Češi vyhráli Světovou ligu v online šachu, ve finále porazili Srbsko

Šachový tým České republiky dokázal vyhrát sedmý ročník online Světové ligy. V sobotu 22. května v rozhodujícím utkání Češi porazili i díky účasti domácí jedničky Davida Navary a dalších špičkových hráčů Srbsko.

Live Chess World League je online šachovou ligou, která probíhá již sedmým rokem na internetové herně Chess.com. Do národního týmu se může přidat každý registrovaný šachista, během utkání jsou hráči párováni se svými soupeři podle ratingu Elo.

Český tým letos dokázal porazit Rusko, Peru, Kazachstán, Bosnu a Hercegovinu, Filipíny či Francii a jedinou prohru si připsal právě se Srbskem v základní skupině. Nedělní souboj byl tak právoplatným vyvrcholením letošního ročníku. Účast v utkání proti Srbsku, které se opíralo o mnoho velmistrů a mezinárodních mistrů, přislíbil i David Navara a další členové nejužší domácí špičky Tomáš Polák, Vojtěch Plát, Jiří Jirka a další.

Posílený český tým měl od začátku nad Srby navrch a téměř dvouhodinová bitva nakonec skončila jasným výsledkem, když rozhodující výhry národního týmu byly připsány v bulletu a následně i blesku.

„Gratuluji všem, kteří se zúčastnili. Srbům jsme oplatili předchozí porážku, a to ve velkém stylu. Doufám, že se nám příští sezonu podaří obhájit titul a David Navara bude pravidelně nastupovat,“ zhodnotil vítězství ve Světové lize předseda ŠSČR Martin Petr, jenž se nedělního utkání sám aktivně zúčastnil a zároveň živě komentoval partie ostatních.

Záznam najdete na YouTube kanálu ŠSČR.

V rámci utkání Světové ligy se vždy odehrají tři turnaje: turnaj v bullet šachu (1 minuta na partii+1 sekunda za každý provedený tah), bleskovém šachu (5+2) a rapid šachu (10+2). Do této sezóny zasáhlo před sobotním finále 265 českých hráčů a hráček, kteří odehráli celkem 2932 partií.

Výsledky Světové ligy najdete zde.

Úspěchu národního týmu si všimla i ČT sport, kde byla odvysílána reportáž v Brankách, bodech, vteřinách!