David Navara remizoval s mistrem světa

Velmi dobře odehrál český velmistr David Navara první dvě partie na skvěle obsazeném turnaji Shamkir Chess 2018 v Baku. Po remíze s domácím Raufem Mamedovem z Ázerbajdžánu vybojoval Navara nerozhodný výsledek také s úřadujícím světovým šampionem Magnusem Carlsenem.

Partie s mistrem světa byla zajímavá, Navara černými figurami v Caro-Kannově obraně vyrovnal hry a po krátké taktické zápletce a výměně dam dospěla partie do vyrovnané koncovky. Tu Navara s přehledem udržel a oba hráči v 50. tahu podepsali remízu.

V hlavním městě Ázerbájdžánu se sešla prvotřídní konkurence, turnaj se hraje jako Memoriál Vugara Gašimova, na počest někdejšího desátého hráče světového žebříčku, který zemřel v roce 2014 v pouhých sedmadvaceti letech. V kulturním centru Heydar Aliyev hraje deset šachistů z elitní světové čtyřicítky o 100 tisíc Eur.

Kromě Davida Navary, Raufa Mamedova a Magnuse Carlsena to jsou obhájce loňského prvenství Šachrijar Mamedjarov, Ding Liren, Sergej Karjakin, Anish Giri, Veselin Topalov, Tejmur Radžabov a Radoslaw Wojtaszek. Český velmistr Navara má s většinou soupeřů negativní bilanci, kterou by pochopitelně rád vylepšil: „Kdybych uhrál 50 procent bodů, rozhodně bych byl spokojen. Čtyři body bych považoval za celkem normální výsledek,“ řekl před odletem do Baku.

Šachisté se tam utkají v devíti kolech každý s každým. Pokud o vítězi nerozhodnou partie klasického šachu, přijdou na řadu dvě partie v rapid šachu, dále pak bleskový šach a v případě nutnosti ještě Armageddon (6 minut bílého s povinností vyhrát proti 5 minutám černého). Turnaj vyvrcholí v sobotu 28. dubna.

Odkaz na přenos partií

Krátké video ze závěru partie Carlsen – Navara.

(Tisková zpráva ŠSČR)