Závěrečná tisková zpráva z MČR mužů a žen v Pardubicích

Zatímco Mistrovství ČR žen skončilo včera finálovými zápasy, Mistrovství České republiky mužů pokračovalo v pátek závěrečným 9. kolem. Jiřímu Štočkovi se podařilo černými udržet Viguena Mirumiana a tak zcela zaslouženě získal titul mistra České republiky pro rok 2011.

Heroickým závěrem vybojoval stříbrnou medaili Jan Krejčí, který navíc získal i bonus v podobě splněné třetí velmistrovské normy - Česká republika tak získá po potvrzení kongresem FIDE dalšího velmistra. O třetí místo se dělila trojice hráčů, bronz si z Pardubic nakonec díky lepšímu pomocnému hodnocení odveze Tomáš Polák. Mistrovství plné krásných a bojovných partií tedy dnes skončilo - věříme, že ke spokojenosti hráčů, organizátorů i diváků!

Pořadí: 1. GM Jiří Štoček (6 bodů), 2. IM Jan Krejčí (5,5 bodu) 3. GM Tomáš Polák, 4. GM Vlastimil Babula, 5. GM Viguen Mirumian (všichni 5 bodů), 6. GM Jan Votava, 7. IM David Kaňovský, 8. IM Pavel Šimáček (všichni 4,5 bodu), 9. IM Vítězslav Rašík (3 body), 10. GM Vlastimil Jansa (2 body).

Krátký komentář k jednotlivým partiím 9. kola MČR mužů:

IM Vítězslav Rašík - IM Jan Krejčí (0-1)

Nejnapínavější partie posledního kola skončila nakonec ve prospěch Honzy Krejčího. Vítězství v této partii pro něj znamenalo nejen stříbrnou medaili, ale taktéž splněnou velmistrovskou normu, v pořadí již třetí, závěrečnou! Vítězslav Rašík potvrdil, že je velkým bojovníkem a i když věděl, že černý potřebuje v partii k normě nutně vyhrát, tak zvolil v sicilské obraně agresivní variantu s velkou rošádou. IM Krejčí ponechal krále v centru a zahrál riskantní h7-h5, aby zbrzdil postup bílých pěšců na královském křídle. Vznikla velmi nejasná pozice s oboustrannými šancemi. Nepříliš povedené 24...a5 znamenalo pro černého ztrátu pěšce a bílý tak získal slušnou výhodu. Pozice byla ovšem i nadále komplikovaná a tak se potvrdilo obecné pravidlo, že dáma s jezdcem je lepší než dáma se střelcem - bílému se nepovedlo najít správný plán hry, čehož černý díky dobré hře i velké časové výhodě využil. Jan Krejčí otočil průběh partie a získal poziční i materiální výhodu, kterou posléze bezchybně realizoval - nádherná partie!

GM Viguen Mirumian - GM Jiří Štoček (1/2)

Souboj, který byl jedním z klíčových v boji o prvenství, začal vcelku poklidně. Po 18. tahu bílého vznikla vyrovnaná pozice, ale GM Štočkovi se nepovedl agresivní výpad 18...Sh3. GM Mirumian mohl po 21. Db7! získat velmi slušné šance na výhodu, ale zahrál 21.Se3, čímž dovolil černému obětovat kvalitu, po které by se zcela změnil ráz partie. Svůj poslední tah doprovodil v nejasné pozici Jiří Štoček nabídkou remízy, která byla akceptována a tak se GM Jiří Štoček stal přeborníkem ČR pro rok 2011!

GM Jan Votava - IM David Kaňovský (1/2)

Honzovi Votavovi se nepovedlo zahájení a tak již od desátého tahu byla velká výhoda na straně černými hrajícího Davida Kaňovského - neobvyklá situace! GM Votava se však úporně bránil všem nájezdům černého a tak se nakonec musel po vyčerpání všech možností zklamaný IM Kaňovský smířit s remízou.

GM Vlastimil Jansa - GM Tomáš Polák (1/2)

GM Polák překvapil bílého volbou zahájení - nejenže nezahrál svou oblíbenou Ruskou obranu, ale navíc ve třetím tahu reagoval na španělský výpad GM Jansy neobvyklým tahem Jge7. Dobrá příprava a moment překvapení vedly k mírně lepší pozici černého, ale po výměně dam a dobré obraně bílého partie nakonec skončila zaslouženou dělbou bodů.

IM Pavel Šimáček - GM Vlastimil Babula (1/2)

Pavel Šimáček vsadil v partii na koně - sebral soupeři oba střelce, ale k výhodě se nedostal. Naopak Vlastimil Babula po otevření pozice věřil, že bude stát díky dvojici střelců lépe, ale nakonec neuspěl ani on a tak se soupeři o bod podělili. Zajímavý střet dvou odlišných strategických idejí.

Stránky pořadatelů
Startovní listina a výsledky
Online přenos
Fotogalerie

Ing. Zdeněk Fiala


Mistrovství České republiky mužů pokračovalo ve čtvrtek 8. kolem. GM Štoček vyhrál nad IM Rašíkem a odskočil soupeřům na rozdíl jednoho bodu.

Pořadí: 1. GM Jiří Štoček (5,5 bodu), 2. až 5. GM Tomáš Polák, GM Vlastimil Babula, IM Jan Krejčí a GM Viguen Mirumian (á 4,5 bodu), 6. až 8. místo, GM Jan Votava, IM David Kaňovský a IM Pavel Šimáček (á 4 body), 9. místo IM Vítězslav Rašík (3 body) a 10. místo GM Vlastimil Jansa (1,5 bodu).

Mistrovství ČR žen mělo na programu druhé partie finále a zápasu o 3. místo. WIM Karolína Olšarová porazila Hanu Pirklovou i v odvetě a stala se zaslouženě mistryní ČR pro rok 2011. Pohár za druhé místo patří Haně Pirklové. Partie o 3. místo skončila remízou, a tak bronz patří WIM Kristýně Havlíkové a čtvrté místo obsadila WFM Alena Kubíková.

