Červencový Newsletter pro členy ŠSČR

Červencový Newsletter pro členy ŠSČR ve formě článku:

Prague International Chess Festival 2021

Jeden z mála turnajů hraných naživo za účasti hráčů širší světové špičky se odehrál v červnu v Praze. Masters turnaj ovládl americký velmistr Sam Shankland ziskem 5,5 bodu ze 7 kol. Z českých hráčů se v tomto turnaji velmi dobře uvedl Thai Dai Van Nguyen, který získal 50 % možných bodů a skončil čtvrtý. Davidu Navarovi se bohužel příliš nevedlo a obsadil celkové osmé místo. V turnaji Futures pro mladé naděje se zrodil nějvětší český úspěch, jelikož turnaj vyhrál Jakub Vojta a bronzovou příčku získal Matouš Hlavina. Silně obsazený Open turnaj ovládl polský velmistr Krzyzanowski, z českých hráčů byl nejlepší GM Martin Petr na čtvrté pozici. Tímto umístěním se GM Petr rovněž kvalifikoval do MČR mužů 2021. Podrobnější informace o festivalu naleznete na webu ŠSČR.

Vyhlášení kategorie Futures (zdroj: fotogalerie pořadatelů)

MČR juniorů, juniorek a mládeže 2021

V úterý 29. června skončila v Koutech nad Desnou zatím největší letošní šachová akce. O mistrovské tituly se bojovalo v mládežnických kategoriích (H,D 10-16) a taktéž v uzavřených turnajích juniorů a juniorek. Kromě mistrovských kategorií mládeže a juniorů se odehrál doprovodný FIDE a Národní open, dále se uskutečnil bleskový turnaj a řada dalších doprovodných akcí. V kategorii juniorů zvítězil Richard Mládek před Markem Mičou a Richardem Stalmachem, nejlepší juniorkou se stala Kristýna Laurincová, stříbro získala Anna Lhotská a bronz brala Lada Zelbová. Detailnější informace o celé akci a přehled výsledků všech kategorií naleznete na webu ŠSČR.
Vyhlášení MČR juniorů (zdroj: fotogalerie pořadatelů)

Mistrovské soutěže družstev mládeže

Díky postupnému rozvolňování epidemiologických opatření v České republice se v první půlce června mohly odehrát některé soutěže družstev mládeže. O víkendu 5. – 6. června 2021 se dohrávalo 5. – 7. kolo Extraligy mládeže. Z obou skupin (západ a východ) postupují do finálové skupiny 4 týmy. Ze západní části postoupily týmy Desko Liberec, Šachklub Sokol Klatovy, KŠ Říčany a Šachová akademie VŠTE. Z východní části je doplní BŠŠ Frýdek-Místek, ŠK Staré Město, TJ Spartak Vlašim a ŠŠPM Lipky HK. Bližší informace naleznete na webu ŠSČR. O dalším víkendu (11. – 13. června) se v pražském hotelu Don Giovanni uskutečnilo MČR družstev mladších žáků. Turnaje se celkem zúčastnilo 28 týmů. Mistrovský titul si odvezlo družstvo ŠK Staré Město „A“, druhý skončil tým Region Panda a bronz putoval do Klatov.