56. šachové Zaječice, závěrečná zpráva

O víkendu 2. 6. – 3. 6. 2017 se v Chrudimi hrály tři turnaje. Ten nejdůležitější, Mistrovství České republiky družstev starších žáků v rapid šachu, pod názvem Omega plus OPEN. Podrobnosti najdete na chess-results.

Omega plus OPEN

http://chess-results.com/tnr357729.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES

Zlaté medaile získali hráči BŠŠ Frýdek-Místek, po roční přestávce kdy zvítězilo jejich B družstvo, celkem mají již 15 titulů. Letošní výkon byl parádní, soupeři neměli šanci, 27 bodů = 100%. Stříbrné medaile putují do Brna, Lokomotiva si vyrovnala své nejlepší umístění. Bronz Vlašimi je zasloužený, vždyť za posledních 9 let mají nejhorší umístění na 5. místě. Zatímco umístění Polabin a Říčan na 4. a 5. místě překvapením není, 8. místo pro Nový Bor se nečekalo. Nejlepší ze zahraniční byla Polská družina z Wroclawi na 6. místě. Celá řada dalších týmů má výborné hráče a byla pro medailisty těžkým soupeřem. Podrobnosti na výše uvedeném odkaze, zjistíte tam také, jak uspěli jednotliví hráči a hráčky. První tři týmy obdržely pohár a 8 medailí, všechna družstva diplom. Letos poprvé jsme měli tolik cen, že drobnosti se dostaly na všechny přítomné hráče i vedoucí. Startovalo 70 družstev, o 7 více než loni, opět rekord v počtu družstev. Poháry a medaile předal předseda Komise mládeže ŠSČR Ing. Zdeněk Fiala.

METOS Chrudim OPEN

http://chess-results.com/tnr357730.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES

Nejlepší hráče a hráčky do 10 let přivezl také BŠŠ Frýdek-Místek, druhé místo pak pro dvojici TJ Kobylisy Praha a na třetím stupínku skončila Panda Rychnov nad Kněžnou. Přijelo hodně nadějných hráčů a hráček, ještě o nich uslyšíme. Hrálo 54 dvojic, o 3 více než loni, všichni hráči a hráčky dostali věcnou cenu a u druhého kola navíc dárkového pěšce. Věnoval: Jan Daňhel, Gambit Masters E-shop se šachovými dárky a potřebami. Ceny předala Gabriela Králová.

DS Brno OPEN

http://chess-results.com/tnr357731.aspx?lan=5&art=1&rd=9&turdet=YES

Pohár a 1.500,-Kč si odvezl první nasazený Kilián Slovák z TJ Kobylisy Praha. Druhý skončil a 1.200,-Kč tak získal Aleš Jedlička z 2222 ŠK Polabiny Pardubice a rovných 1.000,-Kč si za třetí místo odnesl Petr Svačina z TJ Praha-Pankrác. Peněžité ceny (celkem 7.200,-Kč), v tomto stále oblíbenějším turnaji, si odvezlo prvních 8 hráčů celkového pořadí, nejlepší žena Tereza Novotná z Poděbrad, nejlepší senior Rudolf Hlaváč z TJ Olympie Hroznětín a nejlepší v kategoriích podle ELA. Kamil Khadash (pod 2000), Ondřej Cach (pod 1700) a Zdeněk Voříšek (pod 1400). Bojovalo 60 hráčů a hráček, o 10 více jak loni.

Hodnocení turnaje

Tým pořadatelů doznal řadu změn. Poprvé turnaj pořádaly dva oddíly a ředitelem se stal předseda TJ ŠO Chrudim Doc. Ing. Vladimír Němec, Ph.D., prof. h. c. Jaroslav Hájek byl výkonným ředitelem a měl k ruce šikovného Bohuslava Kokeše, který udělal hodně potřebné práce před turnajem a řídil ubytování. Při turnaji chtěl také hrát a tak pozval podpůrný tým, Ing. Jana Volková a Jaromír Krys. Zálohové faktury, finance i konečné faktury si hlídal Josef Šustr, předseda TJ Sokol Zaječice. Jiří Hájek měl na starosti věcné ceny, Robert Hlaváček šachový materiál.