Krátký komentář k jednotlivým partiím 8. kola MČR mužů, finále a zápasu o 3. místo MČR žen:

IM Jan Krejčí - IM Pavel Šimáček (1-0)

Jan Krejčí sehrál nejspíše svoji nejlepších partii na turnaji. Po vyrovnaném zahájení získal mírnou převahu, kterou díky výbornému výkonu postupně navyšoval. Pavel Šimáček v horší pozici bojoval, ale kýženou remízu se mu nepodařilo zachránit a tak přišel i o teoretickou šanci na zisk velmistrovské normy. O tu se naopak bude snažit IM Krejčí, který pro její zisk potřebuje v zítřejším posledním kole porazit černými IM Rašíka.

GM Vlastimil Babula - GM Vlastimil Jansa (1/2)

Vlastimil Babula získal po zahájení mírnou trvalou výhodu, ale výborně se bránící Vlastimil Jansa nepřipustil její navýšení a tak se oba soupeři rozešli smírem.

GM Tomáš Polák - GM Jan Votava (1-0)

Zahájení i značná část střední hry se vedlo v poklidném duchu. O osudu partie nejspíše rozhodl agresivní 30. tah černého, kdy Honza Votava obětoval pěšce, ale výborně hrající Tomáš Polák soupeři nedovolil za něj získat protihru a v koncovce již díky výborné technice hry dovedl partii do vítězného konce.

IM David Kaňovský - GM Viguen Mirumian (1/2)

O osudu této velmi zajímavé partie s oboustrannými šancemi rozhodl 27. tah, kdy nejprve v lepší pozici bílý zahrál hrubou chybu 27.Ve1 - černý ovšem kontroval slabším tahem Jf5 - po 27...Jc4! mohl Viguen Mirumian získat materiální výhodu s velkými šancemi na vítězství. Po pár tazích tak partie skončila zaslouženou dělbou bodů.

GM Jiří Štoček - IM Vítězslav Rašík (1-0)

V této partii potvrdil GM Štoček roli favorita a i přes velmi dobrou hru IM Rašíka relativně pohodlně zvítězil. V zahájení získal bílý mírnou výhodu, kterou postupem času díky výborné hře navyšoval a zaslouženě zvítězil. Jiří Štoček má kolo před koncem bodový náskok a v zítřejší partii mu tak k mistrovskému titulu stačí i remíza.

WIM Karolína Olšarová - Hana Pirklová (1-0)

Karolínu Olšarovou zastihlo finále ve výborné formě - stejně jako včera předvedla velmi kvalitní výkon a dovedla i dnešní partii k pohodlnému vítězství. Hana Pirklová bojovala, ovšem nenavázala na výkony z předcházejících fází turnaje. Mistryní ČR pro rok 2011 se tak po vítězství nad Hanou Pirklovou v poměru 2-0 zaslouženě stala WIM Karolína Olšarová!

WFM Alena Kubíková - WIM Kristýna Havlíková (1/2)

Dračí varianta sicilské obrany pomohla velmi dobře hrající Kristýně Havlíkové k zisku bronzové medaile z letošního šampionátu. Alena Kubíková potřebovala k vyrovnání stavu zápasu zvítězit - hrála s obrovskou fantazií, ale její snaha a kvalitní výkon stačily jen k remíze. Zápas tak skončil 1,5:0,5 ve prospěch Kristýny Havlíkové.

V pátek od 15:00 budou na programu partie závěrečného 9. kola:

IM Vítězslav Rašík - IM Jan Krejčí
GM Viguen Mirumian - GM Jiří Štoček
GM Jan Votava - IM David Kaňovský
GM Vlastimil Jansa - GM Tomáš Polák
IM Pavel Šimáček - GM Vlastimil Babula

Ing. Zdeněk Fiala


Mistrovství České republiky mužů pokračovalo ve středu 7. kolem, ve kterém si GM Štoček udržel půlbodový náskok na své pronásledovatele. Do skupiny pronásledovatelů se zařadili IM Šimáček a GM Mirumian.

Pořadí: 1. GM Jiří Štoček (4,5 bodu), 2. až 5. GM Vlastimil Babula, GM Jan Votava, IM Pavel Šimáček a GM Viguen Mirumian (á 4 body), 6. až 8. místo GM Tomáš Polák, IM Jan Krejčí a IM David Kaňovský (á 3,5 bodu), 9. místo IM Vítězslav Rašík (3 body) a 10. místo GM Vlastimil Jansa (1 bod).

Mistrovství ČR žen mělo na programu první partie finále a zápasu o 3. místo. Obě partie žen skončily rezultativně. WIM Karolína Olšarová tak má nakročeno k mistrovskému titulu a WIM Kristýna Havlíková má na dosah vítězství v boji 3. místo. Hana Pirklová i WFM Alena Kubíková musí v odvetách vyhrát, aby mohli pokračovat v rapid šachu a ev. bleskovém šachu.

Krátký komentář k jednotlivým partiím 7. kola MČR mužů, finále a zápasu o 3. místo MČR žen:

GM Jiří Štoček - IM Jan Krejčí (1/2)

Bílými hrajícímu GM Štočkovi se nepovedlo zahájení a vzniklá pozice již nenabízela prostor pro významnější odchylku od vyrovnání. IM Krejčímu se tak relativně snadno podařilo získat cenný půlbod.

IM Vítězslav Rašík - IM David Kaňovský (1/2)

V Taraschově variantě Francouzské obrany s izolovaným pěšcem černého se IM Rašíkovi nepodařilo získat větší výhodu a tak se soupeři po časové tísni dohodli na remíze. IM Rašík tak ztratil i teoretické šance na velmistrovskou normu, David Kaňovský k jejímu získání potřebuje dvakrát zvítězit.

GM Viguen Mirumian - GM Tomáš Polák (1-0)

Na první pohled nenáročné zahájení ze strany bílého se ukázalo pro GM Poláka složitým problémem. Opět výborně hrající Viguen Mirumian měl mírnou výhodu, kterou postupně nenápadně navyšoval. Po zisku výhody dvojice střelců se zdálo, že již bílý jednoduše zvítězí, ale černý se výborně bránil. Neustálému tlaku bílých figur se ovšem nakonec neubránil a tak v 72. tahu musel rezignovat.

