duda a Ilya Smirin bílými figurami potvrdily svoji kvalitu. Naštěstí tak oba vyvážili můj trapný výkon proti Tomášovi Oralovi a zvítězili jsme o jeden bod. V neděli jsme béčku Lysé nedali šanci, výkonnostní rozdíl byl příliš velký.“

Zhodnocení kapitána ŠK města Lysá nad Labem IM Martina Červeného:

Víkend mi připomněl jednu hlášku ze Simpsonových, kde jede Bart jako žokej první dostih. „Kůň, od kterého nikdo nic nečekal, vůbec nic nedělá!“ Zkoušel jsem najít aspoň jedno pozitivum, ale za tenhle víkend bohužel nula 🙁

Už to s námi vypadá hodně zle nedobře…

DSC_7512

Fotky od Vladimíra Jagra

Další dvojkolo proběhne až v novém roce 13. a 14. ledna a opět se vrátí do Ostravy, Litovle, Frýdku-Místku, hrát se bude i v Praze.