Bilancujeme s AVE KONTAKTEM

V sobotu 3. března Openem Liberec skončil další seriál turnajů CZECH TOUR. Ten měl v průběhu sezóny 2017/2018 celkem jedenáct zastávek. Pořádá ho společnost AVE KONTAKT v čele s PaedDr. Janem Mazuchem. Společně se svým týmem zajišťují v České republice významnou porci šachových turnajů. Bez nich by česká šachová scéna byla rozhodně značně chudší. Děkujeme!

ROZHOVOR (odpovídá organizátor Jiří Petružálek)

Jak dlouho vlastně AVE kontakt už funguje a jak nápad založit společnost se zaměřením na pořádání (nejen) šachových akcí vznikl? A kolik lidí vlastně stojí za pořadatelskými úspěchy?

AVE-KONTAKT s.r.o. vznikl v roce 1993, ale začátek CZECH OPEN byl v roce 1990. Jeho rychlý rozvoj, díky nárůstu účastníků, byl důvodem k úvahám o profesionalizaci našeho počínání a sociální zabezpečení našich rodin nás přinutilo založit společnost, která nabízela reklamní služby a zabývala se organizováním akcí nejenom šachových! Postupem času, díky věhlasu CZECH OPEN a nebývalému zájmu i zahraničních hráčů jsme přidávali další šachové festivaly a to nejenom v ČR. To byl v podstatě vznik CZECH TOUR, seriálu mezinárodních šachových festivalů. Vzhledem ke složitosti a nasazení organizátorů těchto festivalů, jsme postupně budovali tým externích spolupracovníků, kteří byli schopni a hlavně ochotni při organizaci pomáhat. Dá se říci, že to je stále se obměňující parta kompetentních lidí: rozhodčí, tým z výpočetního centra, hostesky a hostesáci, stavěči a likvidátoři interiérů a v neposlední řadě týmy registrující, ubytovávající a stravující účastníky, tedy cca 50 – 60 spolupracovníků, kteří se k CZEECH OPEN a CZECH TOUR hrdě hlásí.

Máte za sebou mnoho úspěšných akcí jako MS seniorů, či ME mládeže, o sériích domácích turnajů v rámci seriálu Czech Tour ani nemluvě. Který „pořadatelský triumf“ považujete za nejcennější?

No vzhledem k tomu, že letos bude již 29. pokračování CZECH OPEN, že jsme zapsáni mezi šachisty celého světa, jako organizátoři, na které je spolehnutí, že se k nám s důvěrou rok co rok vracejí, že stále myslíme na budoucnost a vylepšujeme služby pro hráče, že se nám daří vychovávat nové a nové spolupracovníky, to považuje triumvirát Petružálek, Mazuch a Laušman za největší pořadatelský triumf! Jinak ME mládeže i MS seniorů byly špičkové záležitosti, jejichž zdařilé a šachovým světem dodnes vzpomínané a oceňované akce, stavíme na absolutní vrchol organizačních schopností týmu.

OHLÉDNUTÍ ZA UPLYNULÝM ROČNÍKEM CZECH TOUR

Právě skončený CZECH TOUR zahájil i tentokrát už tradičně největším šachovým svátkem u nás, Mezinárodním festivalem šachu a her Czech Open 2017, který se konal 13. 7. – 30. 7. 2017. Hlavním turnajem byl opět Velmistrovský open A s dotací 240 000 Kč. Na tento stejně jako na všechny další turnaje CZECH TOUR si brousí zuby řada skvělých zahraničních hráčů. Češi měli dlouhý půst mezi lety 2007, kdy vyhrál GM Vlastimil Babula, až do roku 2015, kdy se podařilo zvítězit GM Viktoru Lázničkovi. V roce 2017 startovní listina vypadala také nadějně. První nasazený byl GM Viktor Láznička a třetí GM Jiří Štoček. Nakonec se však podařilo zvítězit překvapivě GM Janu Krejčímu.  O síle turnaje hovoří především následující statistika: Velmistrovského turnaje se letos zúčastnilo 46 velmistrů a 62 mezinárodních mistrů. Celkový počet hráčů se vyšplhal na 335 účastníků z 38 zemí. Na ročníku 2017 se uhrálo 17 norem mezinárodních šachových titulů, z toho dvě velmistrovské normy. A tato čísla se týkají pouze turnaje A. V Pardubicích se každoročně koná řada dalších velice silně obsazených turnajů ve všech možných tempech případně i různých šachových alternativ jako jsou Fischerovy šachy nebo Holanďany (bughouse).

Na Czech Open 2017 navázal v kalendáři turnaj Open Letní Praha 4. 8. – 11. 8. 2017. Dvou hlavních turnajů, Openu A a Openu B, se účastnilo 247 hráčů ze 40 zemí. Jak jsou tyto turnaje oblíbené u cizinců, kteří během turnaje mohou objevovat krásy Prahy, dokazuje fakt, že více než polovina z celkového počtu hráčů nebyli Češi, kterým unikly i stupně vítězů v hlavním turnaji.