GM Jan Votava - GM Vlastimil Babula (1/2)

Krásný sicilský souboj v podání dvou skvělých šachistů! Strategicky velmi náročná partie se po celou dobu pohybovala na hranici rovnováhy. Přechodem do koncovky se zdálo, že Vlastimil Babula získal výhodu, ale Honza Votava našel cestu k vyrovnání a tak se soupeři po vyčerpání možností dohodli na remíze.

GM Vlastimil Jansa - IM Pavel Šimáček (0-1)

Opět velmi dobře hrající velmistr Jansa se do soupeře obul - hned v zahájení obětoval figuru, za kterou měl dva pěšce a soupeř oslabeného krále. Posléze se mu podařilo získat další dva pěšce a ocitnul se na hranici vítězství. Vítězný plán nejspíše spočíval v postupu h-pěšce, ale bílý šel svou cestou a po 33...Dc5 se černému podařilo vyměnit dámy. Po nepovedeném tahu bílého 35. g4 již dokonce získal černý mírnou převahu. Vypadalo to, že partie skončí smírem, ale Pavel Šimáček nakonec našel správný plán - králem se probojoval k bílým pěšcům, získal dámskou koncovku s pěšcem více, kterou již velmi rychle realizoval. Vzrušující partie!

Hana Pirklová - WIM Karolína Olšarová (0-1)

Karolína Olšarová předvedla velmi dobrý výkon a do zítřejší druhé partie finále jde s bodovým náskokem a výhodou bílých figur. Hana Pirklová sehrála originálně zahájení, kde měla jisté šance na zisk výhody, ovšem ve složité situaci se neorientovala správně a odevzdala dvě figury za věž. Technicky vyhraná pozice již byla pro favorizovanou Karolínu Olšarovou jednoduchou záležitostí.

WIM Kristýna Havlíková - WFM Alena Kubíková (1-0)

Kristýna Havlíková konečně zabrala a ukázala její vysokou kvalitu a potenciál. Ze zahájení získala mírnou převahu, kterou neustále trpělivě navyšovala a ani úporná obrana Aleny Kubíkové ji nezabránila v zisku bodu. V zítřejší druhé partii souboje o třetí místo tak Alena Kubíková nutně potřebuje zvítězit, bude k tomu mít k dispozici bílé figury.

Ve čtvrtek od 15:00 budou na programu partie 8. kola:

IM Jan Krejčí - IM Pavel Šimáček
GM Vlastimil Babula - GM Vlastimil Jansa
GM Tomáš Polák - GM Jan Votava
IM David Kaňovský - GM Viguen Mirumian
GM Jiří Štoček - IM Vítězslav Rašík

finále MČR žen:

WIM Karolína Olšarová - Hana Pirklová

a zápas o 3. místo v MČR žen:

WFM Alena Kubíková - WIM Kristýna Havlíková

Ing. Zdeněk Fiala


Mistrovství České republiky mužů pokračovalo v pondělí 6. kolem, ve kterém GM Štoček porazil IM Kaňovského a ujal se samostatného vedení.

Pořadí: 1. GM Jiří Štoček (4 body), 2. až 4. GM Vlastimil Babula, GM Tomáš Polák, , GM Jan Votava (á 3,5 bodu), 5. až 8. místo IM Pavel Šimáček, IM Jan Krejčí a IM David Kaňovský a GM Viguen Mirumian (3 body), 9. místo IM Vítězslav Rašík (á 2,5 bodu) a 10. místo GM Vlastimil Jansa (1 bod).

Mistrovství ČR žen mělo na programu druhé partie semifinále. Zatímco včera skončily obě partie remízami, dnes obě partie skončily rezultáty. Hana Pirklová porazila WFM Alenu Kubíkovou a WIM Karolína Olšarová porazila černými WIM Kristýnu Havlíkovou. O titul tak bude bojovat WIM Karolína Olšarová s Hanou Pirklovou.

Krátký komentář k jednotlivým partiím 6. kola MČR mužů a semifinále MČR žen:

IM Jan Krejčí - GM Vlastimil Jansa (1-0)

Oboustranné rošády v zahájení slibovaly zajímavý boj, což další průběh hry dokonale potvrdil. IM Krejčí získal velmi silnou iniciativu a zdálo se, že partii rychle rozhodne útokem na soupeřova krále. Vše ale nebylo tak jasné, GM Jansa se umně bránil a posléze sám našel cesty k soupeřovu králi. Po nepřesnosti bílého se největší šance černému naskytla v 31. tahu, kdy by po 31...Vxa3! získal velké vyhlídky na vítězství. Zahrál ovšem slabší tah a po 32. h6! již držel otěže zápasu pevně v rukou bílý, který dovedl partii útokem na krále do vítězného konce.

IM Pavel Šimáček - GM Jan Votava (1/2)

Zajímavá a bojovná partie s oboustrannými šancemi skončila po velmi zajímavém průběhu opakováním tahů. I přes relativně málo tahů se jedná o partii plnou motivů, hodnou hlubší analýzy.

GM Vlastimil Babula - GM Viguen Mirumian (1/2)

GM Babula použil svou oblíbenou variantu proti Grünfeldově obraně a po celou dobu partie si udržoval mírnou výhodu. GM Mirumian ovšem opět prokázal, že svým zahájením a pozicím vznikajícím ze zahájení skvěle rozumí, výhodu bílého neutralizoval a získal černými cennou remízu.

GM Tomáš Polák - IM Vítězslav Rašík (1/2)

Partie, která zvedala diváky ze sedadel hned od počátku! Po 16. tahu černého vznikla na šachovnici extrémně zajímavá pozice - GM Polák měl figuru více, za niž měl IM Rašík tři pěšce. Nebylo zcela jasné, kdo ze soupeřů je na tom lépe - potvrdil to i další průběh hry, kdy se soupeři v nejasné, ale objektivně nejspíše vyrovnané pozici, dohodli na remíze.

