David Navara slaví 10. titul z MČR

Jubilejní desátý titul mistra ČR v šachu získal David Navara na šampionátu v Plzni. Hráč širší světové špičky potvrdil svoje kvality a v devíti kolech povolil soupeřům jen tři remízy. Stříbro vybojoval Viktor Láznička, druhý hráč českého žebříčku, úspěch favoritů potvrdil bronzovou medailí Zbyněk Hráček.

„Jsem rád, že se mi turnaj podařilo vyhrát. Možná jsem hrál o trošku lépe než ostatní, ale ne o mnoho, spíš jako první mezi rovnými,“ řekl se svojí tradiční skromností k průběhu turnaje David Navara. Ten desátým zlatem ještě vylepšil svůj dosavadní rekord. Poprvé se nejlepší český šachista z mistrovského titulu radoval už v roce 2004, kdy mu bylo teprve 19 let.

Těžký moment Navara ustál v osmém kole, kdy se po nepovedeném zahájení musel dlouho bránit v horší pozici proti Jiřímu Štočkovi, vítězi loňského Czech Open, ale tlak soupeře se mu podařilo neutralizovat. Šlo o jednu ze tří Navarových remíz za celý turnaj, další dvě zapsal po partiích s pozdějšími medailisty. Ve čtvrtém kole svedl téměř šestihodinovou bitvu se Zbyňkem Hráčkem, svým předchůdcem na pozici české jedničky a bývalým 20. šachistou světa, v kole šestém se pak o bod podělil s českou dvojkou Viktorem Lázničkou.

Před posledním kolem měl Navara na pronásledovatele náskok půl bodu, který ještě navýšil kontumační výhrou nad Karlem Malinovským. Stříbro na MČR v Plzni, které se kvůli protiepidemickým opatřením hrálo bez diváků, vybojoval Láznička, bronz bere Hráček.

Velmi dobrý výkon podal na seniorském šampionátu Václav Finěk, podle ratingu světová jednička mezi desetiletými chlapci. Atakoval dokonce normu mezinárodního mistra, která mu však nakonec unikla o půl bodu. V celkovém pořadí skončil Finěk na 14. místě a nechal za sebou třeba velmistry Petera Michalíka nebo Pavla Šimáčka.

„Mistrovství republiky mělo po celých devět kol vynikající náboj. Sportovním vrcholem byla asi partie Navary a Hráčka, jejíž koncovku by si měli nastudovat všichni šachisté jako učebnici. Nebojácné  výkony mladičkého Václava Fiňka a dalších talentů jsou obrovským příslibem do budoucna, potěšující je i šesté místo úřadujícího mistra Evropy do 18 let Thai Dai Van Nguyena,“ zhodnotil průběh šampionátu předseda Šachového svazu ČR Martin Petr.

MČR mužů proběhlo v reprezentačních sálech Secese Plzeňského prazdroje, a to v rámci Šachového festivalu Plzeň 2020. Záštitu nad ním převzal ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček. Boje na šachovnicích mohli diváci sledovat živě ve streamu s komentářem velmistra a předsedy ŠSČR Martina Petra.

Další informace najdete na stránkách turnaje, konečné výsledky jsou zde.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů – zleva náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Ivana Bartošová, hlavní organizátor turnaje Petr Herejk, předseda ŠSČR Martin Petr, stříbrný medailista Viktor Láznička, zlatý David Navara, bronzový Zbyněk Hráček.

tisková zpráva