Boje Na i Za šachovnicí na Krétě

I přes nepřízeň viru jsme (duo Vojta a Vojta) našli v sobě sílu a vydali jsme se do země tisíce ostrovů. Za pár korun jsme doletěli do města Chania na Krétě, odkud jsme se vydali autobusem skrz hory až do Paleochory. Malá vesnička, dokonale připravená na návaly turistů. Z jedné strany hotely 20 metrů od pláže a ze strany druhé bar na baru. A koho to nebaví u moře nebo v baru, tak si může zaběhnout na hrad nebo na kopce v okolí. Podařilo se nám otestovat asi 15 restaurací a většinou nám místní domorodci po jídle jestě přinesli kus melounu a raki, jejich domorodou pálenku připomínající slivovici. Tuto parádní dovolenou nám narušilo jen to, že každý den v 6 večer bylo třeba někoho porazit v šachu.

Nebylo to však vůbec snadné. Nejdříve jsme se museli dostat do místnosti, což znamenalo úspěšně podstoupit měření teploty a nasadit roušku. I tak jsme ještě neměli vyhráno, protože ruce se zásadně nepodávají, u partií by se nemělo konzumovat, pobíhat jen tak po místnosti a vůbec… jen odehrajete šachy a šup na večeři.

Před turnajem se odhlásilo pár velmistrů, ale přesto na můj vkus to byl velice silně obsazený turnaj s favoritem Maximem Lagardem (2655) a další bandou mladých a talentovaných hráčů. Mi se podařilo na začátku nějak vyhaluzit 4 partie a Vojta se inspiroval mými šachy a tak vždy postavil prohranou pozici, kterou pak začal postupně otáčet. Připravil jsem si k tomu komentovanou partii, jak se mi podařilo uzmout 4. bod s mladým soupeřem z Itálie.

Trunaj připomínal spíše přebor juniorů, kde jsme dostávali jednoho nabušeného a připraveného mladíka za druhým. Jedním z nich byl i Nor Kaasen, se kterým jsme si zahráli oba. Vždy rozehrál partii ve velkém stylu, ale proti nám mu naštěstí došly náboje a obě partie pokazil a tak CZE 2 – 0 NOR. Na jednu z jeho symfonií je možné se podívat na videu https://youtu.be/J_Cz_GUN6Uo , kde rozmetal svého vrstevníka s ELO přes 2500. Dodávám rychlou ukázku, pro ty co neradi cizojazyčné videa.

Závěr turnaje se nám moc nepovedl, Vojta nedokázal přetlačit poslední 3 soupeře a já v poslední partii jednotahově přehlédl pěšce ve vyhrané pozici a v podstatě ihned prohrál.

Už teď je jasné, že pokud to situace dovolí, tak se do Paleochory příští rok podíváme znovu. Turnaji není co vytknout. Dokonalá šachová dovolená.

Vojta Zwardoň