IM David Kaňovský - GM Jiří Štoček (0-1)

V sicilské obraně opět agresivně naladěný David Kaňovský obětoval kvalitu, za kterou získal pěšce a zajímavou kompenzaci. Vznikla velmi nejasná pozice, v níž se ovšem lépe orientoval Jiří Štoček, který po přesné obraně získal výhodu. V časové tísni bílého převedl partii do vyhrané koncovky, potvrdil své kvality a zaslouženě zvítězil.

Hana Pirklová - WFM Alena Kubíková (1-0)

Zajímavě pojaté zahájení v podání Hany Pirklové znamenalo pro Alenu Kubíkovou velkou časovou ztrátu. Bílá nezahrála velkou rošádu a překvapivě schovala krále pod své postouplé pěšce na opačné křídlo. Rozvinul se velmi zajímavý boj, kde černá získala iniciativu na dámském křídle, ovšem její král zůstal na křídle opačném osamocen proti přesile bílých figur. Ty se nakonec prosadily a rozhodly souboj ve prospěch Hany Pirklové, která tak po dalším výborném výkonu postupuje do finále.

WIM Kristýna Havlíková - WIM Karolína Olšarová (0-1)

Kristýnu Havlíkovou nezastihla důležitá partie v dobré formě. V zahájení ztratila podivným manévrem jezdce v 11. a 12. tahu nejen spoustu času, ale také pozice černé již poté zasluhovala přednost. Karolína Olšarová sehrála velmi kvalitní partii, udržovala si po celou dobu lepší pozici a hrubá chyba bílé v 36. tahu ji zaslouženě přivedla do finále.

Ve středu od 15:00 budou na programu partie 7. kola MČR mužů:

GM Jiří Štoček - IM Jan Krejčí
IM Vítězslav Rašík - IM David Kaňovský
GM Viguen Mirumian - GM Tomáš Polák
GM Jan Votava - GM Vlastimil Babula
GM Vlastimil Jansa - IM Pavel Šimáček

finále MČR žen:

Hana Pirklová - WIM Karolína Olšarová

a zápas o 3. místo v MČR žen:

WIM Kristýna Havlíková - WFM Alena Kubíková

Ing. Zdeněk Fiala


Mistrovství České republiky mužů pokračovalo v pondělí 5. kolem a přehouplo se tak do druhé poloviny. Po pěti kolech je boj o titul stále zcela otevřený, neboť polovina hráčů má 3 body a v závěsu jsou další adepti na mistrovský titul. A otevřené jsou i šance na splnění velmistrovské normy.

Pořadí: 1. až 5. místo: GM Vlastimil Babula, GM Tomáš Polák, GM Jiří Štoček, IM David Kaňovský, GM Jan Votava (á 3 body), 6. až 7. místo: IM Pavel Šimáček a GM Viguen Mirumian (á 2,5 bodu), 8.až 9. místo: IM Jan Krejčí a IM Vítězslav Rašík (á 2 body), 10. místo GM Vlastimil Jansa (1 bod).

Mistrovství ČR žen mělo na programu první partie semifinále. Partie WFM Aleny Kubíkové s Hanou Pirklovou i partie WIM Karolíny Olšarové s.WIM Kristýnou Havlíkovou skončily remízou. O postupu do finále tak rozhodnou zítřejší odvety nebo dodatečné partie v rapidu, ev. v bleskové hře.

Krátký komentář k jednotlivým partiím 5. kola MČR mužů a semifinále MČR žen:

IM David Kaňovský - IM Jan Krejčí (1-0)

David Kaňovský pokračuje ve výborných výkonech, tentokráte jeho formu odnesl Jan Krejčí. Černý obětoval v zahájení pěšce, ale bílý ho vzápětí soupeři za rychlý vývin vrátil a posléze využil nedokončeného vývinu černého k zisku materiálu a celého bodu - poučná partie!

GM Jiří Štoček - GM Tomáš Polák (1/2)

Souboj dvou zkušených velmistrů skončil dělbou bodů. Bílými hrající Jiří Štoček si po celou dobu partie udržoval díky dvojici střelců mírnou převahu, ale pozorně hrající Tomáš Polák soupeři nedovolil získat nic více.

IM Vítězslav Rašík - GM Vlastimil Babula (1/2)

Ostrá varianta Najdorfovy obrany vyústila po 18. tahu bílého v komplikovanou pozici s oboustrannými šancemi. Zde se ovšem velmistr Babula spletl a hrubou chybou umožnil IM Rašíkovi po 19. Jf5! získat silný útok na černého krále, který uvázl v centru šachovnice. Bílý vedl útok razantně až do 27. tahu, poté ovšem nevyužil nádherné možnosti 28. Vxg7!, která by vedla k jeho vítězství. Po pokračování v partii již černý král našel útočiště na královském křídle a partie skončila remízou opakováním tahů.

GM Viguen Mirumian - IM Pavel Šimáček (0-1)

O osudu této velmi bojovné partie, která se pohybovala okolo rovnováhy, rozhodl agresivní tah bílého 32.g4. Na první pohled velmi lákavá možnost bílého se ukázala hrubou chybou a po skvělé odpovědi černého 32...De2! již Viguen Mirumian neměl možnost situaci na šachovnici zvrátit. Velmi zajímavá partie dvou dobře hrajících hráčů znamenala pro Pavla Šimáčka první vítězství v turnaji.

GM Jan Votava - GM Vlastimil Jansa (1-0)

Výborný výkon dnes předvedl GM Votava, který se na partii výborně připravil, v zahájení obětoval pěšce za silnou iniciativu a nedokončený vývin soupeře. GM Jansovi se nepodařilo nalézt správný plán hry a tak musel brzy kapitulovat. Výborná agresivní partie v podání bílého!

