Motivační a Výroční ceny ŠSČR

Během MČR v bleskovém šachu byly 30. prosince předány Motivační a Výroční ceny ŠSČR pro rok 2017. Šachový svaz už druhým rokem vypsal Motivační ceny pro naše nejlepší šachistky a šachisty několika věkových kategorií. Při splnění veřejných a jasně daných podmínek mohou získat pěkné finanční prémie. Pravidla cen

Cena Evžena Gonsiora – 90 000 Kč

Pro dospělé reprezentanty byla vypsaná cena Evžena Gonsiora ve výši 90 tisíc Kč. K jejímu splnění bylo jednak nutné zvýšit svůj ELO rating, ale také nastoupit proti alespoň 20 silnějším soupeřům a v alespoň 4 turnajích během roku hrát lépe než jsou papírové předpoklady. Loni cenu nikdo nesplnil, letos máme laureáty hned tři.

Karolína Olšarová

Historicky první laureátkou ceny Evžena Gonsiora se stala Karolína Olšarová. Letošní rok začínala s ELO FIDE 2232, přičemž na to, aby dosáhla na motivační cenu, tak musela získat rating 2280, což výrazně překročila. V prosinci má ELO 2318 a je novou českou jedničkou před Joannou Worek. Karolína letos skončila druhá na mistrovství České republiky v Ostravě a velmi dobrým výkonem pomohla českému mužstvu na mistrovství Evropy na Krétě.

Jan Krejčí

Jako druhý splnil podmínky motivační ceny Jan Krejčí. Cílový rating pro získání ceny Evžena Gonsiora měl vypsaný na 2546, teď ale má dokonce 2570 a je pátý na českém žebříčku. Letos se mu podařil husarský kousek, v konkurenci desítek velmistrů vyhrál pardubický Czech Open.

Vojtěch Plát

Vojta předvedl skvělý výkon na Mistrovství Evropy družstev, ale dlouho to vypadalo, že podmínky k získání ceny nesplní pro nízký počet silnějších soupeřů. Na last minute ale vyrazil na turnaj do Groningenu, kde se mu dařilo a potřebné podmínky splnil symbolicky 24. prosince. Dal si tak krásný vánoční dárek ve výši 90 tisíc korun.

Cena Vratislava Hory – 60 000 Kč

Pro hráče do 20 let byla vypsaná cena Vratislava Hory. Stačí v uvozovkách „jen“ překročit hranici 2500 ELO pro juniory a 2250 pro juniorky. Loni podmínky nikdo nesplnil, letos máme prvního laureáta této ceny.

Thai Dai Van Nguyen

Vanovi se letos podařilo stát se nejmladším velmistrem v české historii. David Navara se stal velmistrem 6 dní před svými 17. narozeninami, Van splnil všechny podmínky už pár dní před svými 16. narozeninami – poslední normu splnil na turnaji First Saturday v Maďarsku a zároveň překročil hranici 2500 ELO. Velmistrovský titul mu bude udělen na příštím kongresu FIDE. ELO přes 2500 bodů navíc znamená splnění podmínky pro zisk ceny Vratislava Hory.

DSC_9995w

(Zleva Karolína Olšarová, Jan Krejčí, Thai Dai Van Nguyen. Autorem fotografií v článku je Vladimír Jagr.)

Šachový svaz tak na motivačních cenách rozdá celkem 330 tisíc Kč, ale peněz určitě nelitujeme. Laureáti prémii mohou použít jakkoli, ale věříme, že peníze využijí hlavně na svůj další šachový růst.

A teď už přejdeme k vyhlašování tradičních Výročních cen, které šachový svaz zavedl v roce 2013, aby ocenil významné osobnosti šachového světa. Výroční ceny jsou udělovány v celkem šesti kategoriích.

  1. Šachista roku – David Navara

David je letošním mistrem republiky, na šampionátu v Ostravě uhrál už svůj osmý mistrovský titul. Stal se tím historicky nejúspěšnějším hráčem domácích šampionátů, předstihl i legendárního velmistra Luďka Pachmana. Na světovém žebříčku se opět probojoval do první světové dvacítky, v prosincovém žebříčku má 2740 bodů. Cenu pro šachistu roku si David nemohl převzít, protože mu 30. prosince v Číně začínal zápas s vycházející hvězdou světového šachu – Číňanem Wej-I. 

  1. Šachistka roku – Karolína Olšarová

Šachistkou roku se stává Karolína Olšarová! Za stabilní výkony během celého roku, které jí, jak už jsme uvedli, vynesly první místo v českém ženském žebříčku.

  1. Talent roku – Natálie Kaňáková

Natálie Kaňáková se letos může pochlubit skvělým devátým místem na mistrovství světa juniorek v italském Tarvisiu. Získala více než 100 bodů ELA a se současným ratingem 2238 je v našem ženském žebříčku pátá. Za velký výkonnostní vzestup si rozhodně zaslouží ocenění Talent roku.

DSC_0007w

(Zleva Natálie Kaňáková a Karolína Olšarová.)

 

  1. Ocenění za práci s mládeží – Šachová škola Vávra & Černoušek

Už od roku 2005 se Pavel Vávra a Lukáš Černoušek věnují výuce šachu na pražských základních školách. V současné době jde o přibližně 115 kroužků, které navštěvuje přes 1500 dětí. Ty nejlepší z nich trenéři posílají do šachových oddílů, a mají tak nemalou zásluhu na tom, že počet členů Šachového svazu v kategorii mládeže utěšeně roste.

  1. Ocenění za přínos šachu – AVE-KONTAKT s.r.o.

Česká republika je podle počtu uspořádaných turnajů započtených na FIDE šestou zemí na světě. Šestí jsme i podle počtu partií a počtu aktivních hráčů. Obrovskou zásluhu na tom má organizace, které bychom moc rádi předali ocenění za přínos šachu. Myslím, že všem tady v sále je zbytečné představovat sérii Czech Tour. Jen jedno číslo za všechny – v roce 2018 proběhne už 29. ročník Czech Open. Ocenění za přínos šachu právem náleží pardubickému AVE-KONTAKTU, cenu převzal jeho jednatel Jiří Petružálek.

  1. Síň slávy – Vladislav Buňka

Právě v den předávání cen oslavil životní jubileum osmdesátých narozenin šachový skladatel Vladislav Buňka. Do šachové Síně slávy byl uveden za svůj mimořádný celoživotní přínos pro kompoziční šach. Vladislav Buňka je významný český skladatel s více než tisícem publikovaných šachových problémů, je neúnavným propagátorem české školy úlohové a kompozičního šachu v regionálním a celostátním tisku, autorem několika knih věnovaných  problémovému šachu, mezinárodním rozhodčí FIDE pomocných matů, samomatů a studií; reprezentoval Česko na 3 mistrovstvích světa v řešení šachových problémů.