17. mistrovství EU mládeže 2019

V sobotu 24. srpna 2019 vyvrcholily v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou boje o vítězství na Mistrovství Evropské unie mládeže do 8, 10, 12 a 14 let. Domácí reprezentace získala dvě zlaté medaile, tři stříbrné a jednu bronzovou.

V kategorii H8 zvítězil Ochedzan Filip, z Polska, druhé místo obsadil jeho krajan Karaszewski Gabriel a bronz vybojoval Negrean Andrei z Rumunska. V kategorii dívek do 8 let získala zlato pro Českou republiku Nikol Bartečková. Stříbrnou medaili vybojovala Bako Isabella z Německa a bronzovou medaili si odvezla Arshinkova Ralitsa z Bulharska.

Titul Mistra EU v kategorii H10 získal Grabs Peter z Německa. Stříbro vybojoval domácí Matyáš Roubal a třetí místo obsadil domácí Jan Váňa. V kategorii D10 získala titul Mistryně EU Haasova Timea ze Slovenska. Druhá se umístila Andries Alexia z Rumunska a třetí místo vybojovala Bako Evelin z Německa.

V kategorii H12 zvítězil český reprezentant Václav Finěk, druhé místo vybojoval Magold Filip z Rumunska a třetí místo obsadil Kanov Nikola z Bulharska. Mistryní EU v kategorii dívek do 12 let se stala Lazniewska Zofia z Polska. Druhé místo obsadila její domácí Lada Zelbová a bronz si odváží Maria Lia-Alexandra z Rumunska.

Mezi 14 letými chlapci byl nejlepší polský reprezentant Turski Bartlomiej. Druhé místo obsadil český reprezentant Petr Gnojek a bronzovou medaili vybojoval Ochedzan Tymon z Polska. V kategorii dívek do 14 let zvítězila Nadzamova Viktoria ze Slovenska. Stříbrnou medaili získala Matasaru Stephanie z Rumunska a bronzovou medaili si odváží Reuter Elisa. z Německa. Kompletní výsledky naleznete na http://chess-results.com/tnr462801.aspx?lan=5&art=1&rd=9&turdet=YES&flag=30.

První tři z každé kategorie získali pohár a diplom. Medaili získal každý účastník Mistrovství EU. Všichni mistři EU v jednotlivých kategoriích si z Koutů nad Desnou odvezli notebook! I na dalších pět hráčů a hráček v každé kategorii čekaly hodnotné ceny, mimo jiné šachové digitální hodiny a kvalitní knihy od Chess Evolution. Každý hráč si ze šampionátu odváží také dres s logem Mistrovství EU, zdravou sportovní lahev, pamětní medaili a pamětní diplom.

Mistrovství EU mládeže 2019 uspořádal z pověření Evropské šachové unie Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 96 hráčů a hráček z 10 šachových federací. Všechny partie byly přenášeny on-line.

Potěšením pro mládež bylo každodenní vyhlašování nejlepších partií kola. Ocenění za nejlepší partie v posledních kolech získali Arshinkova Ralitsa (ECX), Síleš Jan (CZE), Lazniewska Zofia (POL), Antal Hunor-Zoltan (ROU),Karaszewski Gabriel (POL), Keck Johannes  (GER), Prieb Robert (GER) and Ochedzan Tymon (POL).

Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili šachový i nešachový doprovodný program: návštěvu ruční papírny Velké Losiny, simultánky s IM Piskem, bleskový turnaj. Účastníci turnaje měli v hotelu k dispozici řadu možností k aktivnímu odpočinku – bazén, wellness, saunu, bowling, stolní tenis, kulečník, atd.   Na webu mistrovství najdete bohatou fotogalerii z průběhu mistrovství i všechny partie.

Mistrovství EU mládeže bylo podpořeno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Projekt Mistrovství EU mládeže 2018 byl finančně podpořen z rozpočtu Olomouckého kraje. MEU dále podpořily firmy Chess Evolution a R&B. Všem patří velké poděkování.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům a trenérům za spolupráci, rozhodčím za řízení turnajů a všem spolupracovníkům za jejich práci. Velké díky patří i hotelu za výborné služby a vstřícnost. Účastníci mimo jiné kvitovali možnost, že mohou pokoje předávat až po slavnostním zakončení. Chtěl bych také poděkovat kolegům ze Slovenského šachového svazu za jejich pomoc při zajištění akce. Děkuji též všem, kteří nám pomáhají se zajištěním Mistrovství EU. Společně se budeme těšit na příští ročník Mistrovství EU mládeže, který se uskuteční od 13. do 22. srpna 2020.