WFM Alena Kubíková - Hana Pirklová (1/2)

Hana Pirklová opět potvrdila, že je skvěle připravená a ze zahájení vyšla s příjemnou pozicí. Ve střední hře soupeřku přehrála a po 28...Vxe4! mohla získat materiální převahu s velkými šancemi na výhru. Vybrala si ovšem jiné pokračování vedoucí k převaze poziční, čehož Alena Kubíková využila a přesnou obranou pozici ubránila.

WIM Karolína Olšarová - WIM Kristýna Havlíková (1/2)

První partie semifinále, které svedlo dohromady dvě největší favoritky mistrovství, skončilo po zásluze remízou. Kristýna Havlíková pohodlně vyrovnala, poté svým 19. tahem dala Karolíně Olšarové mírné šance k výhodě, kterou ovšem přesnou hrou zneutralizovala.

V úterý od 15:00 budou na programu partie 6. kola mužů a druhé partie semifinále žen, ev. dodatečné partie:

IM Jan Krejčí - GM Vlastimil Jansa
IM Pavel Šimáček - GM Jan Votava
GM Vlastimil Babula - GM Viguen Mirumian
GM Tomáš Polák - IM Vítězslav Rašík
IM David Kaňovský - GM Jiří Štoček

Hana Pirklová - WFM Alena Kubíková
WIM Kristýna Havlíková - WIM Karolína Olšarová

Ing. Zdeněk Fiala


Mistrovství České republiky pokračovalo v neděli 4. kolem mužů a dvojkolem žen. Mezi ženami se rozhodovalo o čtyřech semifinalistkách a o čtyřce hráček, které mistrovství opouští. Do semifinále nakonec postoupila ze skupiny A WFM Alena Kubíková a WIM Kristýna Havlíková. Při hodě počtu bodů i pomocných kritérií rozhodl o jejich nasazení do play-off los. Ze skupiny B postoupila WIM Karolína Olšarová a Hana Pirklová.

Krátký komentář k jednotlivým partiím 4. kola MČR mužů, 2. a 3. kola MČR žen:

WIM Petra Sochorová - WIM Kristýna Havlíková (1/2)

Velmi pěkný souboj skončil dělbou bodů. Petra Sochorová předvedla kvalitní výkon a favoritce turnaje, Kristýně Havlíkové, kladla v partii hodně překážek. Černá mohla získat pěšce po 23...Sxa4 a šanci měla i v závěrečné pozici, ovšem díky časovému tlaku nabídla v lepší pozici remízu. Ženám se po 40. tahu nepřidává půlhodina, jako v mužském turnaji, a tak jsou pro ně partie na půlminutě v pozdější fázi velmi náročné.

WFM Alena Kubíková - WFM Hana Kubíková (1-0)

Rodinný souboj byl v prvních 40 tazích zcela v režii černými hrající Hany Kubíkové, která svoji dceru přehrála a získala velké šance na vítězství. Posléze ovšem ztratila nit, čehož Alena Kubíková využila a ve velmi nejasné koncovce černou přehrála.

Martina Folková - WIM Karolína Olšarová (1/2)

Po chybě 19.Va2 a následném úderu 19...Sxh3! získala černými hrající Karolína Olšarová pěšce a zdálo se, že bezpečně potvrdí roli favoritky. Partie přešla do koncovky, kde si černá stále udržovala výhodu pěšce. V 59. tahu se ovšem černá spletla, zahrála hrubku Va2 a díky taktice 60.Jh5! se partie naprosto otočila. Martina Folková získala postupně tři pěšce a naprosto vyhranou pozici. Také na ni ovšem dolehla únava a nezahrála vyhrávající pokračování 90. f6. Boj pokračoval, ale šance bílé již byly pryč a tak se obě unavené soupeřky rozešly ve 103. tahu smírem - nádherný souboj!

Hana Pirklová - WIM Martina Kořenová (1/2)

Velmi kvalitní partie, která nakonec skončila remízou. Hana Pirklová opět prokázala, že je bílými velmi nebezpečná - získala výhodu, kterou postupně stupňovala až do zisku pěšce. V dámské koncovce ovšem Martina Kořenová soupeřce kladla tuhý odpor a partie nakonec skončila věčným šachem, dokonce ze strany bílé! Koncovka dam v dámské koncovce měla minimálně dva extrémně zajímavé momenty - tah 56.Db6 vypadá zcela normálně, ve skutečnosti je ovšem hrubou chybou po 56...a3!!. Bílá by si sice postavila dámu dříve, nezabránila by ale postupu černého pěšce na a1 a černému by nakonec zůstaly dva pěšci navíc. Druhým momentem je možnost bílé 57. Dc7, kde by dle všeho posléze prosadila svého d-pěšce do dámy. Poučná koncovka!

IM Jan Krejčí - GM Jan Votava (1/2)

Soupeři si dnes vybrali volný den a ve známé pozici dali partii za remízu. Jednání obou hráčů se dá vysvětlit, protože oba dva nejspíše doposud nebyli příliš spokojeni se svými výkony a tak den volna může napomoci k lepšímu výkonu v rozhodujících momentech turnaje.

GM Vlastimil Jansa - GM Viguen Mirumian (0-1)

Vlastimil Jansa ze zahájení získal mírnou převahu, kterou postupně navyšoval a svoji práci mohl dokončit po 42. Vxg6 fxg6 43. De6! s rozhodující výhodou. V partii se ovšem stalo slabší 42. Vf3, což černému dovolilo zamotat pozici po oběti kvality. S novou situací na šachovnici se lépe vyrovnal Viguen Mirumian, který nakonec partii dovedl do vítězného konce a po čtyřech kolech se dostal do vedoucí skupiny turnaje!

IM Pavel Šimáček - IM Vítězslav Rašík (1/2)

Vyrovnaná partie, která skončila zaslouženou dělbou bodů. Bílý si v zahájení vybral variantu s mírnou výhodou v koncovce, ovšem velmi dobře hrající IM Rašík snahy bílého o hmatatelnější převahu bezpečně neutralizoval. Dle analýzy se zdá, že jedinou šanci IM Šimáčka bylo 16.h3!, kde by černého čekala nejspíše složitější obrana.

