Tišnovská liga mládeže

Akce podpořená v grantu na popularizaci šachu 2025

—————–

Tišnovská liga mládeže – takto jsme pojmenovali turnaj pro děti a mládež, který pořádáme v rámci oddílu ŠK Sokol Tišnov. Cílem tohoto turnaje je nabídnout našim svěřencům pravidelnou možnost porovnat síly se svými vrstevníky. Samozřejmě, že tuto možnost mají také při známých turnajích Druhé úterý. Tyto turnaje se však konají v Brně a my chtěli nabídnout dětem turnaje v místě bydliště.

 

O motivaci je postaráno

 

První turnaj se konal hned v lednu a jeho návštěva činila 17 účastníků. Pro velké šachové kluby je to kapka, pro nás to bylo příjemné překvapení. Rozhodli jsme se v turnajích pokračovat. Systém turnajů je následující: hráči jsou rozdělení dle smyšleného ELO do uzavřených skupin po 6-8 hráčích. Cílem je nabídnout 5-7 kvalitních partií, které hráče budou posouvat. Takto se schází obvykle 2-3 skupiny a logika je taková, že vítěz nižší skupiny postoupí do vyšší skupiny a naopak. Děti mají na očích žebříček se svým smyšleným ELO, což zvyšuje jejich motivaci.

 

Turnaj se hraje v místní Sokolovně

 

Do konce pololetí (červen) se účast pohybovala v rozmezí 10-20 hráčů. Některým turnajům pomohlo také pozvání našich kamarádů z Kuřimi, kteří se rovněž věnují trénování mládeže. Od letošního pololetí jsme se rozhodli, že do turnajů budeme zvát i ty nejmenší a úplné začátečníky. Původně bylo podmínkou umět dát mat, to jsme nyní zrušili :). A výsledek se hned dostavil. Od letošního pololetí se zvýšil počet účastníků a hlavní jeho část tvoří právě ti nejmenší. V prosincovém díle jsme trhli osobní rekord a napočítali 26 účastníků.

 

Mikulášský díl s perníčky

 

Úryvek z Tišnovských novin

 

Během 9 konaných turnajů se celkově zúčastnilo přes 50 hráčů, někteří jednorázově, jiní opakovaně. Splnil se hlavní účel, a to nabídnout turnaj pro děti v místě bydliště. Jako příjemný bonus je také možnost rodičů navštívit turnaj a podívat se, jak si jejich dítě vede. Podařilo se nám také oslovit skrze tento turnaj nové hráče, kteří se již zabydleli v našich kroužcích. O každém díle zároveň píšeme krátkou reportáž do místního populárního měsíčníku a pravidelně dostávám zpětnou vazbu nejen od šachistů, ale také od kolegů z práce. V turnajích budeme pokračovat i v příštím roce a děkujeme městu Tišnov a šachovému svazu za poskytnuté dotace, za které pořizujeme věcné ceny a sladkosti.

Pokud byste i Vy chtěli sledovat dění v Tišnovském klubu, pravidelné reporty naleznete na sítí Facebook – ŠK Sokol Tišnov.

 

Petr Fiala, ŠK Sokol Tišnov