Chess.com Clubs League pro reálné kluby

Do 5. června se mohou hlásit OTB (over the board) kluby do oficiální soutěže na serveru Chess.com. Hrát se bude od 12.6. do konce srpna. Další důležité informace najdete v souhrnu níže.

Jedná se již o 3. sezonu soutěže. Poslední ho ročníku, který se hrál na konci minulého roku, se zúčastnilo celkem 36 klubů v divizi A (minimum 12 hráčů na zápas) a 34 klubů v divizi B (minimum 6 hráčů na zápas). Právě divize B byla velmi úspěšná pro české kluby. GROP a TJ Valašská Bystřice skončily ve čtvrtfinále a TJ Bohemians Praha se probojoval až do finále. V něm nakonec velmi těsně prohrál se švédským klubem Wasa 10:14 a 10,5:11,5. O kvalitě soutěže svědčí, že soupeř Bohemky do finále nasadil 4GM, 1WGM a další 3 titulované hráče a ani to jim málem nestačilo (pokud by někoho zajímalo více detail, tak je najde např. v souhrnu http://www.sachybohemians.cz/?p=11622)

A teď k aktuálnímu ročníku, resp. základním informacím o celé soutěži:

  1. com Clubs League je oficiální soutěž pro kluby v herně Chess.com, která je otevřena pouze klubům reprezentujícím oficiální kluby z reálného světa¨
  2. Týmy jsou rozděleny do dvou divizí podle minimálního počtu hráčů na zápas. Pro divizi A je minimum 12 a pro divizi B 6. Pokud není minimum splněno, tak se kontumují zápasy na neobsazených šachovnicích.
  3. Jedná se primárně o zábavu. Není žádné startovné. Odměny jsou spíše symbolické v podobě členství v herně Chess.com zdarma pro nejlepší hráče z nejlepších týmů (přesné odměny najdete na https://www.chess.com/news/view/clubs-league-prizes-season-3)
  4. Hraje se jedno utkání týdně. Oficiální hrací čas je sobota v 19:00, ale s ohledem na různé časové zóny se může s utkáním hýbat v rámci konkrétního víkendu.
  5. Hraje se 7 kol v základní části (od 12.6. do konce července) a následně play-off pro nejlepších 16 klubů každé divize (srpen)
  6. Každé utkání se skládá za dvou zápasů. Nejdříve se hraje rapid v tempu 15+2, po kterém následuje blitz 3+2
  7. Utkání se hrají v herně Chess.com v rámci standardní funkcionality Live Chess. Za obě strany se přihlásí co nejvíce hráčů, kteří se seřadí dle ELO na serveru a v daný čas se začne hrát. Pokud má některý tým více hráčů než druhý, tak ti jsou při začátku zápasu ze soupisky vyřazeni.
  8. Kompletní pravidla naleznete zde: https://www.chess.com/news/view/clubs-league-season-3-rules

Do současného ročníku jsou zatím z Čech přihlášeni TJ Valašská Bystřice a TJ Bohemians Praha. Přidáte se i Vy?

Hlásit se můžete do 5.6. v rámci klubu: https://www.chess.com/club/chess-com-clubs-league11

Pokud budete mít nějaké otázky, tak doporučuji český klub pro administrátory českých klubů na herně Chess.com: https://www.chess.com/club/czech-admins, kde Vám určitě někdo poradí.

Petr Zelenka