Spousta medailí z MEU
Ve slovenském Ružomberku se konalo Mistrovství Evropské unie mládeže do 16 let v rapidu a blesku. Mistrovství v rapidu se rozdělilo na pět turnajů podle věkových kategorií do 8, 10, 12, 14 a 16 let. V bleskovkách byly pouze dvě kategorie, a to do 12 a do 16 let. Rapid se hrál švýcarským systémem na 9 kol tempem 20 minut + 10 sekund za tah. Bleskovky se hrály stejným systémem a tempem 3+2.
V rapidu v nejmladší kategorii do puntíku splnil roli favorita náš Václav Finěk, který zvítězil ve všech devíti partiích. U této věkové kategorie elo nebývá příliš vypovídající, ovšem náskok 350 bodů na druhého nasazeného se tentokrát projevil. V posledním kole porazil krajanku Viktorii Buchtovou, která byla i přes tuto porážku nejlepší mezi dívkami a celkově čtvrtá. V nejmladší kategorii to cinklo ještě zásluhou třetí Valérie Tiché.
Dvě zlaté medaile jsme získali také v kategorii do 10 let. Nejlepší v této věkové hranici byl Karel Brožka, který nasbíral 8,5 bodu. Jedinou remízu si připsal v 5. kole s prvním nasazeným Kristofem Pal Kolimarem, který si mimo této ztráty připsal ještě další dvě remízi a skončil druhý. Nejlepší dívkou se stala s pěti body Vanesa Filipová, Vanese se nepodařil především závěr, kdy prohrála poslední tři partie.
V kategorii do 12 let jsme se žádného pódiového umístění nedočkali a tak nezbývá než pogratulovat vítězům. Také Sebastián Lukáš Kostolanský ze Slovenska vyhrál s plným počtem bodů, stejně jako to dokázal Václav Finěk mezi nejmladšími. Nejlepší dívkou se stala rovněž Slovenka Lucia Ševčíková s 6,5 body.
V kategorii do 14 let byl souboj o vítězství o poznání těsnější. První Barnabas Persanyi Barnabas i druhý Yulian Malyovanyi získali shodně 7,5 bodu, a tak o pořadí rozhodlo pomocné hodnocení. Bohužel i v této kategorii jsme vyšli medailově naprázdno. Nejlepší z dívek byla Simona Koreňová s 5 body.
Jednoznečného favorita měla kategorie nejstarších, tedy do 16 let. Samir Sahidi ze Slovenska s ratingem přesahující hranici 2300 obhájil svou pozici jedničky. V turnaji ztratil pouze dvě půlky. Jednu z nich s naším Pavlem Haasem, který se umístil na třetím místě. V 9 kolech sice ani jednou neprohrál, šest remíz však bylo příliš na to, aby mohl pomýšlet na ještě vyšší příčky. K naší radosti byla nejlepší dívkou Sofie Přibylová se ziskem 5 bodů.
Václav Finěk si mimo zlata odnesl ještě bronzovou medaili z bleskovek v kategorii do 12 let, obstál tak v konkurenci starších dětí. Medaili českým barvám přidala také druhá mezi dívkami Adéla Třasáková.
Favorizovaný Samir Sahidi uspěl také v bleskovkách. Jedinou porážku na festivalu mu připravil Čech Michal Jareš. Poslední českou radostí je bronzová medaile Kristýny Laurincové.
Mimo mládežnických kategorií se hrál také Open v rapidu a blesku, který měl silné obsazení a nechyběly zde ani tituly mezinárodních mistrů a velmistrů. V silné konkurenci zvítězil v Rapid Open IM Štefan Mazúr, druhý byl GM Milan Pacher a třetí náš IM Martin Přibyl. Na čtvrtém místě se umístil IM Josef Přibyl, který byl zároveň nejlepší seniorem.
V bleskovkách si GM Milan Pacher a IM Štefan Mazúr pozici vyměnili, před dvojici Martina a Josefa Přibyla se však dostal ještě celkově třetí Matej Hrabuša. Třetí nejlepší ženou a zároveň nejlepší seniorkou se stala Růžena Přibylová.
Kompletní výsledky na Chess-Results
Fotogalerie na FB profilu turnaje (úvodní foto)
Šachový svaz České republiky