GM Vlastimil Babula - GM Jiří Štoček (1/2)

Souboj dvou nejvýše nasazených hráčů skončil celkem očekávanou remízou. Vlastimil Babula se ovšem velmi snažil o získání výhody, ke které byl blízko po 15. Dxc5. V partii se ovšem stalo 15.Se4, po čemž již velmistr Štoček snahy bílého neutralizoval.

GM Tomáš Polák - IM David Kaňovský (1/2)

Nádherný souboj skončil po velkém boji remízou. Černými hrající David Kaňovský obětoval věž za dva postouplé pěšce, ovšem zkušený velmistr Polák vrátil materiál a po vyjasnění pozice měl navíc figuru za dva soupeřovy pěšce. Zdálo se, že bílý dovede partii do vítězného konce, ovšem realizace nebyla zdaleka jednoduchá a tak se nakonec oba soupeři o bod podělili - krásná partie!

WFM Hana Kubíková - WIM Petra Sochorová (1/2)

Bílými hrající Hana Kubíková nepřímo bojovala o postup své dcery, což se jí po velmi slušném výkonu podařilo. Petra Sochorová potřebovala v partii nutně zvítězit, ovšem černými moc šancí nedostala a v remízové jezdcovce se musela smířit s remízou.

WIM Kristýna Havlíková - WFM Alena Kubíková (1/2)

V originálně pojatém zahájení se černé podařilo vyrovnat a tak se bílými hrající Kristýna Havlíková spokojila s remízou. Alena Kubíková je černým koněm turnaje, podává doposud výborné výkony a můžeme se tak jen těšit, co předvede v další fázi turnaje. Postup do semifinále si remízou zajistila i největší favoritka turnaje, Kristýna Havlíková.

WIM Martina Kořenová - Martina Folková (0-1)

Martina Kořenová věděla, že k postupu potřebuje v partii vyhrát - v zahájení získala velmi příjemnou výhodu, ale posléze se začal ukazovat její nedostatek herní praxe. Černými hrající Martina Folková postupně vyrovnala a v časové tísni kladla soupeřce nemalé problémy. Bílé nevyšla závěrečná část partie, kterou v nejasné pozici zahájila nepříliš povedeným tahem 39.Vf6 a korunovala hrubou chybou ve 41. tahu, kde se po odpovědi černé musela vzdát. Martině Folkové bohužel vítězství k postupu nestačilo a ve skupině po velmi dobrém výkonu smolně obsadila nepostupové třetí místo.

WIM Karolína Olšarová - Hana Pirklová (1-0)

Velmi zajímavý teoretický souboj probíhal spíše v režii Hanky Pirklové, která na turnaji doposud podává velmi kvalitní výkon. Karolína Olšarová se v partii spíše bránila, ale nakonec využila chybné výměny dam černé ve 40.tahu k zisku výhody, kterou bezpečně realizovala. Smutnit ovšem nemusí ani Hanka Pirklová, která díky vítězství v úvodní partii nad Martinou Folkovou doprovodí Karolínu Olšarovou do semifinále.

V pondělí od 15:00 budou na programu partie 5. kola mužů a první semifinále žen:

IM David Kaňovský - IM Jan Krejčí
GM Jiří Štoček - GM Tomáš Polák
IM Vítězslav Rašík - GM Vlastimil Babula
GM Viguen Mirumian - IM Pavel Šimáček
GM Jan Votava - GM Vlastimil Jansa

WFM Alena Kubíková - Hana Pirklová
WIM Karolína Olšarová - WIM Kristýna Havlíková

Ing. Zdeněk Fiala


V Pardubicích bylo v sobotu zahájeno Mistrovství ČR žen 2011. Osm hráček bylo rozděleno dle ratingu do dvou skupin a hráčky si vylosovaly startovní čísla. Ve skupině A bude bojovat WIM Kristýna Havlíková (2288), WIM Petra Sochorová (2205), WFM Hana Kubíková (2178) a WFM Alena Kubíková (2121). Skupina B má složení WIM Martina Kořenová (2231), WIM Karolína Olšarová (2242), Hana Pirklová (2153) a Martina Folková (2131). Ženy hrály v sobotu jedno kolo a po nedělním dvojkole musí být rozhodnuto o dvou postupujících ze základních skupin. Při shodě bodů přijdou na program dodatečné partie v rapid šachu a případně bleskové hře. Zatímco ženy hrály první kolo, muži nastoupili k třetímu kolu.

Krátký komentář k jednotlivým partiím 3. kola MČR mužů a 1. kola MČR žen:

GM Tomáš Polák - IM Jan Krejčí (1-0)

Velmi netradičně pojaté zahájení vyústilo v zisk pěšce černého, za kterého měl bílý velmi slušnou kompenzaci. Velmistr Polák prokázal výborný cit pro pozici, vylepšoval figurky a po oběti kvality 30.Vxd6! získal rozhodující převahu, kterou s přehledem realizoval. Připravil tak Honzovi Krejčímu první porážku v turnaji - zítra uvidíme, jak se s tím náš nejtalentovanější mladý hráč srovná.

IM David Kaňovský - GM Vlastimil Babula (0-1)

Partie měla až do 36. tahu vyrovnaný průběh, ovšem po 37.Vf1? zahrál velmistr Babula silné 37...Vf5!, po kterém již s přehledem realizoval výhodu pěšce. Vyrovnané šance by dobře hrajícímu Davidovi Kaňovskému zůstaly po silném 37.Vb8!

GM Jiří Štoček - IM Pavel Šimáček (1-0)

Nasazená jednička, velmistr Štoček, prokázal v dnešní partii svoji úroveň a po vynikajícím výkonu nedal Pavlovi Šimáčkovi mnoho šancí. Agresivním tahem 26.f5 s následujícím Jh4, Jxf5, korunované tahem 29.e5! bylo lahůdkou pro každého milovníka královské hry.

IM Vítězslav Rašík - GM Vlastimil Jansa (1/2)

Vyrovnaná partie skončila po dlouhém boji zaslouženou remízou. IM Rašík se celou partii snažil o iniciativu, hrál agresivně, ale výborná obrana zkušeného velmistra Jansy slavila úspěch a tak se soupeři zaslouženě rozešli smírem.

