Čtení na víkend: úspěch šachů mezi esporty a vzpomínka na Věru Menčíkovou

Co číst tento víkend? Média v minulém týdnu připomněla hned několik významných hráček světového šachu. Magazín Ona DNES zavzpomínal na sedminásobnou mistryni světa Věru Menčíkovou a časopis 100+1 zahraniční zajímavost detailně rozebral úspěšnou gruzínskou ženskou šachovou školu. Nevynechejte ani článek věnovaný raketovému růstu esportu, kde hrají šachy velmi důležitou roli.

Ona DNES: První dáma šachovnice

Boubelatou tváří a postavou připomínala víc královnu skvělých koláčů, jenže Věra Menčíková mistrovsky vládla jinému poli. Přesněji: Čtyřiašedesáti černobílým polím.

Článek v pdf k přečtení zde.

100+1 zahraniční zajímavost: Gruzínský tah dámou

Gruzínky vládly šachu zejména v sovětské éře, ale daří se jim i dnes. Nová generace přitom prahne po stejném úspěchu, jakého se dostalo hrdince seriálu Dámským gambit – tedy patřit mezi nejlepší bez ohledu na pohlaví.

Článek v pdf k přečtení zde.

Drbna.cz: Profesionální soutěžení v hraní videoher vzalo svět doslova útokem

Jedná se o jedno z nejrychleji rostoucích odvětví zábavního průmyslu vůbec, v roce 2018 činil celosvětový obrat esportu neuvěřitelných 140 miliard USD, tedy zhruba 60 procent českého HDP za stejný rok. Profesionální hraní stříleček, klikaček a strategií tak vydělává třikrát více než celý filmový průmysl dohromady a světoví top hráči počítačových her začínají stále více připomínat špičkové hráče klasických sportů. Tedy s tím rozdílem, že e-atleti berou více peněz.

Lidové noviny: Mátožný mistr světa

Mistrovi světa se v posledních měsících nedaří – naposledy Magnus Carlsen triumfoval na Altibox Norway Chess 2020 v půli října, od té doby nevyhrál žádný turnaj. O víkendu měl další šanci, ale ve finále turnaje Opera rapid opět nestačil na filipínsko-amerického velmistra Wesleye Soa.

Článek v pdf zde.

Vyškovský deník: Na 64 polích