Přednosti Standy Juříčka

Dlouholetý nejlepší šachista Valašska oslaví 28. února 2022 sedmdesátiny. Je hrdý na svůj titul CM, který mu byl udělen poměrně nedávno, včetně diplomu a malého odznáčku. Odborník, který tuto milou záležitost ve FIDE vyřizoval, řekl Standovi, že se oním titulem mohl honosit již dávno, neboť hranici ratingu k jeho dosažení (2200 bodů Elo) potvrdil před řadou let. Svůj titul bere Standa s humorem, jako spoustu věcí v životě. Rating, na jehož základě onen šachový akademický titul před jménem získal na turnaji v Černé Hoře, dlouho pokládal za zkratku „Černohorský mistr“ a moc se tím raději nechlubil.

O každém svém šachovém vystoupení si pan Juříček vede podrobnou dokumentaci. Přepíše si turnajovou tabulku (u turnajů hraných systémem každý s každým je to poměrně snadné, u švýcarů zásadně přepíše značný počet výsledků vítězů – mezi nimiž často bývá), pak připojí svoje partie (většinou hlavně ty povedené s komentářem), vše očísluje od začátku, kdy své kronikaření začal. A k soutěži (ať to byl turnaj jednotlivců, družstev, rapid, blicák, simultánka) připojí hutný úvod, často humorně laděný s „tajnostmi“ ze šachového zákulisí.

CM Stanislav Juříček

Třetí Standovou předností je jeho bratr Antonín. Ten je nositelem Medaile za zásluhy o Zlínský kraj, kterou mu před několika lety předal sám pan hejtman Čunek. Byla tak oceněna jeho rozsáhlá činnost kronikářská, k níž patři i Kronika šachu na Vsetínsku, kterou zpracoval s bratrem a jejíž podstatné peripetie tvoření jsou dostupné v ceněném videu.

Čtvrtou předností (společnou oběma Juříčkům) je vydání knihy „100 let šachu na Valašsku 1906-2006“, pro kterou zajistili sponzory a jejíž náklad 800 výtisků se zdá být již dávno rozebrán. (Zbývá pouhých 29 ks).

Pátou předností Standy Juříčka je jeho zájem o kompoziční šach. Již léta skládá dvoj- i trojtahové úlohy (prvotina vyšla v Šachovém umění 2/1979 – celkem vytvořil k 31. lednu 2022 více než 600 prací, uveřejněných v 65 periodikách 21 zemí), dokonce za ně získává ceny v mezinárodních soutěžích. V 6. Albu českých skladeb (2004-2006) skončil v oddělení dvojtažek na 2. místě, v 7. Albu (2007-2009) v oddělení dvojtažek na 3. místě.

Šestou jeho předností je činnost publikační. Přispíval do řady odborných šachových časopisů (těch tištěných bohužel v poslední době hodně ubylo – zůstaly mu k dispozici snad jen Československý šach a Šachová skladba) a také do novin a jiných časopisů. Jsou to především dobře komentované partie, zprávy o velkých soutěžích, šachové humoresky, úlohy a chtě-nechtě i v poslední době nekrology.

Za sedmou přednost Standy Juříčka chtěl bych označit jeho zájem o život a šachový odkaz mezinárodního mistra Jiřího Fichtla, o němž by rád vydal knihu. Řadu přípravných studií již podnikl, turnajové výsledky a tisíce partií shromáždil, o rodině a původu Fichtlových  (včetně jeho bratří) se mnohé dozvěděl – takže materiál je v podstatě připraven. Jedinou obavu vzbuzuje Standův momentální zdravotní handicap – po nedávném infarktu částečně ochrnul, je trvale upoután na lůžko, leží ve Vsetíně v Penzionu pro seniory – místní část Dolní Jasenka s kolegou šachistou Zdeňkem Trávníčkem. Zatím nemá k dispozici počítač a s četnými přáteli může navázat občasný kontakt pouze přes mobilní telefon.

Nechceme končit tuto velmi stručnou zprávu o pilném a zasloužilém sedmdesátníkovi v příliš  posmutnělém tónu. Doporučujeme všem k pročtení jeho vlastní šachový životopis na webových stránkách šachového klubu Zbrojovka Vsetín, kde naleznete i jeho vybrané partie a humoresky, třeba tu, jak hrál šachy český polyhistor a génius Jára Cimrman, nebo jak Standa napodobil jednu slavnou Aljechinovu partii.

S úctou Jan Kalendovský