Rekordní ME mládeže bylo zahájeno

Ve středu večer bylo v TOP HOTELu Praha zahájeno Mistrovství Evropy mládeže v šachu. Mladí talenti z celkem 49 zemí budou zápolit o medaile v kategoriích chlapců a dívek do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let. Vítěze poznáme v sobotu 27. srpna.

Velký šachový svátek byl zahájen představením skupiny „Štiavnický živý šach“, která v historických převlecích předvádí šachové partie na obří šachovnici. Na úvodní ceremoniál si připravili partii Davida Navary se Sergejem Movsesjanem, tedy dvou nejznámějších šachistů žijících v Praze.


Štiavnický živý šach

Formálnější částí úvodního ceremoniálu byly proslovy důležitých osobností, bez jejichž podpory by akce stěží mohla proběhnout. V japonské zahradě TOP HOTELu promluvil pan Filip Humplík (zastupitel hlavního města Prahy), pan Martin Huba (člen výkonného výboru Evropské šachové unie), pan Radek Dohnal (generální ředitel TOP HOTELu Praha), pan Viktor Novotný (předseda Šachového svazu České republiky) a Dr. Jan Mazuch (ředitel šampionátu). Poté následovala ukázka historického šermu skupiny Bojník a závěr obstaral ohňostroj.


Hovořícího Jana Mazucha sledují zleva Viktor Novotný, Radek Dohnal, Martin Huba, Filip Humplík a Jiří Petružálek (generální manažer ME).

K úvodnímu kolu nastoupil rekordní počet 1309 šachistů a šachistek. Pro srovnání na minulém pražském Mistrovství Evropy v roce 2012 napočítali pořadatelé 1173 účastníků a i to byl tehdejší rekord. Nejpočetnější zastoupení mají domácí, v českém dresu se představí 185 reprezentantů. Největší medailové naděje mají čeští hoši v kategorii do 18 let, Thai Dai Van Nguyen, Jan Vykouk i Martin Blahynka jsou mezi prvními dvanácti hráči startovní listiny. Velmi dobře jsou na tom ve stejné věkové kategorii i dívky, Natálie Kaňáková je sedmá nasazená a i Nela Pýchová, Martina Fusková a Jitka Jánská mají potenciál zasáhnout do bojů o medaile.


Velká česká naděje Thai Dai Van Nguyen

Ze zahraničních hvězd může být zajímavé sledovat výkony Jonase Bjerreho v kategorii H12, Andreje Esipenka (H14) či Aleksandry Maltsevskaje (D14), kteří jsou podle žebříčku FIDE světovými jedničkami ve svých ročnících. Každý den je na programu jedna partie začínající v 15:00, výjimkou je úterní volný den a závěrečné sobotní kolo, které začne v 13:00. Diváci mohou online sledovat partie z rovné stovky elektronických šachovnic na webu http://www.eycc2016.eu/.


Dánský talent Jonas Bjerre

Pořadatelé si pro účastníky připravili bohatý doprovodný program zahrnující výlety po pražských památkách, plavbu po Vltavě či bleskový turnaj. Během mistrovství se uskuteční i semináře rozhodčích a trenérů FIDE.

Záštitu nad mistrovstvím převzal náměstek primátorky hlavního města Prahy pan Petr Dolínek a starosta místní části Praha 11 pan Jiří Štyler. Akce se koná za finanční podpory hlavního města Prahy a městské části Praha 11.


Web mistrovství
Výsledky
Online přenos partií (od 15:00)