Česká účast na Online šachovém mistrovství světa pro vězně 2021

Již v roce 2019 spustila Mezinárodní šachová federace FIDE projekt  „Šachy do vězení“ a záhy se poprvé do tohoto projektu zapojila i první česká věznice. (informovali jsme zde ).

V březnu 2020 FIDE poprvé podepsala dohodu  o spolupráci s Kanceláří šerifa v Cook County, kde se nachází věznice. V této věznici již od roku 2012 probíhá intenzivní program využívající šachovou hru jako prostředek ke zvyšování úspěšnosti při znovu začleňování propuštěných do společnosti. Během prvního roku jich prošlo programem přibližně 600. Hlavními osobnostmi tohoto programu jsou šerif Thomas Dart a šachový trenér Mikhail Korenman. (podrobnosti zde)

Photo: Alex Garcia, Chicago Tribune

V dubnu tohoto roku informovala FIDE na svém webu o startu dalšího projektu, tentokrát pod názvem Chess for Freedom.  Tento projekt je zaměřen na využívání šachu jako vzdělávacího nástroje a podporu sociální inkluze ve věznicích v různých částech světa a probíhá pod patronátem 12. mistra světa, velmistra A. Karpova.

V červenci 2021 FIDE vyhlásila  první   Interkontinentální online šachové mistrovství pro vězně v termínu 13. – 14. 10. 2021 při příležitosti Mezinárodního dne vzdělávání ve věznicích.

Zveřejněné   propozice a pozvánka byly rozeslány na příslušná oddělení Generálního ředitelství vězeňské služby ČR s žádostí o další postoupení informací do jednotlivých nápravných zařízení kompetentním pracovníkům.

V dostatečném předstihu se k účasti přihlásila hned dvě česká nápravná zařízení  se svými čtyřčlennými týmy. Ačkoli původní propozice turnaje umožňovaly účast pouze jednomu družstvu z každého státu, podařilo se dojednat s ředitelem turnaje výjimku a zahrát si tak mohlo hned osm našich hráčů z věznice v Ostrově a z detenčního ústavu v Opavě. Ve věznici Ostrov se zajištění účasti ujal pan Petr Zelenka a v Opavě pan Pavel Žurek.

Není snadné zorganizovat online turnaj pro týmy z tak specifického prostředí jako jsou věznice, které jsou limitované vlastními pravidly ohledně přístupu vězňů k počítačům a všeobecně pravidly denního režimu a které jsou navíc rozmístěné po celém světě, v různých časových pásmech. Proto bylo velmi vítaným počinem organizátora uspořádání pro všechny pracovníky věznic zoom konference, kde se všichni seznámili s podrobnostmi a měli příležitost získat odpovědi na otázky v nejasných či komplikovanějších aspektech turnaje.

Tato zoom konference proběhla 15. září.

V dalších dnech obdržely všechny přihlášené věznice pro své hráče herní účty na platformě www.chess.com. V rámci bezpečnostních opatření byly tyto účty bez obvyklých komunikačních prvků, například bez možnosti chatovat, a bez jakýchkoli osobních údajů. Nicméně po celou zbývající dobu do hlavního turnaje všichni mohli tyto herní účty využívat pro vlastní tréninky.

Celkem 42 týmů bylo rozděleno do 6 skupin, které byly sestaveny dle příslušnosti do časového pásma. Turnaj byl organizován jako sedmikolový v rapidovém tempu 10 minut na partii + 5 sekund na tah.

Chess-Results Server Chess-results.com – Intercontinental Chess Championship for Prisoners

Naše týmy Czech Republic 1 a 2 byly zařazeny do čtvrté a páté skupiny. 13. října 2021 přesně ve 13:00 byly v těchto skupinách zahájeny vzájemné zápasy.

Ne všechna kola proběhla bez problémů, některé věznice ze zahraničí se potýkaly s problematickým připojením, některé týmy se zahájením partií. Náročné role rozhodčího se zhostil IA Nebojsa Baralic ze Srbska, s technickými záležitostmi a s komunikací mezi soupeřícími týmy pomáhala Nadia Kravchuk.

Dle pravidel nemusely být hrací místnosti snímány kamerami, ale každá věznice, respektive její dohlížející pracovník byl přítomen na zoom konferenci pro technickou podporu. Pokud některá věznice snímala své hráče, bylo doporučeno nezveřejňovat jejich tváře ani osobní údaje.

