Boris Gelfand míří opět po čtyřech letech do Prahy

Do zahájení 5. ročníku Prague International Chess Festivalu zbývají tři měsíce. Kdo zasedne v hlavním turnaji Masters nebo v turnaji Challengers, je nyní patrně to nejdůležitější, co fanoušky zajímá.

Do Prahy, potažmo do hotelu Don Giovanni, se po pěti letech vrací legenda světového šachu, vyzyvatel o titul mistra světa Boris Gelfand. Jako účastník Masters turnaje byl u samého začátku Prague International Chess Festivalu v roce 2019. V posledním kole porazil obhájce loňského prvenství Pentalu Harikrishnu, díky čemuž dělil v konečném pořadí stříbrnou příčku.

Přestože izraelská šachová star oslaví své již 55. narozeniny, a to 24. června právě v průběhu našeho festivalu, co se týče aktivního šachu Gelfand rozhodně bitevní pole neopouští. V právě skončeném Mistrovství Evropy jednotlivců v Srbské Vrnjačka Banja obsadil se 7,5/11 body 28. příčku a v květnu zamíří na prestižní TePe Sigeman & Co Chess Tournament do švédského Malmö. „Mít takovou personu na startovní listině je pro každý šachový podnik, ten náš nevyjímaje, velkou poctou,“ nezakrývá nadšení ředitel turnaje Petr Boleslav.

Účast v roce 2019 není jedinou stopou Borise Gelfanda v pětileté historii pražského šachového festivalu. V roce 2020 se v rámci 2. ročníku zhostil role Ambasadora turnaje Futures. Mladým hvězdičkám dal lekci v podobě šachové simultánky a dále si ho mohli diváci užít i na plátně kina Aero, kde byl promítán dokument Album 61 režiséra Halila Efrata o Gelfandově životě. „Mám na ten rok velmi pěkné vzpomínky, které jsou s Borisem samozřejmě spojené. Ideu s ambasadorem vzal ihned za své a vlastně v momentě neváhal přijet na pár dní do Prahy,“ uvádí Petr Boleslav.

Vedle již oznámeného českého dua David Navara a Thai Dai Van Nguyen a obhájce titulu z předchozího roku indického velmistra Pentaly Harikrishny uveďme ještě pro pořádek jméno Vincenta Keymera, který získal právo účasti v Masters turnaji jako loňský vítěz Challengers turnaje.