V týmu rozhodčích zůstal FA Mgr. Miroslav Hurta (jasná jednička), OMEGA plus OPEN na hlavním sále řídili Pavel Němec, Zbigniew Niemiec z Wroclawi a Ing. Zdeněk Fiala. METOS Chrudim OPEN řídili RNDr. Jaromír Krys spolu s Bohumilem Němcem, pomáhal Zbyněk Hába.

Zahájení turnaje obstarala Katka Vlasáková, čistě zazpívala hymnu. Poté ředitel představil hosty na pódiu a první dostal slovo starosta Chrudimi Mgr. Petr Řezníček, který všechny hosty (přes 900 osob) přivítal a vyslovil přesvědčení, že se jim v Muzeu i v Chrudimi bude líbit. Poté dostal slovo ing. František Mihulka, místostarosta Zaječic a ředitel SPŠS v Chrudimi. Paní Ilona Králová (METOS Chrudim) byla ozdobou na pódiu, rovněž všechny pozdravila.

K překvapení některých přítomných se na pódiu objevilo 15 cyklistů v bílých dresech, všichni přijeli (již popáté) až z Moravského krasu a Brna pozdravit náš turnaj. Jejich „žlutý trikot“ ing. Vlastimil Chládek všem připomněl, jak jsou šachy krásná hra. Překvapil i nás, když věnoval šest poukazů po 1.000,-Kč do nového Bowling centra v Brně. Losovalo se o ně na večerním setkání s vedoucími zahraničních výprav. Pojedou: Plzeň A, Plzeň B, Kuřim a Vlašim, Kamil Khadash a Miroslav Hurta.

Přihlášená družstva přijela včas (opět narostl počet, v Muzeu jsme využili všechny prostory, maxima bylo dosaženo) a tak jsme turnaj dvojic přesunuli do Spolkového domu. Mirek Hurta již v 9,25 měl vše v počítači a losoval první kolo. Dařilo se po oba dva dny, časový plán byl dodržován. Pořadatelé spolu s panem Jiřím Kadeřávkem (ředitel Chrudimské besedy) a Ludovítem Grmanem připravili hrací sály, po turnaji zase všechno pěkně uklidili.

Děkujeme vedoucím družstev – byli milí, nebyl žádný protest, paráda. Hluk na sále se nám částečně dařilo eliminovat, prvních 10 týmů mělo pro hru ideální podmínky a krásný reprezentační salonek. V průběhu soboty turnaj navštívil ing. Bohumil Bernášek, člen Rady Pardubického kraje s manželkou. Moc nám pomohl, věnoval hodnotné ceny (stejně tak PaedDr. Jan Mazuch, AVE kontakt Pardubice), proto také celková hodnota věcných cen přesáhla 40.000,-Kč. V posledním týdnu bylo dost odhlášek družstev, dvojic i stravy, ale neuplatnili jsme storno poplatky a vše vrátili.

Budeme rádi za ohlasy k letošnímu festivalu i fotografie, budeme je do této zprávy přidávat. Finální pošleme KM ŠSČR za týden. Pro 57. šachové Zaječice, které se budou hrát zřejmě 1. – 2. 6. 2019 uvažujeme o dalším omlazení týmu pořadatelů, ozvučení Spolkového domu a také o stanech za budovou Muzea. Časem dopracujeme pořadí oddílů za posledních 10 let a objeví se na stránkách http://zajecice.chesspce.cz/

V Chrudimi 5. 6. 2018
Vladimír Němec a Jaroslav Hájek.

Úvodní foto – Rajče Šachy Pravonín
Stránka soutěže na svazovém webu