     

Photo: Aktuality  www.vscr.cz

Při svém premiérovém startu na turnaji tohoto formátu české týmy především sbíraly zkušenosti. Tým Czech Republic 1 (Opava)  skončil ve skupině na 7. místě a tým Czech Republic 2 (Ostrov ) na 5. místě ve skupinách. Do druhého dne turnaje  se tedy bohužel neprobojovaly. 15. 10. 2021 se ve finále utkalo Mongolsko a Zimbabwe, kde Mongolsko zvítězilo těsně 4,5 : 3,5. Turnaje se zúčastnily i týmy žen a ve finále zvítězily hráčky týmu Gruzie 3 před Ruskem, Trinidadem a Tobago a Ukrajinou.

Celý turnaj bylo možné také sledovat prostřednictvím přímého více než desetihodinového  přenosu na youtube.com,  kde se komentáře ujal GM Alejandro Ramirez, dobře známý z šachových přenosů ze studia Saint Louis Chess Club.

A jak celou událost komentují přímí účastníci z ČR?  Přečtěte si jejich odpovědi na naše otázky.

 

Odpovídá Mgr. Petr Zelenka, věznice Ostrov

Jak často se šachy objevují v náplni volného času vězňů ve výkonu trestu?  

Relativně často. Šachy nezřídka bývají i součástí programů zacházení jako zájmová aktivita, kterou si odsouzení  volí.

Trénují vězni cíleně šachy nebo se jen věnují volné hře?

Několik pro hru zapálených odsouzených (cca 8) i šachy trénují + také konzultují hry s pracovníky věznice (vedoucí aktivitu šachový kroužek a jeden zaměstnanec aktivní a v turnajích úspěšný šachista – bohužel už odchází do důchodu)

Jak bylo složité zorganizovat účast na online turnaji Chess for Freedom, co bylo nejnáročnější?

Díky podpoře paní Souralové a odhodlání nás dvou s panem Peroutkou to šlo snadno – výhoda, že pan Peroutka je ajťák i šachista v jednom. 

Máte v knihovně nějaké šachové knihy? Budou moci vězni nadále využívat své přidělené hráčské účty na chess.com? Mají vězni nějakou možnost sledovat šachové dění?

Účty už jsou odstraněny – byly zřízeny výhradně pro turnaj.  Nějaká literatura zde se půjčuje.

Nějaké šachové plány do budoucna?

Bude-li další ročník, přemýšleli jsme udělat před ním turnaj zde mezi vězni a z nich vybrat reprezentanty do týmu.

 

Odpovídají hráči, věznice Ostrov

Kdy a kde jste se naučil hrát šachy?

Hráč 1: Od babičky na chalupě v deseti letech.

Hráč 2: Od sedmi let hraji s bratrem.

Hrál jste někdy závodně v klubu nebo jste měl zkušenosti s hrou šachů online?

Hráč 1: Ne, pro šachy online jsem měl staženou aplikaci.

Hráč 2: Ne.

Jak často hrajete šachy ve výkonu trestu?  Proč vás šachy baví?

Hráč 1: Denně, mám rád souboje a strategii.

Hráč 2: 5x týdně.

Jak jste prožíval tento turnaj?

Hráč 1: Byly to nervy a užil jsem si to.

Hráč 2: Turnaj se mi líbil, mrzí mě, že jsem dělal zbytečné chyby – neměl jsem zkušenost se hrou na čas.

 

Odpovídá vrchní komisař mjr. Pavel Žurek, Detenční ústav Opava

Jak často se šachy objevují v náplni volného času chovanců ve výkonu zabezpečovací detence?

V rámci organizovaných programů ve výkonu zabezpečovací detence v DÚ Opava mají chovanci možnost hrát šachy, vedle dalších společenských her jedenkrát až dvakrát týdně, v případě zájmu v rámci volného času i častěji.

Trénují chovanci cíleně šachy nebo se jen věnují volné hře?

Chovanci cíleně šachy netrénují, věnují se volné hře.

Jak bylo složité zorganizovat účast na online turnaji Chess for Freedom, co bylo nejnáročnější?

Odborným zaměstnancům se úvodem podařilo motivovat k účasti a dlouhodobé přípravě jedno čtyřčlenné mužské družstvo, což bylo s ohledem na specifika této skupiny vězněných osob velkým počátečním úspěchem. K nejsložitějším úkolům patřilo zajištění technické podpory v prostředí detenčního ústavu (počítače, notebook, připojení) a průběžná komunikace s pořadateli v anglickém jazyce, tady je na místě poděkování za koordinaci paní Mgr. Souralové z Šachového svazu ČR. Díky nadstandardnímu organizačnímu nasazení speciálního pedagoga a pomoci informatiků a také díky podpoře vedení detenčního ústavu proběhla celá příprava i samotný turnaj bez větších potíží.