GM Viguen Mirumian - GM Jan Votava (1/2)

Pardubický souboj zprvu nenaznačoval, že by se měla hrát příliš zajímavá partie. Nestejnobarevní střelci signalizovali brzký smír, vše bylo ovšem jinak - Honza Votava odmítl v 18. tahu remízu, ale posléze se dostal díky výborné agresivní hře Viguena Mirumiana do značných potíží. Vznikla velmi nepřehledná taktická šarvátka, která po časové kontrole vyústila do remízové pozice. Velmi pěkný výkon obou hráčů!

WFM Alena Kubíková - WIM Petra Sochorová (1/2)

Alena Kubíková podala v úvodní partii velmi dobrý výkon - celou partii svoji soupeřku tlačila a měla příjemnou výhodu, ale zkušená reprezentantka Petra Sochorová se dobře bránila a v časové tísni soupeřky nabídla remízu, která byla akceptována.

WFM Hana Kubíková - WIM Kristýna Havlíková (0-1)

Hana Kubíková zareagovala na netradiční 7. tah soupeřky obětí pěšce, kterou ovšem nechytla do ruky dle svých představ. Nepodařilo se jí najít kompenzaci a posléze ztratila i pěšce druhého. Realizace již nebyla pro největší favoritku mistrovství, Kristýnu Havlíkovou, velkým problémem a zaknihovala tak svůj první bod na turnaji.

Hana Pirklová - Martina Folková (1-0)

Souboj rychnovských odchovanek skončil ve prospěch bílými hrající Hanky Pirklové. Vše ovšem zdaleka nebylo tak jasné - Martina Folková sehrála velmi dobře zahájení, ovšem po 21..Jxe4 se pustila do komplikací, které ji v konečném součtu stály figuru. Bílá nezahrála správné 22.Sxe4! a tak klíčový moment nastal ve 25.tahu, kde se černá dopustila hrubé chyby. Po správném 25...dxe4 by stála černá lépe, ale po ztrátě figury již bílá materiální výhodu bezpečně uplatnila.

WIM Martina Kořenová - WIM Karolína Olšarová (1/2)

Souboj dvou favoritek skupiny skončil po velkém boji remízou. Martina Kořenová obětovala v zahájení pěšce, kterého dobrala posléze zpět, což ovšem stačilo Karolíně Olšarové ke zkonsolidování pozice a vyrovnání šancí.

V neděli od 15:00 budou na programu partie 4. kola MČR mužů:

IM Jan Krejčí - GM Jan Votava
GM Vlastimil Jansa - GM Vigen Mirumian
IM Pavel Šimáček - IM Vítězslav Rašík
GM Vlastimil Babula - GM Jiří Štoček
GM Tomáš Polák - IM David Kaňovský

Ženy mají v neděli na programu dvojkolo:

WIM Petra Sochorová - WIM Kristýna Havlíková
WFM Alena Kubíková - WFM Hana Kubíková
Martina Folková - WIM Karolína Olšarová
Hana Pirklová - WIM Martina Kořenová

WFM Hana Kubíková - WIM Petra Sochorová
WIM Kristýna Havlíková - WFM Alena Kubíková
WIM Martina Kořenová - Martina Folková
WIM Karolína Olšarová - Hana Pirklová

Ing. Zdeněk Fiala


Mistrovství ČR mužů pokračovalo v pátek druhým kolem. Po tomto kole již není žádný hráč bez bodu a žádný z hráčů už nemá 100%.

Krátký komentář k jednotlivým partiím 2. kola:

IM Jan Krejčí - GM Vigen Mirumian (1-0)

Honza Krejčí prožívá šťastné dny - zatímco včera vydoloval z prohrané pozice půl bodu, dnes to byl již bod celý. V zahájení si bílý udržoval mírnou výhodu, ale po slabším 23. Jb6 získal černý kontrem 23....d4! výhodu, kterou výbornou hrou brzy přeměnil ve vyhranou pozici. Vigen Mirumian mohl tahem 36....Dc3! ovládnout šachovnici, ovšem v časové tísni si vybral slabší pokračování 36.... Vc1 vedoucí jen k minimální výhodě. Smolnou chvilku korunoval GM Mirumian o dva tahy později, kdy nestihl dokončit tah a překročil čas.

GM Jan Votava - IM Vítězslav Rašík (1/2)

Černými hrající IM Rašík překvapil domácího GM Votavu již svým prvním tahem. Výběrem Pircovy obrany získal Vítězslav Rašík značnou časovou výhodu a po dvou hodinách hry v nejasné pozici akceptoval nabídku remízy bílého.

GM Vlastimil Jansa - GM Jiří Štoček

První nasazený hráč turnaje, velmistr Štoček, se stal opět aktérem nejdelší partie kola. Ve španělské hře velmistr Jansa jako tradičně prokázal obdivuhodný cit a pochopení pro tyto složité pozice a získal velmi příjemnou trvalou výhodu. Kritický okamžik nastal po 31. tahu černého. Velmistr Jansa chytnul dámu a chtěl zahrát 32. Dd2, načež si uvědomil, že by přišel silný tah g4. Zatáhnul tedy 32.Dd2, což dovolilo Jirkovi Štočkovi zahrát h5 a rozvinout silnou iniciativu na královském křídle. Analýza prokázala, že po správném 32. Se2! s myšlenkou Sg4 by měl černý velké starosti. V partii se pozice vyrovnala a dokonce se zdálo, že černý získal v koncovce dam a různobarevných střelců jisté šance na vítězství. GM Jansa ovšem přesnou obranou pozici udržel a tak partie skončila smírem.

IM Pavel Šimáček - IM David Kaňovský (1/2)

David Kaňovský předvádí na mistrovství velmi pěkné šachy. Volbou Francouzské obrany jistě překvapil bílými hrajícího Pavla Šimáčka a po relativně klidném průběhu bezpečně uhájil černé figury.