Série CZECH TOUR se poté přesunula i do druhého města v Čechách, které je zdobeno známým orlojem. Po letní Praze přišlo na řadu Olomoucké šachové léto 12.8 – 19. 8. 2017. Tento festival začíná tradičně simultánkou na náměstí, kterou letos sehrál IM Pavel Šimáček. V Olomouci se mimo hlavního Openu konaly také dva mistrovské a jeden velmistrovský uzavřený turnaj. Turnajů v klasickém tempu se účastnilo 169 hráčů. Opět byla hojná zahraniční účast (v openu nastoupilo 98 hráčů z 23 zemí). První nasazený FM Urtnasan Nasanjargal zde potvrdil roli favorita a zvítězil se ziskem 9/9!

Prvním neprázdninovým turnajem byl Open Vysočina 23. 9 – 30. 9. 2017. Turnaje v termínech mimo období letních prázdnin mají slabší účast. Na Vysočinu přijelo hrát hlavní turnaj 46 hráčů z 12 zemí. V turnaji zvítězil jeden z velice častých účastníků turnajů série IM Sebastian Plischki, který si z CZECH TOUR odvezl už pořádnou sbírku medailí.

O poznání větší konkurence byla na Openu Hradec Králové 1. 10. – 8. 10. 2017. V konkurenci  83 hráčů ze 17 zemí zvítězil favorizovaný GM Jakov Geller, který v devíti partiích povolil soupeřům pouze jedinou remízu. Jako jediný velmistr ve startovním poli ukázal svou dominanci.

K velké výsledkové senzaci došlo na Openu Brno 11. 11. – 18. 11. 2017. V hlavním openu, ve kterém nastoupilo 87 hráčů z 16 zemí (1x GM, 2x IM, 2x FM) zvítězil 31. nasazený Martin Kuehn (1871) z Německa. Ten dokázal porazit i prvního nasazeného velmistra Alexandra Qashashviliho. Zvítězil se ziskem 7,5/9, když jedinou porážku zaznamenal až v posledním kole. Jeho výkon vzbudil na diskusních fórech velké emoce, kromě neuvěřitelnosti samotného výsledku však nebyl žádný důvod si myslet, že by výsledku dosáhl nečestným způsobem.

Naopak v posledním turnaji ze seriálu v roce 2017 Open Plzeň 19. 11. – 25. 11. 2017 se překvapení nekonalo žádné. V 7kolovém turnaji o 58 hráčích ze 13 států zvítězil první nasazený GM Andrea Stella. Další medailové umístění si připsal již zmiňovaný IM Sebastian Plischki, který bral tentokrát stříbro.

Rok 2018 zahájil opět větším šachovým festivalem. Podruhé v seriálu 2017/2018 hostila festival Praha. Open Praha se konal v termínu 12. 1. – 19. 1. 2018. Na startu dvou hlavních turnajů bylo rekordních 343 hráčů z 38 zemí. Tohoto festivalu se účastnila celá řada titulovaných hráčů v čele s deseti velmistry. V této konkurenci nejlépe obstál slovenský velmistr Milan Pacher, který zvítězil se ziskem 7,5/9 bodů.

Předposledním turnajem seriálu byl Open Mariánské Lázně 20. – 27. 1. 2018. Tento festival nabídl kromě openu opět i uzavřené mistrovské a velmistrovské turnaje. Celkem se hlavních festivalových turnajů účastnilo rekordních 198 hráčů z 23 zemí.

Závěr celého seriálu patřil Openu Liberec. V openu o 108 hráčích z 11 zemí zvítězil opět IM Sebastian Plischki, který předčil i nakonec druhého GM Radoslawa Jedynaka. Češi se do první desítky nedostali žádní.

Mimo území ČR pořádá AVE-KONTAKT také turnaj Sunny Beach Open 5. 9. – 13. 9. 2017, který se konal v Bulharském letovisku Sluneční pobřeží. V Bulharsku proběhly 3 openy rozdělené podle výkonnosti a k tomu jeden turnaj seniorů.

Celý seriál je velice oblíbený u zahraničních hráčů, což je příležitost pro našince zahrát si partie s cizinci všech možných výkonností. To může být příjemné zpestření oproti soutěžím družstev, kde potkáváte stále stejné tváře. Jak pro české barvy celý uplynulý seriál pěkně začal (vítězství GM Jana Krejčího v A turnaji Czech Open), tak neslavně dopadl na dalších zastávkách. V následujícím ročníku 2018/2019 můžete zkusit tuto bilanci vylepšit a zúčastnit se některého z turnajů, který je vašemu srdci případně bydlišti nejbližší.

CZECH TOUR na Facebooku