Máte v knihovně nějaké šachové knihy? Budou moci chovanci nadále využívat své přidělené hráčské účty na chess.com? Mají  nějakou možnost sledovat šachové dění?

V ústavní vězeňské knihovně nejsou k dispozici šachové knihy. Přidělené hráčské účty na chess.com byly aktivovány pouze pro potřeby turnaje, z hlediska kybernetické bezpečnosti není takové připojení v současné době v zařízeních Vězeňské služby možné. Chovanci obecně šachové dění cíleně nesledují.

Nějaké šachové plány do budoucna?

Zapojení do tak rozsáhlého online šachového projektu bylo v podmínkách výkonu zabezpečovací detence nadstandardní, přineslo nové podněty a zkušenosti a vyvolalo převážně pozitivní reakce odborného i lékařského personálu, ale také chovanců samotných. Je téměř jisté, že šachy zůstanou i nadále v programové nabídce aktivit.  Bylo by fajn, kdyby chovanci mohli využívat zřízené přihlašovací účty pro hraní šachů online.

 

Odpovídají hráči, DÚ Opava

Kdy a kde jste se naučil hrát šachy?

Hráč  1: V 5 letech, hrát jsem se učil s dědou.

Hráč 2: Když mi bylo 10 let v roce 1977, doma s otcem a bratrem.

Hráč 3: Jako dítě, v hospodě a teď v detenci.

Hráč 4: Šach jsem se naučil o prázdninách u dědečka, naučil jsem se je a pochopil asi v 10 letech.

Hrál jste někdy závodně v klubu nebo jste měl zkušenosti s hrou šachů online?

Hráč 1: Hrál jsem závodně za Krásnou Lípu, online jsem hrál ve věznici Rýnovice.

Hráč 2: Hrál jsem závodně za Třinec od 15 let, hrával jsem různé turnaje a to jak vážné partie, tak bleskové šachy nebo rapid šachy. Rovněž i korespondenční šach.

Hráč 3: Ne, nikdy.

Hráč 4: Ne, nikdy.

Jak často hrajete šachy ve výkonu trestu?  Proč vás šachy baví?

Hráč 1: Hraji jedenkrát týdně, dobré jsou pro trénink paměti.

Hráč 2: Zatím jenom příležitostně. Baví mě, protože je to můj životní koníček.

Hráč 3: Teď už moc nehraji, mám rád jiné stolní hry.

Hráč 4: Zahraji si 1-2x za měsíc. Šach jsou zajímavá strategická hra.

Jak jste prožíval tento turnaj?

Hráč 1: Měl jsem trému ze soupeřů, celkově mě to bavilo.

Hráč 2: Velmi dobře, neboť řešení na diagramech z knih, časopisů, novin apod. jsem se v minulosti učil, takže jsem se cítil před obrazovkou velmi silný a dobře jsem se vžíval do hry.

Hráč 3: Moc jsem ho neprožíval, ale bavil mě, rád bych si ho zopakoval, bylo tam několik vyrovnaných partií, které jsem mohl vyhrát, ale bohužel jsem byl zbrklý, mrzí mě, že jsem nezískal více výher, a ta zbytečná remíza, kterou jsem mohl bez problémů vyhrát, jen kdybych se na pár vteřin zamyslel.

Hráč 4: Prožitek z turnaje mám smíšený, protihráči si vedli skvěle, sice jsem prohrával a bavil jsem se.

 

 


Odkazy týkající se turnaje a projektu Chess for Freedom

Článek The Guardian  UK prisoners allowed to play chess in global online tournament | Prisons and probation | The Guardian

Video upoutávka na Youtube.com  Chess For Freedom | Teaser | The first Intercontinental Online Chess Championship for Prisoners | – YouTube

Social Commission Chess for Freedom.pdf (fide.com)

Chess for Freedom, DRAFT CONCEPT (fide.com)

Zpráva na webu Vězeňské služby ČR Interkontinentální online šachové mistrovství pro vězně | Vězeňská služba České republiky (vscr.cz)


 

Děkujeme všem pracovníkům z věznice Ostrov i z DÚ Opava za pomoc s organizací účasti českých hráčů na tomto neobvyklém turnaji. Doufáme, že se jejich dobré zkušenosti stanou inspirací i dalším nápravným zařízením a v budoucích podobných turnajích se česká účast ještě rozšíří.