GM Vlastimil Babula - GM Tomáš Polák (1/2)

Velmi zajímavý souboj dvou dlouholetých kamarádů skončil těsně před časovou tísní dělbou bodů. Ve Volžském gambitu se nejprve zdálo, že Vlastimil Babula má jak pěšce, tak velmi dobrou hru, ale posléze se iniciativa černého rozvinula, Tomáš Polák pěšce dobral zpět a získal dobrou pozici. Zkušený GM Babula ve správný moment nabídnul remízu, která byla nakonec akceptována a oba účastníci se tak mohli po krátké analýze podívat alespoň na poslední třetinu semifinále MS v hokeji.

V sobotu od 15:00 budou na programu partie 3. kola:

GM Tomáš Polák - IM Jan Krejčí
IM David Kaňovský - GM Vlastimil Babula
GM Jiří Štoček - IM Pavel Šimáček
IM Vítězslav Rašík - GM Vlastimil Jansa
GM Viguen Mirumian - GM Jan Votava

Ing. Zdeněk Fiala


Hymnou České republiky bylo ve čtvrtek 12. května v Pardubicích v Hotelu LABE zahájeno Mistrovství České republiky mužů 2011. Mistrovství zahájil ředitel turnaje Ing. Zdeněk Fiala společně s IM Petrem Piskem. Mezi čestnými hosty jsme přivítali zástupce pardubického AVE-KONTAKTU PaedDr. Jana Mazucha, Jiřího Petružálka a Ing. Petra Juchelku a reprezentanta 2222 ŠK Polabiny FM Michala Novotného. Pozvánku na slavnostní zahájení rád přijal dlouhololetý trenér mládeže Ing. Evžen. Gonsior, který bude mít na MČR mužů a žen své čtyři bývalé svěřence. Uvítali jsme také zástupce pardubických novin. Ze zdravotních důvodů se z účasti omluvila primátorka Města Pardubice MUDr. Štěpánka Fraňková.

Následně hlavní rozhodčí turnaje Mgr. Jaroslav Benák společně s předsedou STK ŠSČR Ing. Petrem Zárubou pozvali hráče k losování. Pořadatel připravil pro hráče sady upomínkových odlívek z olovnatého křišťálu s logem Mistrovství ČR 2011. Hráči si postupně dle svého ratingu vybírali odlívky a na dně nacházeli své číslo losu. Po losování měli hráči přibližně půl hodiny na přípravu a v 15:00 již zahájili partie prvního kola.

V dalším sále mohou diváci sledovat on-line partie na plátně a především mohou sledovat komentování partií IM Petrem Piskem. Diváci dále mohou vidět a slyšet rozbory partií samotnými aktéry, neboť hráči po dohrání přichází mezi diváky a své partie zde analyzují.

Krátký komentář k jednotlivým partiím 1.kola:

Kaňovský - Jansa (1-0)

Po vyrovnaném průběhu zahájení se černými hrající velmistr Jansa odhodlal k boji o iniciativu tahem 17... g5! V následujícím tahu mohl po 18...Sf8 získat kvalitu a již by bylo na bílém, aby našel kompenzaci. GM Jansa pokračoval jinou, také zajímavou cestou, ale ve 23. tahu se dopustil hrubé chyby, po které již partie nešla udržet. Tím si velmi dobře hrající IM Kaňovský vybojoval první plus ve své cestě za poslední velmistrovskou normou.

Babula - Krejčí (1/2)

Odvážnému štěstí přeje! I tak by se dala charakterizovat bitva nejmladšího účastníka mistrovství s naším zkušeným reprezentantem. IM Krejčí zahrál Blümenfeldův gambit, který vzápětí okořenil obětí dalšího pěšce a následně figury. Vše ale nasvědčovalo tomu, že zkušenosti zvítězí a Vlastimil Babula všechny hrozby černého odrazí. Ovšem těsně před cílem bílý klopýtnul, nezahrál vyhrávající 28.Vd2 a tak tato nádherná partie skončila dělbou bodů.

Rašík - Mirumian (0-1)

V mimořádně zajímavém souboji zprvu IM Rašík překvapil černého tahem 11. Jb3, po kterém získal pěšce a výrazně lepší čas. Ovšem GM Mirumian nepřemýšlel nadarmo - stihnul ukrýt krále a vyvinout silnou iniciativu směrem na soupeřova krále. Útoku černého se bílý nedokázal ubránit a po ztrátě figury kapituloval.

Polák - Šimáček (1/2)

Černý překvapil bílého již svým prvním tahem a v zahájení pohodlně vyrovnal hru. Ve střední hře mohl Pavel Šimáček tahem 21...b5 dokonce bojovat o výhodu, ovšem vybral si opatrnější tah 21...d5, po kterém se dostal do nepohodlné pozice s mírnou výhodou bílého. Po další nepřesnosti černého mohl velmistr Polák získat čistého pěšce (30.Dxe7 Vxe7 31.Vd5) s obrovskou šancí na výhru. Této možnosti bílý nevyužil a tak se posléze soupeři rozešli smírem.

Štoček - Votava (1/2)

Nejdelší partie kola, která skončila po vyčerpávajícím průběhu remízou. Jiří Štoček se po vyrovnaném zahájení dlouho snažil o získání výhody, ale Honza Votava se velmi dobře bránil a v oboustranné časové tísni se mu podařilo získat při přechodu do koncovky pěšce. Vzniklá pozice mu dávala řady zajímavých možností - vybral si koncovku jezdce proti střelci s pěšcem více, ale díky redukovanému materiálu se nakonec velmistr Štoček ubránil.

V pátek od 15:00 budou na programu partie 2. kola:

IM Jan Krejčí - GM Viguen Mirumian
GM Jan Votava - IM Vítězslav Rašík
GM Vlastimil Jansa - GM Jiří Štoček
IM Pavel Šimáček - IM David Kaňovský
GM Vlastimil Babula - GM Tomáš Polák

Stránky pořadatelů
Startovní listina a výsledky
Online přenos
Fotogalerie

Ing. Zdeněk Fiala